מלם טים

ראיון עם רועי כדיר CFO בינת תקשורת מחשבים

30/12/2012
הגדל

בינת תקשורת מחשבים היא חברת אינטגרציה מובילת שוק בישראל בתחום ה- ICT.

החברה שייכת לקבוצת רד בינת, בשליטת יהודה וזהר זיסאפל. הקבוצה מונה

כ-20 חברות הייטק, חלקן פרטיות וחלקן ציבוריות והכנסתה הכוללת עומדת על יותר ממיליארד דולר בשנה.

חברת בינת שנוסדה ב-1975 היא החברה הראשונה של הקבוצה ומציגה מחזור מכירות הנושק ל-200 מיליון דולר בשנה. החברה הפועלת בישראל עם חברות בנות בארצות הברית ובבולגריה ומעסיקה יותר מ-400 עובדים. בינת מציעה שירותי יעוץ, תכנון, יישום והטמעה, של פתרונות מקיפים בתחום רשתות תקשורת, מחשוב ואבטחת מידע. 

לרו"ח רועי כדיר (41), בעל MBA במנהל עסקים, יש ניסיון רב בניהול מערכות הכספים של חברות גדולות בארץ ובעולם. בשנתיים האחרונות הוא מנצל את הידע והניסיון שלו בתפקיד CFO של חברת בינת.

 

מהם האתגרים העומדים בפני החברה בתקופה הקרובה?

 

"האתגר הגדול שלנו בשנים האחרונות, במקביל להעמקת האחיזה שלנו בשוק הישראלי, הוא להגדיל את האחיזה והחדירה לשוק הבינלאומי. בישראל, החוזק של בינת הוא הגישה הישירה והניסיון רב השנים בקשת רחבה מאוד של פתרונות לתשתיות ה ICT הן על ידי חברות הקבוצה כדוגמת רד, רדוור, רדווין, סרגון ועוד והן על ידי הספקיות הבינלאומיות המובילות בעולם לתוכנה וחומרה, דוגמת סיסקו, Dell,EMC  ועוד. חוזק זה מבטיח שתמיד נציע וניישם את הפתרון האופטימלי עבור לקוחותינו. ואכן, בינת מחזיקה נתח שוק מאוד מרכזי בשוק הישראלי, אנו מספקים פתרונות ושירותים למאות ארגונים ועובדים עם מגזרים שונים כמו: הממשלה, הביטחון, התעשייה, הטלקום, הפיננסים ועוד.

"את החדירה לשוק הבינלאומי אנו עושים בגישה מאוד ממוקדת. המטרה היא לא להתפרש כמו שבינת פועלת בשוק הישראלי ולמקד את הפעילות סביב הפתרונות של קבוצת רד בינת. החדירה שלנו לשוק הבינלאומי מתבצעת בעיקר כאינטגרטור שמספק ומטמיע פתרונות ייחודיים של הקבוצה, בעיקר בתחומי הWireless".

 

ספר על הדרך המקצועית שעשית בתחום.

 

"התמחתי בסומך חייקין. משם עברתי לקרן הון סיכון Sti Ventures בה שימשתי בתפקיד CFO ולאחר מכן מוניתי למנכ"ל הקרן. בתום כחמש שנים בחברה, עברתי לחברת אמדוקס, לתפקיד מנהל כספים של חטיבת מערב אירופה ומרכז ודרום אמריקה. משם עברתי לחברת פרס-סנס לתפקיד CFO, ולפני כשנתיים הצטרפתי לבינת".

 

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

 

"אני אחראי על אגף הכספים. בבינת תחומי האחריות של האגף כוללים את כל תחומי הפעילות הקלאסיים כמו: ניהול תקציב, דוחות כספיים, גזברות, תזרים מזומנים, הגנות מטבעיות ועוד. בנוסף לתחומים אלה, אני אחראי גם על בחינה ובניית תכניות עסקיות של כניסה לתחומים חדשים ואחראי על ליווי פיננסי של עסקאות, כולל ניתוח החשיפות הפיננסיות והמשפטיות. כחברת אינטגרציה מובילה, בינת מעורבת בפרויקטים של מיליוני דולרים ולעיתים אפילו עשרות מיליוני דולרים לכל פרויקט. רוב הפרויקטים האלה מלווים על-ידי אגף הכספים ואף אישית על-ידי.  אנו בונים את המודל הפיננסי של הפרויקט ועובדים במשותף עם הגופים העסקיים של החברה במציאת פתרונות שיאפשרו את קיום העסקה.

"לדוגמה, בינת חתמה על עסקה עם חברת פיליפס לביצוע פעילות אינטגרציה עבור פיליפס העולמית ואספקת המוצרים המוגמרים במקומות שונים בעולם. עסקה עם חברה גלובלית דורשת מאיתנו לא רק פתרונות טכנולוגיים אלא גם פתרונות תפעוליים ומיסויים. מדובר באופרציה מורכבת והיבטי מס רבים שאגף הכספים הוא שותף מהותי בבניית העסקה  והפתרון הכולל. דוגמא נוספת לפעילות של ליווי עסקאות היא יצירת מקורות מימוניים לעסקאות כדוגמת הסגירה הפיננסית של פרויקט עיר הבהדים שבינת זכתה בו בשותפות עם מנרב, ששוב, כ CFO של בינת הובלתי את התהליך ביחד עם מנרב ובנק הפועלים, ובפרק זמן של 6 חודשים הצלחנו לסגור את כל הסכמי המימון בהיקף של למעלה ממיליארד שקל."

 

מהם האתגרים שעומדים לפניך כ-CFO בחברה?

 

"בשל המורכבות של התפקיד, האתגרים שלי הם להגן על החברה מפני איומים פיננסיים, תזרימיים ומשפטיים ובה בעת להוביל את החברה להשגת מטרותיה העסקיות, תוך בניית אסטרטגיה נכונה ומציאת פתרונות מימוניים ועסקיים במהלך השוטף של העסקים.

"אני משמש בתפקיד CFO כבר למעלה מ-13 שנים בחברות שונות. כ-CFO בבינת אני גם חבר דירקטוריון שלפתחו מונחות החלטות לא פשוטות, מצד אחד יש הזדמנויות עסקיות ומצד שני ישנם סיכונים לא מבוטלים.

"האתגר הוא לשמר את ההזדמנויות העסקיות ולהרחיבן וזאת מבלי להשית על החברה סיכונים שהחברה לא יכולה לשאת".

"CFO צריך לכמת את כל הפרמטרים ולקבל את ההחלטה המיטבית מנקודת מבטו של הדירקטוריון. עליו לחתור להשגת היעדים האסטרטגיים של החברה תוך הגדלת הרווחיות לאורך זמן".

 

כיצד בינת תורמת לקהילה בארץ?

 

"למשפחת זיסאפל בעלת השליטה ולקבוצת רד בינת יש מסורת ארוכה מאוד בתרומה לקהילה. לאחרונה אנו פועלים יחד עם עמותת "טק קריירה". במסגרת הפעילות המשותפת בינת תורמת כספים לעמותה, פתחנו קורס ייעודי לאוכלוסיית יוצאי אתיופיה להכשרת טכנאי תקשורת. בינת הפעילה את הקורס באמצעות מרצים מהחברה ובהמשך קלטנו חלק מבוגרי הקורס לעבודה. קבוצת רד-בינת מאמינה כי יש לפעול להגדלת כח העבודה בתחומי ההייטק של אוכלוסיות שלהן אין נגישות ישירה לתחום והזדמנויות מתאימות להצטרף לעולם הייטק.

"פרויקט נוסף שאנו פעילים בו הוא "מסע"- בינת פתחה בשיתוף עם הסוכנות היהודית קורס מקצועי המכשיר סטודנטים יהודים מברית המועצות לשעבר בתחומי ה ICT . המטרה היא לעודד צעירים יהודים לשהות בישראל במשך תקופה של סמסטר עד שנה על-ידי יצירת זיקה לארץ. בסוף הקורס בינת תהיה אחראית לשילוב הבוגרים במסגרת התמחות מקצועית ללא תשלום במשך שלושה חודשים בקרב לקוחותיה ושותפיה. יש לנו כבר שותפים עסקיים ולקוחות שהתחייבו על גיוס הבוגרים בקורס ואני רוצה לנצל את ההזדמנות הזו ולקרוא לחברות נוספות לשתף פעולה עם התכנית בגיוס הבוגרים שלנו. נשמח אם יצרו איתנו קשר בעניין.

"פעילות נוספת שאנו עוסקים בה היא תכנית "אופקים להייטק". בינת, בשיתוף רד בינת ושותפים אחרים, תורמת לגיוס צעירים מהפריפריה והפיכתם למהנדסים מצטיינים על-ידי מכינה וליווי שלנו במהלך לימודיהם. המטרה העיקרית שלנו היא הגדלת מאגר המהנדסים בישראל תוך צמצום הפערים החברתיים. בנוסף, אנו הקמנו וממשיכים להקים, חדרי מחשבים בפנימיות וכפרי נוער בכל רחבי הארץ.עובדי בינת עצמם עוסקים בפעילות התנדבות אישית, כמו שיפוץ מרכז ללקויי ראייה ועוד".

 

אתה עוסק בעבודה מאוד תובענית ומחייבת. יש לך גם זמן לתחביבים, למשפחה?

 

"את רוב זמני הפנוי, בעיקר בסופי שבוע אני מקדיש לאשתי ולשלושת ילדי. במקביל, אני משתדל לנהל חיים ספורטיביים. אני משחק בקביעות כדורסל וטניס, רץ  ורוכב על אופניים. אני עושה זאת בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב המאוחרות. שמירת האיזונים מאפשרת לי הפגת מתחים וזמן למחשבות, המאפשרות קבלת החלטות בפרספקטיבה נכונה החיונית להתנהלות המקצועית שלי.".

 

עבור לתוכן העמוד