קרמבולה

ראיון עם גיא אליצור CFO של Stockton Group

10/12/2012
הגדל

Stockton Group היא קבוצה בינלאומית בבעלות פרטית שנוסדה בשנת 1994 ועוסקת בתחום הגנת הצומח ופיתוח וייצור חומרי הדברה ידידותיים לסביבה.

החברה פועלת באמצעות חברות הבנות שלה ביותר מ-30 מדינות ברחבי העולם, בתחום הגנרי ובתחום האינובטיבי של חומרים ידידותיים לסביבה. החברה משקיעה משאבים רבים במחקר ופיתוח של טכנולוגיות חדשות יחודיות, מוצרים גנריים לצד מוצרים "ירוקים" ידידותיים לסביבה. מטה החברה ממוקם בישראל וכל הפיתוחים הטכנולוגיים שלה ישראלים.

רו"ח גיא אליצור (39), המשמש סמנכ"ל הכספים של החברה מזה כשנה, גאה בפעילות החברה שתורמת לייצור מזון איכותי ובריא יותר בעולם.

מהם האתגרים שעומדים בפני החברה בימים אלה?

"האתגרים שלנו קשורים לטכנולוגיה ולצמיחה בתעשייה מאתגרת אשר תהליכי הפיתוח בה אורכים שנים ויש להערך בהתאם. אנו פועלים בשוק שנשען על התחום הכימי -גנרי, כאשר יש בו ירידה דרסטית של מוצרים כימיים חדשים שיצאו לשוק לאחרונה מסיבות שונות. המוצרים הבולטים בתחום יצאו לשוק בשנות ה-70 וה-80. לאור הביקוש, הקשיים וההגבלות שיוצרת הגלובליזציה, מתפתח תחום של התמקצעות בחומרים ידידותיים לסביבה ושילובם לתוך החקלאות לצד החומרים הכימיים. התחום הזה מתפתח לאיטו מאחר שמדובר בתעשייה מאד שמרנית.

"היום הגישה הגלובלית היא אקולוגית יותר. אוכלוסיית העולם מודעת יותר לנזקים שגורמים המוצרים הכימיים, אך אינה מוכנה לוותר על טיב האוכל וכמויות המזון. שילוב של חומרים ביו אקולוגים כמו אלה שאנו מפתחים לצד אלו הכימיים, יספק את האיזון בין הצורך לשמור על התוצרת החקלאית מפני מזיקים ומחלות מול הצורך במזון יותר בריא ויותר איכותי, עם פחות נזק לאדמה, למים ולאוויר.

Stockton Group- יש ערך מוסף בשוק גדול וצומח הפועל בצמידות לשוק המזון בעל הביקוש הקשיח שלו ואוכלוסיית עולם ההולכת וגדלה. מעמד הביניים במזרח הרחוק הולך ומתרחב, בכל העולם מתפשטת תופעת האורבניזציה והשטחים החקלאיים קטנים באופן משמעותי, לכן יש דרישה עולמית להפוך את השטחים החקלאיים לשטחים איכותיים המניבים יבול איכותי יותר בכמות גדולה יותר. בשוק הקיים אנו כרגע שחקן קטן מול שחקנים הגדולים של השוק כדוגמת "מכתשים אגן", יחד עם זאת, אנו בצמיחה מתמשכת והאתגר הגדול שלנו הוא לייצר את הערך המוסף הייחודי שלנו באמצעות מחקר ופיתוח שאני מבצעים ולהתמודד בהצלחה עם השחקנים הגדולים בשוק".

ספר על הדרך המקצועית שעשית

" התחלתי כרואה חשבון במשרד קסלמן וקסלמן (PwC Israel) בעבודה מול חברות ציבוריות, חברות פרטיות, חברות השקעה, קרנות הון סיכון ועוד. בתום שלוש שנים עברתי ל"גילת רשתות לווין",חברה ציבורית בתחום התקשורת בה עבדתי כשש שנים בתפקידים שונים שהאחרון בהם היה חשב החברה. משם עברתי לחברה העוסקת בתחום המכשור הרפואי בה שימשתי CFO במשך שנתיים. ולפני שנה הצטרפתי ל- Stockton Group בה אני משמש CFO של הקבוצה".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"ניהול מערך הכספים הכולל את הניהול הפיננסי הקלאסי, תחומי המימון, הכלכלה, החשבונאות, המיסים, הביטוח, הקשר עם הבנקים, ה-IT, ועוד. חלק מחברות הבנות עוסקות בשיווק ומכירות וחלקן בתהליכי ייצור. מתוקף תפקידי כאחראי על כלל מערך הכספים של הקבוצה, אני נוסע תכופות לחו"ל.

"בנוסף, כמי שעומד בראש מערכת הכספים וכחבר הנהלה אני שותף להובלת תהליכי אסטרטגיה ובניית תוכניות קצרות וארוכות טווח".

מהם האתגרים האישיים שלך כסמנכ"ל הכספים של החברה?

" Stockton Group היא בעלת נכסים טכנולוגיים מגוונים ופוטנציאל רב. יש לה את כל מה שדרוש כדי להפוך לחברה משמעותית יותר גדולה בשוק שצמא לחידושים ולפיתוחים טכנולוגיים. בעיני, תפקיד ה-CFO אמור לחזק את הערך המוסף שהחברה יכולה להביא לשוק ולמימוש אותו פוטנציאל. במסגרת תפקידי אני אמון על שיפור הרווחיות, שיפור התוצאות והביצועים, הובלת תהליכי התייעלות, חיזוק מבנה ההון בחברה ביחד עם חיזוק יכולת התקשורת הנכונה והעברת המידע בתוך הארגון, הובלה של יצירת תשתית תומכת בכל המערכים השונים בארגון כמו: מכירות, תפעול, ייצור, יצירת כלים ניהוליים לכל אחד מהמנהלים ברחבי העולם ועוד. לצד כל אלה, חשובה מאוד התמיכה של ה-CFO במנכ"ל בהובלת תהליכים אסטרטגיים שונים ומגוונים.

"אתגר נוסף הוא מיקוד במנועי הצמיחה של החברה, הנכסים הטכנולוגיים והערך המוסף שהיא מביאה לשוק בו היא פועלת. כמו כל חברה ובמיוחד חברה בה תפיסת העולם היא ביצוע של השקעות גדולות במחקר, פיתוח ורישוי, תפקיד ה-CFO הוא לוודא שכל זה נעטף במקורות מימון פנימיים וחיצוניים המיועדים להצמחת הקבוצה".

מהן לדעתך התכונות החשובות להצלחת מנהל בכיר בארגון?

"לדעתי, מנהל בכיר צריך שתהייה לו חשיבה ברורה וראייה קדימה. יוזמה ומעורבות, יכולת לנהל ולהניע עובדים וכמובן, הוא חייב להפגין יושרה ודוגמה אישית".

כיצד הארגון שלך תורם לקהילה?

"התרומה שלנו היא בעיקר התרומה לסביבה. ההשקעה של החברה במחקר ופיתוח של חומרים אקולוגיים, ידידותיים לסביבה ולחקלאי, שלא גורמים נזק לאקלים ולבעלי החיים, אך מייצרים אפקטיביות זהה לשמירה על טיב הגידולים, עוזרים לייצר מזון איכותי ובריא יותר בעולם".

בעבודה כה מחייבת הדורשת גם נסיעות רבות לחו"ל, אתה מוצא זמן לתחביבים, למשפחה?

"לרוב לא. אני משתדל לשמור על איזון נכון בין משפחה לעבודה, אך לא תמיד מצליח"

עבור לתוכן העמוד