קרמבולה

ראיון עם דניאל לבנטל, עד לאחרונה CFO של דלק נדל"ן

4/06/2013
הגדל

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד תפקידך האחרון

"אני בוגר תואר ראשון במנהל עסקים עם התמחות בחשבונאות ותואר שני במשפטים. את ההתמחות עשיתי במשרד קוסט פורר את גבאי.

בשנת 1998, עזבתי את משרד רואה החשבון והתחלתי לעבוד כסמנכ"ל הכספים של בית ההשקעות תמיר פישמן ושות' בע"מ. תמיר פישמן היא חברה ייחודית בשוק ההון הישראלי בכך שהיא מעניקה מכלול שלם של שירותים פיננסיים, לפי מודל הדומה לבתי ההשקעות האמריקאים. לתמיר פישמן התקשרות אסטרטגית עם הבנק הגלובלי Royal Bank of Canada - RBC, מקבוצות הפיננסים המובילות בעולם. תחומי פעילותה של החברה כוללים: ניהול תיקי השקעות, ניהול קרנות נאמנות, קרנות הון פרטיות, קרנות גידור, בנקאות להשקעות, ברוקראז' בניירות ערך זרים וניהול תכניות הטבה לעובדים. הקבוצה, על כלל תחומי פעילותה, מנהלת נכסים בהיקף כולל של כ-15 מיליארד שקלים.

במהלך תקופה של קרוב לעשר שנים, תקופה בה צמחה תמיר פישמן מבית השקעות בהקמה לאחד מבתי ההשקעות המובילים בישראל, השתנה גם תפקידי בחברה ומוניתי למשנה למנכ"ל החברה. לתפקידי ה- CFO הקלאסיים שהיו תחת אחריותי, התווספה גם אחריות על מטה החברה ועל ההוצאה לפועל של יוזמות ופעילויות עסקיות חדשות.

"בשנת 2007 ולאחר כמעט 10 שנים בתמיר פישמן, החלטתי לעזוב את הקבוצה, ומוניתי לתפקיד סמנכ"ל הכספים של בית ההשקעות פריזמה. בית ההשקעות נוסד לאחר ועדת בכר, כיוזמה של קרן מרקסטון להקמת בית השקעות בסדר גודל שלא היה קיים בישראל עד לאותה עת וניהל נכסי לקוחות בהיקף של כ- 50 מיליארד שקלים.

"לקראת סוף שנת 2009, וכחלק משינוי ארגוני בחברת דלק נדל"ן שכלל בין השאר את מינויו של מנכ"ל חדש לחברה והחלפת שדרת הניהול בחברות הבנות, הוצע לי לכהן כסמנכ"ל הכספים של החברה. באותה עת דלק נדל"ן הייתה חברה ציבורית, בעלת פריסה גלובאלית של נכסי נדל"ן בהיקף של כ- 20 מיליארד שקלים. כיהנתי בתפקיד עד לתחילת שנת 2013, לאחר שבסוף שנת 2012 הפכה החברה לחברה פרטית ומניותיה נמחקו מהמסחר, כל זאת כחלק מהסדר החוב אליו הגיעה החברה מול מחזיקי אגרות החוב שלה".

כיצד אתה תופס את תפקידו של ה-CFO בארגון גדול?

"תפקיד ה-CFO הטבעי נוגע כמובן בכלל התחומים הכספיים, תפעוליים ועסקיים בחברה. ניתן לומר בחלוקה בסיסית כי תפקיד ה- CFO בנוי משלושה תחומים עיקריים –

התחום הראשון הוא בנייה וניהול של מערכת כספים אמינה בארגון, אשר תדע לנהל ולספק שליטה ובקרה של כל המידע הכספי והפיננסי בארגון. המידע הפיננסי נדרש לא רק לדווח הכספי ולדווח לרגולטורים, אלא חיוני להנהלה העסקית של החברה, לצורך קבלת החלטות על בסיס מידע זמין ואמין. ככל שהמידע הפיננסי איננו אמין ו/או איננו זמין בזמן אמיתי, להנהלה בארגון גדול לא יהיו הכלים הנחוצים לקבלת החלטות או לחילופין, יתכן ויתקבלו החלטות שגויות.

"התחום השני הוא ניהול תקשורת בין החברה לבין גורמים חיצוניים להנהלת החברה שהם בעיקר בעלי המניות, אנליסטים, משקיעים וכן גופים מהמערכת הפיננסית כגון בנקים ושאר ספקי אשראי. חשוב להבין שכל אלה הינם שותפים עסקיים של החברה והם אינם בצד השני של המתרס, על כן ה - CFO חייב לספק לכל הגורמים הללו מידע אמין, מסודר ובזמן אמיתי (בכפוף לדרישות החוק), על מנת שהם ימשיכו להאמין ולתמוך בחברה.

"התחום השלישי הוא תרומתו של ה-CFO להנהלת החברה. בארגון גדול ה- CFO הינו חלק מהנהלת החברה וככזה הינו שותף בקביעת האסטרטגיה שלה ובקבלת החלטות יום יומיות, לא רק בתחום הכספים. נדרשת מה- CFO הבנה עסקית עמוקה של התחום בו עוסקת החברה, ועליו לקבל החלטות ולסייע למנכ"ל ולשאר מנהלי הארגון לקבל החלטות גם בתחומים שאינם תחום הכספים".

מהו האתגר עימו מתמודד CFO כחבר הנהלה בארגונים גדולים?

"בארגון גדול נדרשת מה-CF0 הבנה עסקית עמוקה של התחום בו עוסקת החברה, ועליו לעסוק, לקבל החלטות ולסייע לאחרים לקבל החלטות גם בתחומים שאינם תחום הכספים ואינם מוכרים לו 

מנסיונו המקצועי הקודם.

המנהלים הבכירים בארגונים גדולים מבינים שמדובר בעבודת צוות, כאשר רק עבודה משותפת של כולם וחתירה לקראת מטרה משותפת של הארגון, תוך אמון הדדי בין כולם יביא להצלחת הארגון.

"בנוסף, לאור ריבוי המשימות המוטלות על ה-CFO, על מנת שיוכל לטפל במגוון רחב של נושאים ולהצליח לעמוד במשימותיו, נדרש ה-CFO ליצור בצוות העובדים סביבו תחושת אחדות והנעה לקראת מטרה משותפת וכן להאציל סמכויות לעובדיו ולסמוך עליהם וזאת על מנת שמשימותיו לא יהוו צוואר בקבוק בארגון. לשמחתי, בכל החברות שכיהנתי בהם עד היום, עבדתי עם צוות עובדים מסור, מקצועי, אמין ואחראי, אשר סייעו לי רבות לעמוד במשימותיי.

ספר על אתגר ספציפי שבו היית מעורב.

"במהלך למעלה מ-15 שנות הקריירה שלי עד כה, הייתה דרכי המקצועית רצופה תפקידים מאתגרים, הן ביחס לתחומי הפעילות של החברות והן ביחס לתקופות המאתגרות בהן היו מצויות החברות. חלקן היו בתקופות של בנייה וצמיחה וחלקן היו בתקופות של סיום עסקי ופרוק, מה שאפשר לי לחוות וללמוד קשת רחבה מאד של פעילות מקצועית לתפקיד ה- CFO, כולל תחומים אשר מרבית הקולגות שלי בתחום אינם זוכים לחוות.

"נראה כי האתגר הגדול ביותר היה בתפקידי האחרון כ-CFO בחברת דלק נדל"ן במשך תקופה של כשלוש שנים. וזאת כאשר בשנתיים הראשונות ההנהלה החדשה אשר הובאה לארגון כחלק ממהלך שינוי ארגוני של החברה, פעלה לשינוי האסטרטגיה הקיימת של החברה וניסתה, במאמצים רבים ולא פשוטים, להחזיר את החברה לפסים של צמיחה. חרף המאמצים הרבים, ולאור שינויים שחלו בסביבה העסקית של החברה (שעיקר פעילותה הייתה בשווקים בחו"ל), במהלך שנת 2011 החלה החברה הליך של משא ומתן לקראת הסדר חוב אשר הושלם בחודש דצמבר, 2012 עם הפיכתה של החברה לחברה פרטית וכלל הנפקת אגרות חוב חדשות למחזיקים במסגרת ההסדר".

מהי הדרך הטובה לדעתך לצלוח תקופה שבה מתקיים הסדר חוב?

"הליך הסדר חוב בחברה הוא הליך מורכב ואמוציונלי לכל המעורבים. ההליך דורש התמודדות בלחצים אדירים הכרוכים בתהליך ההסדר, תוך המשך התמודדות בעבודה השוטפת הנדרשת מהנהלה של חברה ציבורית בעלת פריסת נכסים גלובאלית. פרט ללחץ האדיר בו מצויה החברה, אציין גם את העבודה המאומצת סביב השעון, כולל לא מעט לילות רצופים וכל זאת במטרה למצוא פתרונות יצירתיים שיצליחו לרצות את כל הנוגעים בדבר והכל תחת מערכת לחצים קשה.

"הדרך לצלוח תקופה זו הינה על ידי מיקוד, שמירה על איפוק, סבלנות וקור רוח לאורך כל התהליך והתמודדות מסודרת, מקצועית ומתודית בכל המשימות הנדרשות לאורך התהליך התקופה הלא פשוטה הזו".

מה היית ממליץ היום לחברות שנמצאות בתהליך זה?

"חשוב לזכור כי למרות הרגשות הרבים המעורבים בתהליך, לא מדובר בעימות אישי בין הצדדים, אלא במחלוקת עסקית, כאשר בעלי החוב אשר אתם מתנהלים מולם הינם אלה אשר הלוו כספים לחברה כשזו נדרשה לכספים אלה. גם אם ישנם קשיים במשא ומתן והתלהמות של מי מהצדדים, סביר כי מרבית המעורבים בסך הכל מבקשים למקסם את הצלחתם העסקית וכי בסופו של דבר ייחתם הסדר אשר ירצה את מרבית הצדדים".

ספר במה אתה עוסק מאז שפרשת מדלק נדל"ן ומהן תוכניותיך לעתיד.

"בימים אלה אני בוחן הצעות ממספר ארגונים גדולים לכהן כ-CFO. אני מכהן כדירקטור במספר חברות ובכלל זה כיו"ר חברת ניהול ההשקעות תמיר פישמן ניהול השקעות בע"מ, וכן אני מנכ"ל ובעלים של חברת יעוץ בשם מארום ניהול פיננסי בע"מ, אשר עוסקת בשירותי יעוץ ולווי פיננסי לחברות, בעיקר בתחומי עסקאות מיזוגים ורכישות, רה ארגון פיננסי, ניהול תזרימי וניהול אשראי".

עבור לתוכן העמוד