PWC

ראיון עם צחי שפר CFO שניידר אלקטריק ישראל

24/03/2013
הגדל

שניידר אלקטריק היא חברה בינלאומית המתמחה בניהול אנרגיה. החברה פועלת ביותר מ- 100 מדינות כחברה מובילה בתחומי: תשתיות, אנרגיה, תהליכים תעשייתיים, בקרות מבנה והקמת חדרי שרתים ותקשורת, ומציעה פתרונות משולבים לפלחי שוק רבים. לשניידר אלקטריק נוכחות גדולה בתחום יישומי קצה כדוגמת ציוד לבית חכם וציוד חשמל לבתים. את פעילותה בישראל החלה שניידר אלקטריק בשנת 1985. בשנת 1999 עם רכישת מספר סוכנים מקומיים, הקימה את שניידר אלקטריק ישראל.

רו"ח צחי שפר הגיע לחברה מיד עם סיום התמחותו, צמח יחד עמה, הוביל בה תהליכים רבים וכיום הוא מחזיק בשני כובעים: CFO ו-CIO של החברה.

מהם האתגרים הגדולים ביותר שעמם מתמודדת החברה?

"בשניידר אלקטריק אנו מובילים את תחום ניהול האנרגיה כדי שתהיה בטוחה אמינה ויעילה. החברה הבינלאומית עם יותר מ- 140 אלף עובדים השיגה בשנת 2012 מכירות של כ- 24 מיליארד אירו, כאשר המוטו שלה הוא: Make the most of your energy לפרט ולארגונים.

האתגר של שניידר אלקטריק ישראל הוא לפעול בסביבה משתנה של צמיחה ושינויי שווקים אשר נקבע על ידי החברה בחו"ל, לדעת להחליט איזה מהשינויים ליישם בישראל ולקבוע קדימויות השקעה. זאת תוך לחץ מאד גדול של קיצוץ בעליות ושיפור תהליכים פנים ארגוניים והתאמה של גודל הארגון לצרכיו ולצרכי לקוחותיו".

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"אל החברה הצטרפתי בשנת 1995, עם סיום לימודי ראיית החשבון בבאר-שבע וסיום התמחות במשרד רואי החשבון רמי אריה בו הייתי אחראי על צוות החברות הציבוריות. לאחר הקמת 'שניידר אלקטריק ישראל' קיבלתי את תפקיד החשב והחל משנת 2002 ועד היום אני מכהן כ- CFO של שניידר אלקטריק ישראל. במהלך תקופה זו סיימתי לימודי תואר שני במנהל עסקים ומשפטים. במהלך עבודתי בשניידר אלקטריק כיהנתי גם כמנהל שרשרת האספקה של הארגון במשך שלוש שנים והובלתי תהליכים רבים. כאשר בשלוש השנים האחרונות אני מכהן גם כ- CIO של החברה".

מהם תחומי האחריות שלך בארגון?

"תחומי האחריות שלי כוללים את ניהול כל מערך הכספים, החשבונאות והבקרה של החברה, ניהול הקשר מול הבנקים, מול חברות הביטוח, ניהול תזרים המזומנים של החברה תוך הקפדה של הקטנת ההון החוזר באמצעות שיפורים מתמידים בניהול מחלקת הלקוחות ואחזקת המלאי. בנוסף, אני אחראי על התחום המשפטי בחברה.

"מניית שניידר אלקטריק נסחרת בצרפת וחברה במדד 40 CAC ולכן נדרשת החברה לרמה מאד גבוהה של דיווחים ועמידה בלוחות זמנים קצרים. חלק מתחומי אחריותי הם להקפיד על דיווחים לפי כללי ה IFRS ומיכון תהליכים כדי לעמוד בלוחות הזמנים.

"אני מכהן גם כ- CIO של הארגון כחלק מארגון IPO Information Process & Organisation של שניידר אלקטריק העולמית. אחריות על שני עולמות אלו עוזרת לקידום פרויקטים משותפים כמו הטמעת SAP 3R שהוטמעה בחברתנו במהלך שנת 2012 בהצלחה.

בנוסף ואף חשוב יותר, אני חבר בהנהלת החברה בארץ ולוקח חלק מרכזי בחשיבה האסטרטגית של החברה תוף שיתוף פעולה הדוק עם מנכ"ל החברה כדי להצעיד את החברה קדימה בהצלחה".

מהו האתגר הגדול שלך כ- CFO של הארגון?

"שניידר אלקטריק ישראל כחלק מקבוצה בינלאומית גדולה, נמצאת במצב של צמיחה תמידית ושינויים בפניה לשווקים חדשים וצורות מכירה חדשות. בסביבה כזו כ- CFO החברה וכמוביל חשוב בקבלת ההחלטות בארגון, האתגר הוא להבין את דעתה של ההנהלה בחו"ל ולהתאימה לשוק המקומי, להחליט על הפעולות הרצויות תוך בחינה של היתכנות כלכלית וניתוח הסיכונים ולהוביל את השינוי יחד עם הנהלת החברה".

אלו תכונות חשובות לדעתך להצלחת מנהל בכיר בארגון?

"התכונות החשובות למנהל בארגון הינן יכולת עבודה בצוות הן עם מנהלים אחרים והן עם עובדים אחרים תוך הקפדה על מקצועיות גבוה וראייה רחבה של התמונה.

תכונה נוספת הינה ניהול עובדים ברמה גבוהה תוך מתן חניכה והאצלת סמכויות לצורך בניית העתודה הניהולית של החברה".

.

כיצד הארגון שלך תורם לקהילה?

"בשניידר אלקטריק הוקמה לפני כ-11 שנים קרן בשם 'לולי', במטרה לעודד את עובדי שניידר אלקטריק בכל רחבי העולם לתרום לקהילה.

במסגרת זו בוחרת כל חברה בכל ארץ פרויקט במסגרתו העובדים תורמים מכספם והקרן מכפילה את הסכום הנתרם. במסגרת הפעילויות של הקרן בארץ, הקמנו ספריה לילדים נזקקים ביפו, העברנו תרומות לבתי ספר של רשת אורט כעזרה לתלמידים להגיע לסיום לימודים עם מקצוע טכנולוגי, תרמנו למרכז לרכיבה טיפולית בישראל כולל יום בו הצטרפנו לצוות ההדרכה וסייענו בעבודה עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים.

החברה מקפידה גם לקנות מתנות לעובדים בחגים מעמותות כמו בית איזי שפירא ציימס, שלה תרמנו גם מערכת של ניהול אנרגיה בבניין".

בסוג עבודה כמו שלך אתה מוצא זמן גם לתחביבים, למשפחה?

"העבודה כ- CFO בחברת שניידר אלקטריק הינה עבודה תובענית הדורשת זמן רב ונסיעות תכופות לחו"ל. לכן, אני משתדל להיות עם המשפחה אשר לולא תמיכתה של חגית אשתי ושתי בנותיי יפעת ונטע לא יכולתי להצליח בתפקיד. בזמן המועט שנותר אני משלב את תחביבי בנסיעת אופני שטח ובעבר גם משחק כדורסל, עד לפציעה בברך שגרמה לי להסתפק בלהיות אוהד בלבד".

עבור לתוכן העמוד