גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

ראיון עם שלומי חגי CFO חברת סלטיק

11/04/2013
הגדל

חברת סלטיק הינה החברה המובילה בעולם בתחום ה -Mobile Initiated Commerce, החברה פועלת בשווקים בעלי הצמיחה הגבוהה בעולם. החברה הוקמה בשנת 2000 על ידי ארבעה יזמים ישראלים, ביניהם רונן דניאל מנכ"ל החברה כיום.

סלטיק מעסיקה כ-150 עובדים בארץ ובעולם ומשקיעיה העיקריים הינן קרנות ההון סיכון JVP ו –CAPITAL AMADEUS. לחברה משרדים באירופה, אסיה, דרום אמריקה וארה"ב וחמש חברות בנות הפועלות ברחבי העולם.

סלטיק מתמחה בפיתוח וניהול פתרונות ל – Mass Reach Markets, על בסיס טכנולוגיה ייחודית המגובה בפטנטים. פתרונות החברה מיועדים לאתר צרכנים ייחודיים הקשים להשגה בשווקים המתפתחים על מסך הבית (Home Screen) של המכשירים הסלולריים.

בארבע השנים האחרונות החברה מציגה רווחיות וצמיחה של עשרות אחוזים בשנה, עם הכנסות של מיליארדים בעסקאות Mobile Initiated Commerce של מכירת מוצרים וירטואלים ופיזיים כאחד, באמצעות שיתופי פעולה שהיא מנהלת עם כ- 40 מפעילים סלולריים, עבור למעלה מ- 140 מיליון משתמשים פעילים הפרושים על פני יותר מ- 25 מדינות בעולם.

סלטיק מסייעת למפעילים סלולריים, גופים מסחריים ומפרסמים, להגיע למשתמשים ייחודיים בצורה יעילה ביותר. החברה מספקת לצרכנים שירות שמאפשר להם בקלות וביעילות להיחשף ולקבל מידע בעל ערך רב אודות מבצעים, קופונים סלולריים, שירותים ומוצרים.

רו"ח שלומי חגי (41), הוא CFO של החברה ומנהל את מחלקות הכספים, האדמיניסטרציה והמשפטית בקבוצה. בראיון הוא מספר על המעורבות הגדולה שלו בפעילות העסקית של החברה.

מהם האתגרים העומדים בפני החברה בזמן הקרוב?

"כיוון שמדובר בחברה צומחת, אחד האתגרים המשמעותיים ביותר של החברה הוא צמיחה ארגונית שתתן מענה מתאים לצמיחה בפעילות הבנלאומית של החברה בשווקים החדשים אלייה היא חודרת.

אתגר חשוב נוסף קשור למעבר מפעילות בשווקים מתפתחים לפעילות בשווקים המערביים המפותחים והתאמת פעילות החברה ל- Ecosystem העולמי באמצעות חשיפת המשתמשים לקבלת מידע אודות מבצעים, קופונים, שירותים ומוצרים באמצעות המכשיר הסלולרי.

אם עד כה מכרנו תכנים, משחקים ורינגטונים, היום אנו מוכרים קופונים, פתחנו חברות חדשות והתחלנו לפעול בשווקים חדשים כשהיעד המרכזי של החברה הוא להפוך לחברת הקופונים הגדולה ביותר בשוק ה-Mobile ."

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"אני בוגר תואר ראשון במנהל עסקים עם התמחות בחשבונאות ותואר שני במשפטים. את ההתמחות עשיתי במשרד רואי חשבון בבלי- ברוידא שהיה חלק מהפירמה הבינ"ל KPMG באותם ימים. לאחר מכן עברתי למשרד רואי חשבון ארנסט & יאנג לתפקיד מנג'ר במחלקה המקצועית . בנוסף לעיסוק בהדרכה של עובדים, ניהלתי תיקי ביקורת של חברות פרטיות וציבוריות.

בתום חמש שנים של עבודה במשרדי ראיית חשבון, עברתי לשוק ההי-טק כחשב של חברת MTS הנסחרת בנסד"ק. כעבור שלוש שנים מוניתי לתפקיד ה- Corporate CFO &COO של החברה. זו היתה תקופה מאוד אינטנסיבית ומעניינת, במהלכה עבדתי מול המשקיעים בשוק ההון האמריקאי, וכן ניהלתי את פונקציית הכספים בחברה הציבורית ובחברות הבנות בעולם. במהלך אותן שנים רכשנו חברות בנות בארץ ובחו"ל, גייסנו כספים ממשקיעים ובנקים. אין ספק שזה היה אתגר מקצועי אדיר ל-CFO בתחילת דרכו.

בשנת 2007, עברתי לחברת סלטיק טכנולוגיות לתפקיד של CFO, בתקופה בה החברה הייתה חברת פיתוח מתקדמת. אני כ - CFO לא מסתפק רק בעיסוק בדוחות ובמספרים, אלא גם מאוד מעורה ומעורב בתחום העסקי של החברה. כשהגעתי לסלטיק מנכ"ל החברה היה בריטי שחיפש CFO עם אוריינטציה בינלאומית וניסיון בחברות ציבוריות, בעיקר בנסד"ק, ועל כן נבחרתי לתפקיד בגלל הניסיון שצברתי במהלך השנים.

לפני כחמש שנים שינינו את המודל העסקי של החברה - ממודל של מכירת רישיונות תוכנה למודל של Manage Services - ניהול שירות וכך הפכנו לשותפים בהכנסות עם לקוחותינו המפעילים הסלולריים. המודל החדש העלה משמעותית את הפוטנציאל העסקי הטמון בחברה והצמיח את מכירות החברה במאות אחוזים".

מהם תחומי האחריות שלך בארגון

"כל תחומי הכספים, האדמיניסטרציה והחוזים בחברה הם תחת ניהולי. מספר רב של עובדים מדווחים אלי באופן ישיר בארץ ובעולם. יש לנו חמש חברות בנות שכולן מנוהלות על ידי חברת האם בישראל. לחברה מערך דיווח כספי הכולל חשבת בישראל וחשבים ברוסיה, ברזיל, הודו, סינגפור ולונדון. צוות זה אחראי על ניהול בקרה תקציבית חודשית, ניהול המזומנים של החברה ודיווחים שוטפים כספיים לרשויות המס בארץ ובעולם.

ההשכלה המשפטית שלי מסייעת לי רבות בניהול המחלקה המשפטית, ברמה יומיומית אני עובר על חוזים ועובד בצורה שוטפת מול משרדי עורכי דין בארץ ובעולם.

מערך האדמיניסטרציה בארץ ובעולם הוא תחת אחריותי, כולל הקמת חברות בנות, תיכנון מבנה המס, הקמת מערכת דיווח פיננסית וקביעת נהלי דיווח ופעילות של החברות הבנות מול החברה האם.

אני כ- CFO מעורב כמעט בכל יוזמה או פעילות עסקית אסטרטגית ושותף מלא בקבלת החלטות. אני אחראי על גיוס הכספים ומעורב בעבודה מול המשקיעים ומול דירקטוריון החברה".

מהם האתגרים האישיים שלך כ-CFO של החברה?

"אחד האתגרים הגדולים שלי הוא תרומה וחתירה משותפת לצידו של המנכ"ל והנהלת החברה להעלאת שוויה של החברה. אתגר נוסף עבורי כ- CFO בחברה צומחת, הוא להוביל מעבר מתוכנן ממצב של חברת פיתוח מתקדמת למצב של חברה גדולה וצומחת כאשר האתגר הגדול הוא מצד אחד להצמיח את החברה ומהצד השני לדאוג שכל התשתיות של החברה יתאימו למבנה החדש של החברה, כולל הטמעה של מערכת דיווח כספי גדולה יותר."

מהן לדעתך התכונות החשובות להצלחת מנהל בכיר בארגון?

"בארגון גדול מנהל בכיר צריך להיות רחב אופקים ובעל ראייה כלל מערכתית לא רק בתחום עליו הוא אמון, אלא בכל המכלול שמסביב. כמו כן, בעידן הגלובלי מנהל בכיר חייב להיות ניחן באוריינטציה בינלאומית גלובלית הדרושה לפעילויות עם שווקים בינלאומיים, הקמת חברות ועבודה מול משקיעים.

כמובן שמנהל בכיר זקוק לכישורים שיסייעו לו לעבוד בצוות עם מנהלים אחרים להשגת מטרות הארגון וכמובן מנהיגות והנעת עובדים."

באיזו דרך הארגון שלך תורם לקהילה?

"בימים אלו אנו מקימים מועדונית עבור ילדים החולים במחלות כרוניות שמגיעים אלינו דרך עמותת "שמחה לילד". הקצנו לפעילות המועדונית תקציב מיוחד במסגרתו היא תפעל אחת לשבוע, בכל מפגש שני עובדים יעבירו פעילות העשרה לילדים כמו: סדנאות עריכת סרטים, סדנאות הכרת המחשב, סדנאות בישול ועוד.

אנחנו משתדלים לתרום לקהילה בדרכים שונות ומגוונות, כך ביום מעשים טובים הוצאנו קבוצה של עובדי החברה לפעילות התנדבותית במעון יום שיקומי לפעוטות. דרך נוספת לתרומה לחברה משתקפת בפעילותינו בשווקים המתפתחים באמצעות הסלולר, יש לנו פרויקטים התורמים לפיתוח שווקים נחשלים וזאת על ידי העברת אינפורמציה חיוניות לקהילה ולימוד של משתמשים באזורים מרוחקים".

בעבודה כה תובענית אתה מוצא זמן לתחביבים למשפחה?

"אני אב לשני בנים יהונתן ושי ומשתדל למצוא זמן למשפחה ולהשקיע בילדים. אני יוצא עם הילדים לטיולים בארץ ובעולם, חשוב לי להנות משלב התפתחותם של הילדים ומזמן איכות איתם.

אני אוהב ספורט ומשתדל לעסוק בספורט כמה שיותר. אני רץ ריצות ארוכות ומשתתף בריצות תחרותיות. אני משתדל למצוא זמן גם לשחייה בבריכה ולסקי בחורף".

עבור לתוכן העמוד