מבטחים

ראיון עם יגאל דייג CFO סמל"ת

22/04/2013
הגדל

סוכנות מכוניות לים התיכון(סמל"ת), הינה קבוצה בבעלות פרטית, יבואנית מותגי קונצרן פיאט בישראל מזה עשרות שנים. לסמל"ת זיכיון בלעדי של מותגי פיאט ובהם: פיאט פרטיות, פיאט מסחריות, אבארט, אלפא רומאו ולנצ'יה. בשנים האחרונות הקבוצה נמצאת בתהליך של פיתוח עסקי במסגרתו הרחיבה את פעילותה לרומניה בה היא מחזיקה באמצעות חברה בת בזיכיון לשיווק מותגי קונצרן פיאט (כולל קרייזלר ו-JEEP) . בנוסף, כחלק מתכניות הקבוצה לגדול ולהתפתח, היא רכשה השנה את פעילות מותג המשאיות והאוטובוסים IVECO בישראל ואת מותג אופנועי השטח Gaz Gaz.

רו"ח יגאל דייג (44), התחיל את דרכו בקבוצה כחשב. בהמשך עזב ולפני כשנתיים וחצי חזר כ-CFO של הקבוצה.

לאור מגמת הצמיחה של הקבוצה, מהם האתגרים הצפויים לה בתקופה הקרובה?

"בפני הקבוצה עומדים שני אתגרים משמעותיים. הראשון הוא הצלחת המיזוג של פעילות IVECO בסמל"ת, לכך נדרשות התאמות בכוח אדם, בחשיבה הניהולית, בנהלי העבודה ובהתמודדות עם סוגי לקוחות שונים. האתגר של הקבוצה הוא למצות בהצלחה את הסינרגיות שקיימות כתוצאה מאיחוד הפעילויות בצורה המהירה והאפקטיבית ביותר.

"אתגר שני משמעותי הוא הצלחת פעילות הקבוצה ברומניה תוך המשך מגמת הייעול והתאמת הפעילות שלנו לתנאי השוק הקיימים ברומניה".

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"אני בוגר תואר ראשון בראיית חשבון ותואר שני במנהל עסקים. את ההתמחות עשיתי במשרד רואי חשבון בבלי- ברוידא. עם סיום ההתמחות שימשתי חשב בארקיע אינטרנשיונל. משם עברתי לקבוצת סמל"ת כחשב הקבוצה. לאחר כשש שנים עברתי לקבוצת ידיעות אחרונות בה שימשתי מנהל כספים.

לפני שנתיים וחצי חזרתי לסמל"ת כ- CFO של הקבוצה".

מהם תחומי האחריות שלך בארגון?

בראש ובראשונה אני חלק מהנהלת החברה, שותף בקביעת האסטרטגיה העסקית ויועץ למנכ"ל בכל הנושאים הפיננסיים ובנוסף "תחומי האחריות הקלאסיים של-CFO כמובן ובהם מימון פעילויות הקבוצה בישראל ואירופה, פעילות מול המערכת הבנקאית בישראל ובאירופה, מו"מ עם היצרן, ניהול הסיכונים הפיננסיים בקבוצה, דיווח, חשבות וגזברות. בנוסף, מנהל את הפעילות הנדל"נית של הקבוצה ואחראי על ביצוע בדיקות נאותות במסגרת ה- M&A בקבוצה.

מהם האתגרים שהצבת לעצמך כ-CFO של הקבוצה?

"האתגרים של הקבוצה הם האתגרים שמניעים אותי - גם נושא המיזוג וגם נושא ייעול הפעילות ברומניה.

האתגר שלי הוא להוביל את הארגון לצמיחה כלכלית תוך שמירה על הבלאנס הנכון ברמת הסיכון. בנושא המיזוג, אני צריך להתאים את האגף שלי לגודל החברה. כיוון שהתרחבנו, עלינו להתאים את מצבת כוח האדם לארגון, תוך התייחסות לדגשים ניהוליים ולגיוס של אנשים איכותיים יותר לחברה. להצלחת הטעמת הפעילות בתוך הקבוצה יש חשיבות מאוד גדולה. כך נמנע עכבות בפעילות בתוך החברה ונשפר את זרימת תהליכי העבודה תוך השמת דגש על נהלי הבקרה הקיימים בארגון. עלי לדאוג לכך שלמרות שהתחלנו בתהליכים חדשים ואנו עומדים גם מול לקוחות חדשים, נעמוד בלוחות הזמנים. לכן, על האגף לדעת לתת שירות מיטבי למרות שהחברה גדלה באופן משמעותי".

מהן לדעתך התכונות הנחוצות ל-CFO בארגון?

"לתפיסתי, CFO זקוק להבנה עסקית, ראייה רחבה. עליו לדעת למנף את הסיכויים והסיכונים למקסימום רווח לבעלים, תוך שמירה על רמת חשיפה מתאימה לפעילות ושמירה על ערכי היסוד של הארגון. לא ניתן לצמוח ולגדול מבלי לקחת סיכונים. לכן, עליו לנהל סיכונים ולא להימנע מהם.

CFO" צריך הבנה עסקית והכרת הענף בו הוא פועל. כדי להצליח בתפקידו עליו לרדת לעומק של דברים לא רק בהיבט של הכספים, אלא גם בתחומי התפעול והשיווק.

"כוח אדם איכותי חשוב מאוד בארגון. היכולת לגייס ולטפח צוות איכותי יכולה לגרום להבדל בתוצאות של הארגון. תכונות חשובות נוספות הן, אמינות, הוגנות ושקיפות".

כיצד הארגון שלך תורם לקהילה?

"אנו עוסקים בפעילויות רבות למען הקהילה. השנה הוביל אגף משאבי אנוש פרויקט שבו כל עובדי הארגון התגייסו לחלוקת מצרכים לניצולי שואה נזקקים ביפו.

כארגון ראינו חשיבות רבה בפעילות למען הקהילה המשתפת את כל העובדים באופן אקטיבי ובהשתתפות אישית של כולם. בנוסף, אנו תורמים ותומכים בעמותות שונות המסייעות לילדים".

בתפקיד כה תובעני ומחייב אתה מוצא זמן גם לתחביבים ולמשפחה?

"בעולם העסקי כיום ובמיוחד בתרבות העבודה של הארגון, יש פתיחות והבנה לכך שגם למנהלים ולעובדים יש מטלות נוספות מלבד תפקידם בארגון. אנחנו מחוברים ללפטופים ולטלפונים הסלולריים וכך גם כשאנו לא במשרד אנחנו זמינים וקשובים בכל עת לכל עניין ולכל נושא. שנות האלפיים מאפשרות גמישות ארגונית שתורמת מאוד להצלחה ולדרך העבודה בארגון. אנשים יודעים שכשהם צריכים הם יכולים להתפנות לדברים מחוץ לעבודה, אבל תמיד מתייצבים כשיש צורך בכך. אין מגבלה של שעות ובזכות הגמישות הזו העובדים בארגון לא ממעיטים כהוא זה מגודל האחריות שהם נושאים בתפקידיהם. לכן אני מוצא זמן להקדיש לילדים ולמשפחה. אני חובב כל ספורט תחרותי ומקדיש לכך זמן, גם לצפייה בטלוויזיה ובאירועי ספורט שונים וגם לפעילות ספורטיבית לפחות שלוש פעמים בשבוע".

עבור לתוכן העמוד