גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

ראיון עם גילי שליטא CFO טופ אימאג' סיסטמס

27/01/2013
הגדל

טופ אימאג' סיסטם (TIS), היא חברת תכנה בבעלות ישראלית. החברה הוקמה בשנת 1991 ומאז 1996 היא נסחרת בנאסד"ק. משנת 2006 היא נסחרת גם בבורסה בתל-אביב.

TIS מציעה תכנה המתמחה בהבנה ובזיהוי סוגי מסמכים שונים. התכנה מסוגלת לזהות מהו סוג המסמך לאפיין ולזהות אותו ובכך מייעלת באופן משמעותי תהליכי עבודה. כך לדוגמה, כשמתקבלת חשבונית היא מזהה מי הספק ששלח את החשבונית ומטפלת בה בהתאם. אם מדובר בארגון גלובאלי ענק כמו קוקה קולה או פיאט, שבהנהלת החשבונות שלו מתקבלים אלפי מסמכים בחודש, השימוש בתכנה מאפשר לארגון לייעל את מערך מנהלי החשבונות שלו באופן משמעותי.

הפעילות המסחרית של החברה מתבצעת בעיקר באירופה, לצד פעילות בארצות הברית ובמזרח. הפעילות המסחרית בישראל מצומצמת, אך החברה מנסה בשנה האחרונה להרחיב את הפעילות בארץ ולכן הגדילה את מערך השיווק.

רו"ח גילי שליטא (37), התחילה את תפקידה כחברה ב- 2007 ולאחר כשנה קודמה ל-CFO במטרה לעצור את ההפסדים. היום האתגר שלה הוא להמשיך בצמיחה ולעודד פיתוח ושיווק של מוצרים חדשים.

מהם האתגרים שעומדים בפני החברה בתקופה הקרובה?

"כשהצטרפתי לחברה בשנת 2007, היא הפסידה כ-8 מיליון דולר. האתגר אז היה לעצור את ההפסדים, לשנות את קו המחשבה של החברה ולראות איך והאם ניתן לעבור לרווחיות. ואכן, השנים 2008-2010 היו שנות מפנה לחברה, עצרנו את ההפסדים, המגמה התהפכה ועברה לרווחיות. ב-2010 הרווחנו 2 מיליון דולר, ב-2011 הרווחנו 3 מיליון דולר ובשלושה רבעונים של 2012 כבר הרווחנו 3.5 מיליון דולר. כיום האתגר הגדול של החברה הוא להמשיך ולצמוח במיוחד בתקופה כזו של מיתון עולמי.

"אנו נמצאים בתקופה בה חברות חוששות מהמיתון וישנה האטה מורגשת בתהליך קבלת ההחלטות, לכן תהליך המכירה הוא ארוך יותר. אך למרות הקשיים האלה אנו צריכים להמשיך ולגדול. אחת הדרכים לעשות זאת היא לפתח מוצרים חדשים שיאפשרו לנו להרחיב את שוק הלקוחות שלנו.

"כיום אנו בסיום תהליך פיתוח של מוצר חדש בתחום הסלולר שאמור לאפשר לנו חדירה לשוק האמריקאי. המוצר הוא אפליקציה שמצלמת שיקים בסלולר ומזכה את החשבון. כרגע השימוש באפליקציה הזו אפשרי רק בארה"ב, כיוון שבה הבנקים לא חייבים לקבל את השיק באופן פיזי והם יכולים להסתפק בצילום או סריקה שלו. כעת האפליקציה נמצאת בשלבי בחינה של כמה גופים אמריקאים. מבחינתנו, המוצר החדש הוא- 'משנה משחק', שיאפשר לנו שימור המצב באירופה ובמקביל קפיצה בשוק האמריקאי עם מוצר חדש".

שתפי אותנו בדרך המקצועית שעשית עד לתפקיד הנוכחי.

"למדתי ראיית חשבון, את ההתמחות עשית בארנסט & יאנג. הניסיון שצברתי בטיפול בחברות היי-טק הוביל אותי לאגף הכספים של אינטל. זה היה בית ספר מדהים עבורי בכל המובנים, ברמת הנהלים, ההתנהלות בארגון, בניית תהליך והאנשים המדהימים שעבדתי איתם. אני זכיתי, בכל הקריירה שלי תמיד יצא לי לעבוד עם אנשים שנהניתי מאוד לעבוד איתם.

"לאחר שנתיים באינטל נוצרה עבורי הזדמנות לעבור לתחום הסטארט–אפ, כחשבת בפסווה טכנולוגיות, הגעתי במטרה להוביל את החברה לתהליך הנפקה. בסופו של דבר, ההנפקה לא צלחה אך שנה וחצי אחרי שהגעתי לחברה היא נרכשה החברה תמורת 300 מיליון דולר (בערך פי 30 מעלות ההשקעה ). המשכתי לעבוד בחברה שנה וחצי נוספות ואז עברתי ל-TIS. התחלתי בתפקיד finance director ולאחר שנה, סמנכ"ל הכספים של החברה סיים את תפקידו ואני מוניתי להחליפו".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

" תחומי האחריות שלי כוללים את כל תחומי החשבונאות הקלאסיים שכוללים את כל נושאי התקציב, ניהול הכספים ותזרים המזומנים. אני אחראית על הקשר עם הבנקים, על הביטוח ועל התחום המשפטי. אני מנהלת את כל נושא הדוחות הכספיים. מכיוון שאנחנו נסחרים בנאסד"ק ובבורסה בתל-אביב עלינו להפעיל מערכת דיווחים בלוח זמנים מאוד קצר. כאן הצלחתי לקצר באופן משמעותי את לוח הזמנים של הדיווחים לגורמים השונים. אני אחראית על ההתנהלות מול המשקיעים, בארץ ובחו"ל כדי להעלות את מחיר המניה ולהציף ערך למשקיעים וכמובן כחברת הנהלה, תרומה לפיתוח האסטרטגי של החברה".

מהם האתגרים האישיים שלך כ-CFO בחברה צומחת?

"כפי שכבר ציינתי, כשנכנסתי לתפקידי ב-2007, החברה היתה בהפסדים גבוהים ולכן האתגר שלי היה להביא את החברה לשיפור הרווחיות דרך קיצוץ בהוצאות. זו פעולה קלאסית של CFO - קיצוץ בהוצאות, התייעלות, זה משהו שאנחנו יותר טובים בו. מאז שהמגמה השתנתה ועברנו מרווח להפסד, גם האתגרים שלי השתנו. המטרה היא דווקא להגדיל הוצאות בדרך של השקעה כדי לאפשר את הצמיחה בצורה מדודה ומתוכננת היטב. זה האתגר הגדול שלי.

" CFO קלאסי בדרך כלל נוטה לשמור על הכסף שלא יברח. כאן צריך כיוון מחשבה אחר, למצוא דרכים יצירתיות לשיפור תזרים המזומנים כמו למשל, ירידה בימי לקוחות. כל ההתנהלות העסקית שונה כשמקצרים את זמן התשלום.

" דרך נוספת לייעל את כל העבודה המסחרית היא לייצר דיווחים רבים בפורמט ברור לכל מנהל בחברה. מצאתי שזהו כלי עזר מאוד יעיל למנהלים. כך כל אחד יכול לדעת כמה מכרה המחלקה שלו, בתוך כמה זמן ומה. הרעיון הוא שהמנהלים בחברה, העמיתים שלנו, יבינו שכדאי לעבוד עם אנשי כספים בשיתוף פעולה כי זה עוזר לכל הצדדים.

האתגר הוא להיות קרובה לביזנס, המנהלים בחברה מתייעצים איתי כיוון שהם מאמינים שעצה שלי תעזור להם, להיות שם עבורם ולהמשיך את התהליך הזה".

אלו תכונות חשובות לדעתך להצלחת מנהל בכיר בארגון?

"לדעתי אחת התכונות החשובות למנהל בכיר היא מחשבה סדורה ובהירה לגבי היעד, האסטרטגיה והיכולת לפרוט זאת למעשים ולפעולות ולגרום לדברים לקרות, תוך הנעת האנשים בארגון באותה דרך. "תכונה נוספת שמאוד חשובה למנהל בכיר היא – 'חנוך לנער על פי דרכו'. בכל חברה ובמיוחד בחברה גלובלית, עובדים טיפוסים שונים. מנהל טוב צריך לפנות לכל אחד בדרך שתניע אותו באופן שבו אותו עובד יספק את התוצר המיטבי.

"בנוסף, מנהל טוב צריך לקלוט את העובדים המתאימים והטובים ביותר כדי לבנות צוות מוצלח. כך למשל, כשאני יצאתי לחופשת לידה לא מינינו מחליף. החוכמה היא לבחור צוות שמרגיש בטוח לעבוד גם כשאני לא נוכחת כך גם מנכ"ל החברה יכול לסמוך עלי כשאני בחופשה ומפעילה את הצוות מרחוק".

כיצד הארגון שלך תורם לקהילה?

"התרומה שלנו ניכרת בעיקר בנושא שמירת איכות הסביבה. השימוש בתכנה שלנו מפחית את השימוש בנייר באופן משמעותי מאוד כיוון שכשמגיע מסמך לחברה, לא צריך להדפיס אותו, הכל נמצא במערכת הממוחשבת: אישורים, טפסים, צילומים ועוד. בנוסף לכל אלה, החברה תורמת כספים לעמותות נבחרות בארץ ובחו"ל".

בחרת עיסוק מאוד תובעני שמחייב אותך גם בנסיעות עבודה רבות לחו"ל. את מוצאת זמן גם לתחביבים ולמשפחה?

"לתחביבים כמעט ואין לי זמן פנוי, אך כיוון שאני עובדת בחברה גלובלית, יש גמישות בשעות העבודה, אני יכולה לעבוד גם בלילה וגם ביום והעבודה יכולה להתבצע בכל מקום, במשרד ובבית. אמנם, בדרך זו אין התנתקות מהעבודה במשך כל שעות היממה, אך זה גם מה שמאפשר לי להיות בבית עם שלושת ילדי מדי פעם אחרי הצהריים, ולעיתים אפילו מפנה לי זמן לעסוק בספורט. אני מאוד רוצה להרחיב אופקים ולמצוא את הזמן ללמוד לשם ההנאה תחומים כמו היסטוריה למשל, אך כרגע זה לא מתאפשר, אני מקווה שבעתיד אמצא לכך זמן".

עבור לתוכן העמוד