קרמבולה

ראיון עם שי בסון CFO ו-Global Head of Operation

9/07/2013
הגדל

WeFi היא חברת הייטק שהוקמה בשנת 2006 ומושקעות בה קרנות הון סיכון כמו פיטנגו הישראלית, Lightspeed האמריקאית ולאחרונה, ענקית התקשורת TIME WARNER CABLE, הצטרפה כמשקיעה בחברה.

WeFi מתמחה במתן פתרונות המבטיחים כי חוויית השימוש (User Experience) של צריכת תכנים ו - data במכשירים סלולאריים תהיה באיכות הטובה ביותר – קרי ללא הפרעות, במהירות וברציפות. בעולם בו הדרישה לתוכן הולכת וגוברת, קיימת חוסר יכולת של הרשתות הסלולריות לספק תשתית מספקת לקצב הדרישה, הפתרונות של WeFi נועדו לגשר על הפערים הללו. הטכנולוגיה של WeFi מבוססת על איסוף נתוני צריכה שונים על ידי מיקור קהל (Crowd sourcing) אשר בעזרת אנליטיקה מורכבת מאפשרת ללקוח לוודא שהמשתמש יצרוך תכנים ו- data באיכות הטובה ביותר בהתייחס למיקום המשתמש.

לקוחות החברה הינם מפעילים סלולריים בכל העולם, מפעילי כבלים וכן ספקי תוכן המעוניינים שהצרכנים יעשו שימוש אופטימאלי בתוכן שהם משווקים.

רו"ח שי בסון הוא CFO ו-Global Head of Operation של החברה. הוא החל את דרכו ב- WeFi בשנת 2008, עוד בתחילת דרכה הטכנולוגית של החברה, ומאז הוא מוביל אותה, דרך השלבים השונים, בצמיחתה לחברה עסקית הפועלת בשווקים בינלאומיים.

מהם האתגרים העומדים בפני החברה כיום?

"האתגרים של החברה קשורים באופן ישיר לשווקים בה היא פועלת ולקהל היעד שלה. אחד האתגרים הגדולים של החברה הוא הפעילות מול לקוחות בסדר גודל משמעותי כמו מפעילי תקשורת סלולריים וכבלים וחברות תוכן גלובאליות. משלב המשא ומתן, דרך עמידה בפיילוטים ועד לסגירת עסקה, תוך עמידה בדרישות ובתקנים מחמירים. זהו אתגר גדול מאוד עבור חברה בסדר גודל של WeFi שמתמודדת בשוק ענקי התקשורת והתוכן.

"האתגר הזה מתעצם בכך שבכדי לפעול בשווקים כאלו עלינו לשמור על יתרון טכנולוגי תוך מגבלת משאבים קשה ובד בבד לשמור על יצירתיות ודינמיות ולתת מענה אמיתי לשוק מתפתח".

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"סיימתי לימודי חשבונאות, את ההתמחות עשיתי בפירמת קסלמן וקסלמן PWC. במהלך התקופה בקסלמן עסקתי בעיקר בטיפול בחברות הייטק. זו היתה תקופה של פריחת ההייטק, עם הנפקות רבות ופעילות בורסאית אחרת, בעיקר פעילות בחו"ל, מה שהוביל אותי להשתתף בכמה הנפקות ואפילו להוביל הנפקה אחת בנאסד"ק של חברת הבילינג מיינד.סי.טי.איי מיוקנעם. הפעילות האינטנסיבית בתקופה זו הביאה אותי להבנה שהצד העיסקי הוא המקום בו אני רוצה להתמקד.

"מקסלמן וקסלמן עברתי לחברת קלירפורסט (ClearForest) העוסקת בבינה מלאכותית שבהמשך נמכרה לרויטרס (Reuters) , בה כיהנתי כחשב ועשיתי את צעדיי הראשונים בעולם העסקי. משם עברתי לחברת ICQ, בה כיהנתי כ- CFO. האתגרים העיקריים כסמנכ"ל כספים בחברה לאחר שהחברה נרכשה על-ידי AOL . במקום בו החלה ההתמודדות עם האינטגרציה לתוך AOL. הובלתי תהליך של הטמעת שותפים אסטרטגיים בשווקים השונים בה החברה פעלה. לאחר ארבע שנים עברתי למטה החברה בוירג'יניה שם הייתי אחראי על ה- business development והאופרציה בצפון אמריקה ובנוסף הייתי איש הקשר של ICQ בתוך AOL. השהות בארה"ב העמיקה את חשיפתי לשוק ולתרבות האמריקאית.

"אחרי כמה שנים בארה"ב חזרתי לישראל ובמהלך חיפוש אחר האתגר הבא הגעתי ל -WeFi כאן קסמה לי האפשרות לבנות יש מאין ולהיות חלק מארגון שעונה על צורך אדיר - צריכת אינטרנט במכשירים סלולריים, שדרך אגב לא היה נפוץ כמו היום. בדרך לא קונבנציונלית הצטרפתי ל WeFi בסוף השלב הטכנולוגי ומיד התחלנו לבנות את הארגון לקראת החדרת המוצר לשוק, דרך שהחלה בשינוי הפוקוס של החברה מארגון פיתוח לארגון בעל אוריינטציה עיסקית.

"לפני ההצטרפות ל- WeFi הזדמן לי לפגוש במקרה את צור פלדמן שחזר גם הוא לארץ לאחר 26 שנים בארה"ב. לאחר תקופה בה היה שותף עצמאי בפיטנגו, הוא לקח על עצמו את תפקיד מנכ"ל WeFi, ותוך כדי שיחות שהיו לנו הסתבר שהיינו 'שכנים' בארה"ב. הוא גייס אותי ל- WeFi ומאז אנחנו עוברים את כל השלבים יחד".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"אני CFO ו- Global Head of Operations. כ-CFO אני אחראי על כל מערך הכספים, גיוסי הון, תקציב ובקרה חשבונאית, דיווחים, קשרי משקיעים ועל הצד המשפטי. כ- Global Head of Operations אני אחראי על כל הצד של האינטגרציה מול הלקוחות לאחר המכירה ותפעול העסקאות השוטף.

"בנוסף אני עובד בצמוד למנכ"ל על גיבוש התוכנית והכיוונים האסטרטגים של החברה לרבות עסקאות,שיתופי פעולה ופיתוח המודל העסקי התואם את הסביבה הדינאמית בה אנו פועלים ובה שותפים שחקנים מאוד משמעותיים כגון מפעילים סלולרים וספקים אחרים מדרג ראשון כדוגמת: Sprint, AT&T, Samsung ואחרים".

מהם האתגרים האישיים שלך כ-CFO של החברה?

"ישנם שלושה אתגרים עיקריים בתפקיד שלי כפי שאני רואה אותם: האתגר הראשון קשור במימון וגיוס. עלינו להבטיח את צרכי המימון של החברה לאורך השלבים השונים, תוך כדי יצירת ערך למשקיעים. האתגר הזה הופך להיות קשה יותר ויותר בתקופות בהן העולם עובר משברים פיננסיים עמוקים.

"האתגר השני הוא השילוב בין יצירת ערך מתמיד למשקיעים מחד, לפעילות השוטפת תחת המורכבות הניהולית ומוגבלות המשאבים מאידך. אתגר המשלב בתוכו אינטראקציה שוטפת עם המשקיעים ודירקטוריון החברה.

"האתגר השלישי הוא המעבר בשלבי הצמיחה של החברה. מחברה הממוקדת פיתוח לחברה עסקית. זה אתגר הטומן בחובו תהליך הדרגתי של שינוי די.אן.אי ארגוני, ומשלב בתוכו שינוי מחשבתי עם השלכות אופרטיביות משמעותיות".

מהן לדעתך התכונות החשובות להצלחת מנהל בכיר בארגון?

"אני מניח שאין נוסחת קסם למנהל מצליח בארגון. בעיני מדובר בסט של תכונות. התכונות המשמעותיות בעיני הן דוגמה אישית וחתירה למטרה. דוגמה אישית, חשובה במיוחד להנעת הנכס העיקרי בארגונים - המשאב האנושי. חתירה למטרה מייצגת למעשה את האמונה של המנהל במוצר, בארגון ובאנשים וביכולת להשיג פריצות דרך אמיתיות.

"תכונה נוספת, חשובה בעיני, היא יציבות רגשית - לדעת לא להתרגש יותר מידי ממשברים, ולשמר את היכולות לצלוח אותם ועם זאת, לא לנוח על זרי הדפנה בעת הצלחות.

"לסיום, מנהל טוב ניחן בראיה אסטרטגית ורוחבית בו זמנית. ראייה אסטרטגית - על מנת להיות מסוגל לקבל ההחלטות בטווח הקצר והבינוני, שבו זמנית ישרתו את הארגון במטרותיו בטווח הרחוק ובנוסף לצפות מגמות ותהליכים מעבר לאופק ולהיערך בהתאם. ראיה רוחבית - בכדי לוודא שהארגון והתחומים שבאחריותו מסונכרנים עם שאר החלקים האחרים בארגון ובכך לוודא שהארגון 'מנגן' באופן יעיל ואופטימלי".

כיצד הארגון שלך תורם לקהילה?

"לנושא התרומה לקהילה אנו מייחסים חשיבות רבה ולכן חיפשנו אפשרות לתרום על-פי יכולתנו. בשנה האחרונה התחברנו לעמותת "שיעור אחר", עמותה המאפשרת לתלמידים משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות חשיפה לאנשים מהתעשייה בעלי רקורד מקצועי. במסגרת הזו העברנו סדרת מפגשים לכיתות י"א המבוססים על תכנים טכנולוגים ועסקיים בתיכון נעמת בתל- אביב.

"לאורך כל שנת הלימודים כל עובדי החברה התנדבו בזוגות וכך העברנו מערכי שיעור לשתי כיתות, התלמידים אפילו ביקרו במשרדנו. הפידבקים שקיבלנו היו מאוד חיוביים. אחד הדברים שהתלמידים 

מאוד מתחברים אליהם הוא שהמורים מגיעים מהשטח עם דוגמאות מוחשיות ולא רק מביאים חומר תיאורטי. זו היתה חוויה מאוד חזקה ומשמעותית עבורנו כיוון שרבים מאיתנו לא זכו בעבר להיות חלק משפיע בחייהם של בני נוער".

כיצד אתה משלב בין דרישות העבודה התובענית הכוללת גם נסיעות רבות לחו"ל לבין הצורך להקדיש זמן למשפחה ולעצמך?

"אני אכן טס לעיתים קרובות, אפילו קרובות מאוד לחו"ל. אין ספק שאני משלם מחיר כבד. זמני בארץ מוגבל אבל את החלק הארי מהזמן שאני נמצא כאן אני מנסה להקדיש למשפחה. יש לי שלושה ילדים מקסימים, הקטן שבהם רק בן שנה, אני מנסה להיות נוכח עבורם כמה שיותר. בנוסף, אני מצליח למצוא זמן גם לעצמי, אני עוסק בספורט, בעיקר בריצה ומשחק כדורסל ובטיסות אני קורא המון. אין ספק שהנושא הזה הוא נושא שמעסיק אותי ודורש ממני, בכל פעם מחדש, לזכור מהם סדרי העדיפויות שלי ואיך אני מאזן ביעילות בין הצרכים השונים".

עבור לתוכן העמוד