מבטחים

ראיון עם דרור דוד CFO נובה מכשירי מדידה

5/05/2013
הגדל

נובה מכשירי מדידה היא חברה ישראלית המציינת בימים אלה 20 שנים להיווסדה. החברה נסחרת בנאסד"ק משנת 2000 ובבורסה בתל-אביב משנת 2002. החברה נכללת מזה שנתיים במדד תל אביב 100 הכולל את מאה החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסה הישראלית.

החברה מפתחת ומשווקת ציוד בקרה מתקדם לתעשיית הייצור של מוליכים למחצה ומספקת את הציוד שלה ליצרני שבבים בכל העולם, כאשר הייצור והפיתוח מבוצע בישראל והציוד נמכר באמצעות חברות בנות בקוריאה, טייוואן, יפן, סינגפור, ארצות הברית ואירופה.

נובה, הפועלת בפארק המדע בנס ציונה, מעסיקה כ-450 עובדים בכל העולם ומתוכם כ-300 בישראל. אופן צריכת המידע בעולם עובר בימים אלה שינוי משמעותי מאוד, של מעבר לתקשורת ולמידע הזמינים באופן מיידי לכל אדם בכל מקום ובכל רגע בעולם. שינוי זה תלוי בתחכום ובכוח הייצור של תעשיית השבבים. מכיוון שישנה דרישה אדירה למכשירי סמארטפון וטאבלט המאפשרים גישה למידע כזה, התעשייה צומחת במקביל לדרישת הייצור וכך גם חברת נובה.

רו"ח דרור דוד (44) נקלט בחברת נובה מייד עם סיום ההתמחות. הוא צמח עם החברה, עשה בה תפקידי רוחב בכירים בהם צבר ניסיון עסקי ותפעולי וכיום הוא משמש סמנכ"ל הכספים של הארגון.

מהם האתגרים העומדים בפני החברה בימים אלה?

"על-מנת לתת מענה לדרישה המתעצמת של מידע זמין, התעשייה נמצאת במרוץ מתמיד לפיתוח פתרונות טכנולוגים שיאפשרו את ההעברה של המידע בקצב מהיר מאוד. זו תעשייה שמתחדשת כל הזמן וכיום היא נמצאת בעיצומן של שלוש התפתחויות טכנולוגיות חדשות כאשר כל אחת מהן מהווה שוק בפני עצמו. 
"עבור נובה, האתגר המרכזי בימים אלה הוא פיתוח טכנולוגיה ומוצרים מנצחים שייתנו מענה להתפתחויות אלו, והחדרתם לשוק בזמן הנכון, במטרה להכפיל את נתח השוק ואת היקף המכירות של החברה - זהו היעד שהצבנו לארגון".

התחלת את דרכך בנובה מייד עם סיום ההתמחות. ספר לנו על הדרך אותה עשית בחברה עד לתפקידך הנוכחי

"אני בוגר תואר ראשון בראיית חשבון וכלכלה ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במימון. את ההתמחות עשיתי במשרד רואי חשבון בריטמן אלמגור, וכבר מאז התמקדתי בעבודה עם חברות הייטק שנמצאות בצמיחה מהירה, עם התמחות ספציפית בהנפקות ציבוריות בארץ ובחו"ל.

"עם סיום ההתמחות הוצע לי להצטרף כחשב לחברת נובה, שהיתה אז בעיצומו של תהליך צמיחה מהירה ותכנית להנפקה בנאסד"ק. כשנתיים לאחר שנכנסתי לתפקיד החברה עברה הנפקה מוצלחת ומתוקשרת. "במסגרת תהליך הצמיחה של החברה, מוניתי בשנת 2002 לסמנכ"ל התפעול של החברה. עמדתי בראש מחלקה של כ-100 עובדים וניהלתי את כל שרשרת ההספקה של מוצרי החברה, החל מתהליך ההנדסה ועד לשלב האספקה ללקוח. בנוסף, ניהלתי את מחלקות משאבי האנוש מערכות המידע והכספים. במסגרת שינוי ניהולי נוסף שבוצע בשנת 2005, מוניתי לסמנכ"ל הכספים של החברה".

מהם תחומי האחריות שלך בארגון?

"באופן טבעי תפקיד ה-CFO בכל חברה נוגע בתחומים כספיים, תפעוליים ועסקיים. אני מחלק את הזמן בין שלושה תחומים עיקריים. התחום הראשון הוא ליווי עסקי, תפעולי ופיננסי להנהלה העסקית של החברה, והוא מתחלק לשלושה תתי תחומים: 1. תכנון אסטרטגי רב שנתי ותמיכה שוטפת בפיתוח עסקי וברכישות ומיזוגים. 2. פיתוח והטמעה של מערכות חוצות ארגון, המאפשרות קבלת החלטות על בסיס מידע זמין ונאמן, מתוך ראייה מרחבית של ההשפעה שיש לכל החלטה על התוצאות הפיננסיות של החברה בטווח הקצר ובטווח הארוך. 3. פיתוח והטמעה של מערכות בקרה בהתאמה להתפתחות הסביבה העסקית שבה החברה פועלת.

"התחום השני הוא תקשורת עם גורמים חיצוניים להנהלת החברה, כלומר בעלי המניות והדירקטוריון. תחום זה כולל את ההכנה והדיווח של הדוחות הכספיים, הניהול וההכנה של ישיבות דירקטוריון והוועדות שלו וכן תקשורת שוטפת עם אנליסטים, משקיעים ועיתונים.

התחום השלישי כולל את תכנון תזרים המזומנים, תכנון המס של החברה והשקעה של יתרות המזומנים. נובה היא חברה רווחית ועתירת מזומנים ולכן אני מנהל באופן ישיר את התחומים אלה".

כ-CFO בחברה צומחת ועתירת מזומנים, מהם האתגרים שעומדים לפניך?

"נובה היא ארגון צומח ומשתנה בעל משקל משמעותי בשרשרת ההספקה של הטאבלטים והסמארטפונים. אחד הדברים החשובים לארגון שפועל בסביבה כזו הוא היכולת להגיב מהר למצבים משתנים, כדי לאפשר הצגת תוצאות פיננסיות מצוינות לאורך זמן. בהתאם לכך, האתגר המרכזי שלי הוא לפתח מערכות ומנגנונים שיעזרו בזיהוי השינויים האלה מבעוד מועד, ולהגיב לשינויים בנחישות ומתוך ראייה מרחבית.

"מאז שמוניתי לסמנכ"ל הכספים החברה שילשה את המכירות ואת היקף יתרות המזומנים שלה, ושווי השוק שלה גדל פי 10. זאת לאחר שהחברה חצתה בהצלחה את המשבר העולמי בשנת 2009 והייתה אחת החברות היחידות בתעשייה שהציגו רווחיות גם בשנה קשה זו. אתן דוגמה ספציפית לשינויים שהחברה עוברת: ב- 2012 מכירות החברה היו בשיא של כ-100 מיליון דולר, אבל ברמה הרבעונית הגיעו בשיא ל-30 מיליון דולר לרבעון, ובמינימום ל-20 מיליון דולר לרבעון, באותה שנה. למרות זאת החברה הגיבה מהר לשינויים בשוק, ושמרה על רוויות גולמית גבוהה ורווחיות נטו בכל רבעון גם במצב הזה. כ-CFO האתגר המרכזי שלי הוא פיתוח ויישום של מערכות שיזהו את השינויים האלה מוקדם ככל האפשר, כך שישקפו את השפעתם הצפויה על התוצאות העתידיות ויפעילו בצורה מהירה ואפקטיבית מנגנונים מאזנים בהתאם".

מהן התכונות הנחוצות לדעתך להצלחת מנהל בכיר בארגון?

" לדעתי שתי התכונות המרכזיות הן מנהיגות ושאיפה למצוינות. המנהיגות חשובה בעיקר מאחר שככל שהארגון גדל, קיים קושי רב להוביל רעיונות חדשים ושינויים, הנדרשים חדשות לבקרים בגלל השינויים בסביבה העסקית. בדרך כלל לארגונים קשה מאוד לעכל שינויים ותפיסות חדשות. הדרך היחידה להטמיע שינויים בארגון היא באמצעות מנהיגות מעצבת, שכוללת מצד אחד יכולת הנעה גבוהה של תהליכים חוצי ארגון, ומצד שני יכולת הקשבה ושיתוף שבסופו של דבר מובילים לתוצאה הטובה והמהירה ביותר."השאיפה למצוינות חשובה כיוון שאנו עובדים בסביבת תרבות ישראלית המאופיינת במקרים רבים בהתנהלות של 'יהיה בסדר'. לכן השאיפה לטוב ביותר היא הדרך היחידה להפיק מנכסי החברה – העובדים, הטכנולוגיה ומערך היחסים עם הלקוחות - את המקסימום האפשרי בכל זמן נתון.

כיצד הארגון שלך תורם לקהילה?

"לפני כחמש שנים הנהלת החברה החליטה להוביל פרויקט של מעורבות בקהילה, שבמסגרתו אנו תומכים באוכלוסייה ובמיזמים מקומיים באזורנו, כמו: תמיכה בנוער בסיכון בבית ספר עמל 1 בעיר לוד, תמיכה וליווי של אצני נס ציונה שרובם עולים מאתיופיה, תמיכה בפרויקטים של מנהיגות עסקית צעירה וארגון ימי כייף לאוכלוסייה מוגבלת בלוד. במסגרת פרויקטים אלה החברה תורמת כספים ומשאבים והעובדים מלווים בהתנדבות את הפעילויות ואת הילדים".

אתה מוצא זמן לתחביבים ולמשפחה בתפקיד כה תובעני?

"התחביב המרכזי שלי הוא טיולים רגליים ורכובים ברחבי הארץ עם המשפחה ועם חברים. פעם בחודש אני יוצא עם המשפחה למסלול הליכה בשביל ישראל. כבר עברנו כחצי מהשביל שמתחיל בקריית שמונה ונמשך עד אילת. רבים אינם יודעים שמגזין נשיונל ג'יאוגרפיק הכתיר את שביל ישראל כאחד מעשרים ממסלולי ההליכה הטובים בעולם ואני ממליץ לכולם לטייל בו. בנוסף, בניתי קבוצה שכוללת כעשרה ג'יפאים שאיתם אני מטייל במקומות שאליהם קשה להגיע ברגל. אני מטייל גם בחו"ל, אבל ההנאה האמיתית שלי היא לטייל בארץ ולגלות את המקומות היפים שיש לנו מתחת לאף כמו עין סוכות בעמק בית שאן, תצפית סרטבה בבקעת הירדן או מנזר מרסבא במדבר יהודה, שהם מקומות מדהימים אבל לא מוכרים לרוב האנשים".

עבור לתוכן העמוד