מבטחים

ראיון עם אריה טננבאום CFO דורות

25/02/2013
הגדל

דורות מגופי פיקוד ובקרה היא חברה גלובלית העוסקת בניהול ובקרה של מערכות להולכת מים. החברה החלה כפעילות חקלאית של קיבוץ דורות שבדרום והתפתחה לאורך השנים לפעילות שנמכרה בשנת 2008 למיה מקבוצת אריסון. החברה פועלת באמצעות חברות בנות בעולם ובפריסה עולמית של מפיצים. פעילות החברה התפתחה וכיום היא מספקת מענה גם בתחומי הולכת המים בתשתיות עירוניות ותעשייתיות ובנוסף לחברה פתרונות בתחום כיבוי האש.

רו"ח אריה טננבאום (46) הצטרף לחברה בשנת 2009 ומאז הוא שותף להתפתחות הגדולה וההצלחה בפעילות העולמית. בראיון לפורום CFO הוא מספר על חזונה של החברה:

"אחד מהמשאבים החשובים בעולמנו הוא- המים. בישראל אין צורך להסביר את נחיצות המים ואת החוסר של משאב זה. גם בעולם, לאור הגידול באוכלוסייה, שיפור ברמת החיים ומאידך פגעי אקלים, נושא המים מקבל התייחסות גדלה והולכת. למדינת ישראל יש מוניטין של מומחיות ויזמות בתחום המים דבר המייחד את החברות הישראליות הפועלות בתחום בשוק העולמי. לדורות יש צוות עובדים מקצועי ובעל מוטיבציה, עם תחושת שליחות וציונות (כן, זאת לא מילה גסה) יש "משהו" באוויר בחברה. מהפריפריה של מדינת ישראל מסופקים פתרונות לכל העולם בנושא קיומי אוניברסאלי – המים".

ספר לנו על עברך המקצועי

"בצעירותי שיחקתי שחמט מקצועי (דרגת מועמד לאמן), אז למדתי שכדי לנצח צריך אסטרטגיה לצד טקטיקה של תכנון מדויק וראיה של מספר מהלכים קדימה. במקביל, כמו כל נער התעניינתי בספורט ושחקתי כדורסל - שם למדתי כי הסוד להצלחה הינו בבחירת צוות איכותי. לאורך השנים הבנתי שהדברים המוצלחים נעשים "מכל הלב" ולא עבור כסף בלבד.

התחלתי את הקריירה כרואה חשבון במשרד קסלמן וקסלמן (כיום PWC), לאחר סיום התואר השני בהצטיינות במחלקה לתעשייה וניהול. ב-1996 הצטרפתי לכימיקלים לישראל כסגן החשב ולאחר מכן (1999) מוניתי לחשב קבוצת מכתשים אגן תעשיות ,זמן קצר לאחר הקמת המטה , בעקבות השינוי המבני. הייתי שותף לצוות שהוביל את ה- Securitization (איגוח) הבינלאומי הראשון בישראל עם Bank Of America. בתחילת 2006 עברתי לתפקיד CFO בחברת שניב תעשיות נייר והובלתי את הנפקת האג"ח הראשונה בחברה בבורסה. בשנת 2009 הצטרפתי לחברת דורות מגופי פיקוד ובקרה ומוניתי ל-CFO ויו"ר דירקטוריון פעיל בחברת הבת במקסיקו. במקביל, לאורך השנים אני מרצה בחשבונאות פיננסית באוניברסיטת בן גוריון.

עם הזמן צברתי ניסיון בעבודה מול שוק ההון, ניהול מערכי כספים מורכבים של קבוצות וחברות תעשייתיות עם פעילות בינלאומית ענפה והובלה של שינויים ארגוניים משמעותיים. אולם דבר חשוב לא פחות למדתי, עבודת צוות הינו המפתח להצלחה".

מהם תחומי האחריות שלך בארגון?

"מעבר לאחריות הרגילה שלי כ- CFO המתבטאת באחריות על חשיפת סיכוני שוק פיננסיים ותפעוליים (כולל הגנות). ניהול ההתקשרות מול המערכת הבנקאית, החוץ בנקאית ומול חברות הביטוח. ניהול המערך הכספי והחשבונאי של החברה ושל החברות הבנות בחו"ל (תזרים מזומנים, תקציב, דוחות כספיים ותכנוני מס), תוך שליטה בעולם ה-IFRS (תקינה חשבונאית המבוססת על עקרונות בניגוד לתקינה הקודמת שהייתה מבוססת ברובה על כללים).

כאמור, אני משמש כיו"ר דירקטוריון פעיל בחברת הבת במקסיקו וחבר הנהלה בכיר בארגון.

נדבך חשוב ביותר בתפקידי הינו שותפות בקבלת החלטות לגבי הפיתוח העסקי של החברה, וזאת תוך ניהול והכוונה של צוותי עובדים מכל התחומים בחברה (לא רק בתחום הכספים). למעשה, אני משמש כאיש אמונם של בעלי המניות והן של המנכ"ל (מעין טייס המשנה של המנכ"ל)".

מהו האתגר הגדול ביותר שלך כ-CFO של הארגון?

"לפני כשנתיים התחלפה הנהלת החברה וכיום אנו נמצאים בתהליך מתקדם של turn around , שיביא את החברה בזמן קצר לקפיצת מדרגה משמעותית. מערך קבלת ההחלטות העסקי מורכב ומסובך מכיוון שאנו במו ידינו מעצבים את עתיד החברה.

האתגר הגדול הינו קבלת החלטות מושכלות, בנחישות ובביטחון עצמי ביכולות שלנו, כאשר למול עיני אני רואה אחריות כלפי בעלי המניות של החברה וכלפי כל אחד ואחד מעובדי החברה.

מצד שני ישנה חשיבות לשמירה על רוח הצוות בחברה, על הניצוץ בעיניים של העובדים , כדי שיפעלו עם "רוח במפרשים". כך שלמעשה האתגר הגדול הינו לבצע את קפיצת המדרגה שתביא ערך לבעלי המניות תוך שמירה על ה-DNA המיוחד של החברה".

בעיניך, מהן התכונות החשובות ביותר למנהל בכיר בארגון?

"אני מאמין שכושר ניהול ומנהיגות מתבטאים בהובלת תהליכים ("לגרום לדברים לקרות").

התכונות החשובות בעיני הן: יושרה, נחישות מתוך בטחון עצמי ביכולות המקצועיות וביכולות להשפיע (מתוך כך לא לפחד לקבל החלטות), יצירתיות וגמישות מחשבתית ("ראש פתוח" ו"ראש גדול"), תוך הקפדה על תקשורת בינאישית טובה.

אני חסיד של תהליכים ולכן תהליך של שיפור מתמיד כדרך חיים חשוב מהמטרה הנקודתית אליה רוצים להגיע. מכיוון שאת העבודה עושה צוות ולא האדם הבודד בחירת כוח האדם האיכותי הינו תנאי הכרחי להצלחה".

כיצד הארגון שלך תורם לקהילה?

"הארגון חונך תלמידים מבית הספר למקצועות חריטה שהוקם על ידי סטף ורטהיימר בג'וליס. במפעל הממוקם בקיבוץ דורות (בו פועל גם מפעל לייצור השום הקפוא "דורות" שבבעלות הקיבוץ) קיימת מחלקה בשם מפעלון המעסיקה פנסיונרים ומוגבלים, מרביתם תושבי הקיבוץ, העוסקים בעבודות ידניות הדורשות דיוק רב. עבורם ההיבט התעסוקתי חשוב יותר מההיבט הכלכלי".

אתה עוסק בעבודה תובענית, מרצה באוניברסיטה, מה אתה עושה בזמנך הפנוי?

"בזמן המועט הפנוי שיש לי אני מתנדב בפעילויות ציבוריות כחבר הנהלת מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים , כחבר בוועדת כספים של היישוב להבים (בו אני מתגורר) ויו"ר ועדת הביקורת של עמותת מועדון השחמט בבאר שבע.

אולם בסופו של יום כולנו בני אדם עם משפחה, והדברים החשובים ביותר הינם הדברים הפשוטים ביותר שאת העוצמה שלהם אנו לעיתים מגלים כשהם חסרים. לכן הדבר החשוב ביותר עבורי, בזמן הפנוי, הוא זמן איכות עם הילדים והמשפחה".

עבור לתוכן העמוד