PWC

ראיון עם עופר חכים CFO חברת נירלט

4/03/2013
הגדל

עופר חכים (48), סמנכ"ל הכספים של חברת נירלט, מסיים בימים אלה את תפקידו בחברה. עבור חכים שהקים את אגף הכספים בחברה והיה שותף לצמיחתה והצלחתה, מדובר בתקופה שהיוותה עבורו אבן דרך משמעותית בחייו המקצועיים. בראיון הוא מסכם את התקופה ומדבר על התכניות לעתיד

עברת מסלולים שונים בדרכך המקצועית. כיצד הגעת לתפקיד CFO?

"אני בוגר תואר ראשון בכלכלה ובמנהל עסקים. עם סיום הלימודים התקבלתי לעבודה ככלכלן במחלקה הכלכלית בבנק דיסקונט. במסגרת עבודתי בבנק נחשפתי למגוון רחב של חברות במצבים שונים של הפעילות העסקית. מחברות מצליחות ורווחיות ע"י ניתוח ואישור תכניות פיתוח עסקיות ועד ליווי חברות שפעלו במסגרת תכניות הבראה. לאחר ארבע שנים בבנק עברתי למגזר הפרטי. בהתחלה כחשב חברה ואחר כך בתפקיד מנהל כספים. התחנה הבאה שלי היתה נירלט.

"בשנת 1999 התאגדה קבוצת נירלט ואז הצטרפתי והקמתי את אגף הכספים שלה. גיבשתי נהלים, שיטות עבודה ומיסדתי ממשקי עבודה פנים וחוץ אגפיים. בשנים הראשונות הייתי שותף לצמיחה מטאורית בפעילות הקבוצה, לרבות על בסיס רכישות ומיזוגים של חברות ופעילויות בתחום הצבע. הובלתי הנפקות וגיוסי כספים בבורסה ופעלתי לייצוב המבנה הפיננסי. במהלך השנים פיתחתי שיטות בקרה ומדידה ייחודיות למגוון תחומי הפעילות בחברה ובהם כלים תומכי החלטה, מדדי יעילות ייחודיים ועוד. בשנת 2008 החברה הפכה להיות חברה פרטית ובשנים האחרונות הפעילות שלי כ-CFO התרחבה וכללה תמיכה ושותפות בתהליכים אסטרטגיים מרכזיים של החברה בהתמודדות עם האתגרים בשוק הצבע בישראל. ניתבתי את התפקיד לכיוון עסקי יותר, לא רק סמנכ"ל כספים שעוסק בתחומים הקלאסיים בלבד, אלא כזה שבראייה והעשייה העסקית שלו תורם להגדלת הרווחים, ההישגים ולהצלחת החברה".

כיצד אתה מסביר את גיוסך לתפקיד מנהל אגף הכספים בקבוצה למרות שאינך רואה חשבון בהשכלתך?

"בשנת 1999 הייתי בן 35, בעל רקורד מרשים, כולל כחשב ומנהל כספים. הקבוצה בהתהוות שנסחרה בבורסה לניירות ערך, בראשות יו"ר הדירקטוריון, שהכיר את פעילותי וכישוריי בחרו בי להיות שותף להובלת הקבוצה תוך כדי התמודדות עם אתגרים לא פשוטים. אין ספק שמהצד זה נראה כהימור, אך המפתח להחלטה היה בעיקר היכרות עם היכולות והתפוקות שלי קודם לכן ומבחינתם העובדה שאני לא רואה חשבון לא היוותה מכשול כלל. אני חושב ש-CFO לא חייב בהשכלה חשבונאית כדי להצליח בתפקיד. התאמה של אדם לתפקיד נגזרת הרבה יותר מאופיו, כישוריו וניסיונו בעסקים ולא מהשכלתו הפורמלית. כדי לחזק את ההיבטים החשבונאים יש בדרך כלל חשב חברה וכן תמיכה שוטפת של משרד רואה חשבון חיצוני. בהתייחס למורכבות של החשבונאות היום, לרבות השינויים הרבים בתקינה החשבונאית, גם למי שעשה תואר בראיית חשבון לפני יותר מ-20 שנה אין היום יתרון על מי שצבר שנים של ניסיון. עם רקע וניסיון כמו שלי, אני יכול היום לעמוד בראש אגף כספים ולשמש כסמנכ"ל כספים בכל חברה, לרבות בחברה ציבורית.

לסיכום, מנקודת המבט שלי כיום ההיפך הוא הנכון, חברות זקוקות יותר ל- CFO שמגיע עם ראייה והבנה עסקית כוללת. המסר שלי מופנה בעיקר למנכ"לים ולמקבלי ההחלטות בחברות, אשר בקביעת הקריטריונים לגיוס עלולים לפספס אנשים טובים וראויים".

מה היה ההישג הגדול שלך כ-CFO?

"החלק החזק שלי הוא היכולת לפתח כלים ניהוליים מתאימים שעוזרים למנהלי החברה לממש ולהשיג את היעדים שלקחו על עצמם ובכך להביא להצלחתה הכוללת של החברה. העיקרון של "מה שנמדד מנוהל" נכון בעיניי והאתגר הוא למצוא את הדרך לייצר מדד/כלי תומך החלטה שיהיה קל לניהול והבנה עד כמה שאפשר. לפיתוח הכלים האלה, שחלקם מאוד ייחודיים ושלא נתקלתי בכמותם בחברות אחרות, דרושה יצירתיות רבה שממנה יש לי בשפע. בין יתר ההישגים, זהו אחד הגדולים שלי במהלך התפקיד".

מהן לדעתך התכונות החשובות להצלחת מנהל בכיר בארגון?

"התכונות החשובות לדעתי הן: פתיחות, יכולת לקבל ביקורת, ראייה רחבה מעבר לתחום הספציפי שעליו המנהל מופקד, יכולת לשתף פעולה עם קולגות וכמובן יכולות ניהול. כחבר בצוות ההנהלה של ארגון, מנהל צריך לראות דברים מזווית ראייה רוחבית. מנהל טוב צריך להפעיל בצורה יעילה את המנהלים הכפופים לו. אחד הדברים שהשרשתי בעבודתי הוא שכאשר מנהלים כפופים לי נדרשים להכין דוחות או נתונים אני מצפה מהם שיבדקו ויוודאו שהנתונים שהם מעבירים לי נכונים עד הסוף ולא יפעלו תחת ההנחה שממילא אני אבדוק אותם. הם ידעו שמצופה מהם להיות 'ראש גדול' ושהאחריות מוטלת עליהם".

מהן העצות שלך ל-CFO שנכנס לתפקיד חדש?

"ההמלצה הראשונה שלי היא ללמוד היטב את הארגון בו הוא מתחיל לפעול. להבין מה הארגון עושה, החל מקו הייצור הקטן ביותר, דרך שיטות עבודה באגפים השונים ועד לרמת הניהול. ממש לרדת לפרטים ולהכיר את התהליכים בכל האגפים. כך, כאשר הוא יתבקש לנתח ולייעץ בנושאים שקשורים לשיפור וליעילות באותם אגפים, הוא ידע במה מדובר ומהם הכלים והמדדים הנכונים ליישום. לעשות זאת מבלי להכיר את מהות העסק זהו כישלון ידוע מראש. כדאי "להתחפר" בתוך החברה כמה שאפשר ורק אז לצאת לדרך.

"העצה השנייה שלי היא לא לעשות מייד עם הכניסה לתפקיד שינויים, רה- ארגון ומהפכות. צריך קודם להשתלב בזרימה הקיימת ובהתאם לצורך לחשוב על שינויים. לא תמיד מה שנראה ממבט ראשון לא נכון בתפיסה המקצועית שלכם הוא באמת לא נכון מבחינת טובת הארגון. רצוי להשתלב בהתחלה, ללמוד היטב את החברה ופעילותה ואז לעשות את השינויים במידת הצורך. CFO הוא תפקיד של רץ למרחקים ארוכים ולא למרחקים קצרים. האימפקט של סמנכ"ל הכספים בחברה מוטמע באיטיות יחסית אבל לאורך זמן הרבה יותר עצמתי".

אתה יוצא לדרך חדשה, לאן פניך מועדות?

"אני מכוון לשני מסלולים מקבילים שאינם תלויים אחד בשני. הראשון הוא כמובן להמשיך בתחום הכספים בחברות תעשייה או טכנולוגיה גדולות ומאתגרות. המסלול השני שאני בודק הוא המסלול הניהולי. אני חושב שעם הידע והניסיון שלי כסמנכ"ל כספים וחבר הנהלה בכיר אני מתאים לנהל יחידה עסקית כזו או אחרת, כולל מנכ"לות חברה. בסופו של דבר אני אבדוק כל הצעה שאקבל ואבחר בתפקיד שיתאים לי. בינתיים, אני מנצל את הזמן הפנוי לבילוי עם אשתי ושלושת ילדי וכספורטאי בעבר, גם לעיסוק בספורט".

עבור לתוכן העמוד