מלם טים

ראיון עם ניר כץ DHL EXPRESS Israel CFO

16/12/2012
הגדל
  DHL Express היא חברה העוסקת בשילוח בינלאומי. החברה שייכת לחברה הגרמנית DP DHL. לחברה האם חטיבות הפועלות בתחומים לוגיסטיים שונים והיא מובילה בתחומה בעולם, כאשרDHL Express היא אחת מהן. DHL אקספרס ישראל שייכת לחטיבת האקספרס הבינלאומית הפועלת ביותר מ- 200 מדינות בכל רחבי העולם. החברה מציעה שירותי שילוח אקספרס והובלת מטענים של מוצרים שונים, מסמכים ועוד, בפרקי זמן קצרים מאוד וידועים מראש.

היתרון בשירות שמספקת החברה הוא הזמינות המיידית, כיוון שכמעט בכל יום במהלך השבוע נוחת בישראל מטוס אחד מצי מטוסי התובלה הבינלאומי של החברה. כך מספקת החברה שירותי שילוח בינלאומי בפרקי זמן קצרים מאוד.

DHL אקספרס ישראל מעסיקה יותר מ- 400 עובדים ופרושה בארבעה אתרים: באיירפורט סיטי , בנתב"ג, בחיפה ובפתח-תקווה.

רו"ח ניר כץ (39), התחיל את דרכו בתחום כחשב. היום, לאחר יותר מעשר שנות ניסיון בתחום, הוא סמנכ"ל הכספים והרכש של החברה בישראל.

מהם האתגרים העומדים בפני החברה בתקופה הקרובה?

" האתגר הגדול של החברה כיום, הוא התמודדות עם ההאטה הכלכלית בעולם בכלל ובאירופה בפרט, מתוך רצון ואתגר להגדיל את נתחי השוק מול המתחרים ולהמשיך במגמת צמיחה.

"האתגר השני המרכזי שלנו הוא החשיפה לשערי מטבע שונים. בישראל החברה חשופה לשלושה סוגי מטבעות – שקל, יורו ודולר. כאשר התנודתיות הרבה בשער הדולר בשנה האחרונה דרשה וממשיכה לדרוש תשומת לב רבה בכל מה שקשור להגנת המטבע.

"אתגר נוסף שאיתו אנו מתמודדים קשור לייבוא האישי למדינת ישראל. אנו מזהים לאחרונה גידול רב בייבוא אישי. הצמיחה של המסחר האלקטרוני, לצד ההקלות של הרגולציה בתחום, הובילו להתפתחות רבה של הנושא הזה ועל-כן אנו נדרשים להיערכות מתאימה ולמתן מענה מרבי ללקוחות שונים בתחום. מדובר בגידול רב של לקוחות פרטיים."

ספר על הדרך המקצועית שעשית.

"אני בוגר תואר ראשון במנהל עסקים וחשבונאות ותואר שני במנהל עסקים. את ההתמחות עשיתי במשרד דלויט בריטמן אלמגור, בסיומה נשארתי במשרד לתקופת עבודה נוספת. לאחר מכן בחרתי להתמקצע בתחום החשבות וניהול כספים. התחלתי כחשב בקבוצת "קידום", ומשם עברתי לחברת סטארט אפ המתמחית בביוטכנולוגיה. לאחר מכן שימשתי מנהל הכספים של מנפאואר ישראל במשך כשש שנים, לפני שנה וחודשיים, לאחר שצברתי יותר מ-10 שנות ניסיון בתחומי החשבות וניהול הכספים, הגעתי ל- DHL אקספרס ישראל בה אני משמש סמנכ"ל כספים ורכש".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"אני מנהל את כל התחום הכספי והמשפטי בחברה, הכולל את מחלקות החשבות, הבילינג, הגבייה, השכר, הרכש, התחבורה והאדמיניסטרציה ובסך הכל, מנהל כ-40 עובדים. מתוקף תפקידי בחברה שהיא חלק מחברה בינלאומית, אני כפוף ניהולית למנכ"ל DHL אקספרס ישראל, ובנוסף הכפיפות המקצועית שלי היא ל-CFO האזורי של DHL Express, כך שהעבודה מאוד מאתגרת".

מהם האתגרים שהצבת לעצמך כסמנכ"ל הכספים והרכש של החברה?

"במסגרת תפקידי הצבתי לי ארבעה אתגרים מרכזיים, כאשר האתגר הגדול ביותר הוא בקרה נאותה על תזרים המזומנים בחברה, הכולל כמובן ניהול נכון של תזרים המזומנים. אתגר שני הוא בקרה נאותה על הרווחיות בחברה והצלחה בשמירה על הרווחיות בעתיד. אתגר שלישי הוא ניהול נכון של הסיכונים בחברה והיערכות מיידית לשינויים מהירים ואתגר רביעי הוא בניית תשתית אנושית נכונה באגף הכספים, המאפשר מתן מענה מקצועי ויעיל של האגף".

מהן לדעתך התכונות הנדרשות ממנהל בכיר בארגון כדי להצליח בתפקידו?

"לדעתי הערכות ופתיחות לשינויים היא תכונה חשובה למנהל בכיר. חשוב שיהיה בעל חוסן נפשי ובעל יכולת לפעול בקור רוח. תכונה חשובה נוספת היא יכולת בחירה נכונה של צוות עובדים וכן רצון ויכולת להאצלת סמכויות".

כיצד הארגון שלך תורם לקהילה בארץ?

"אנו תורמים בכמה דרכים, פרויקט בולט וייחודי שלנו הוא שיתוף הפעולה עם העמותה "חברים לרפואה". זוהי עמותה הפועלת לאיסוף תרופות שאין בהן שימוש אך הן עדיין בתוקף והעברתם לחולים שידם אינה משגת לקניית תרופות. במסגרת הפעילות המקצועית שלנו, אנו מגיעים לעסקים רבים בכל רחבי הארץ, כך אני אוספים תרופות שעובדים אספו בעסקים, בארגונים ובחברות בכל רחבי הארץ ומעבירים אותם ל"חברים לרפואה", העמותה בודקת את התרופות וכל אלה שמאושרות לצריכה ניתנות לצרכנים מעוטי יכולת. אנו גאים מאוד על הפעילות החשובה הזו.

"פרויקט התנדבותי נוסף הוא פרויקט "שבוע התנדבות בקהילה" של חברת DP DHL שפועל בכל החטיבות והסניפים שלה בעולם וכמובן גם פה בישראל. במסגרת שבוע ההתנדבות אנשי החברה, עובדים ומנהלים, עוסקים בפעילויות שונות כמו: ביקור במחלקות שונות בבתי חולים, שתילת עצים, חלוקת מזון לנזקקים ועוד".

אתה עוסק בתחום בו עובדים מסביב לשעון, אתה מצליח למצוא זמן לתחביבים, למשפחה?

"בהחלט כן. אני אוהב לשחק טניס ומקפיד לפחות על משחק אחד בשבוע. אני רץ, מתאמן בחדר כושר וכמובן מקצה זמן למשפחה. המוטו שלי כמנהל בכיר בארגון הוא שחשוב מאוד למצוא זמן לתחביבים ולמשפחה מתוך האמונה שאיזון בין העבודה לבית תורם רבות ועושה אותך מנהל טוב יותר. אתה נשחק פחות וכך אתה מרוויח וגם הארגון מרוויח, כך אני נוהג וזה מה שאני משדר לכפופים לי".

עבור לתוכן העמוד