PWC

ראיון עם רז שוורץ BEE CFO קמעונאות רבוע כחול

25/11/2012
הגדל

קבוצת BEE קמעונאות רבוע כחול היא אחת הקבוצות המובילות בשוק הקמעונות הישראלי בשלושה תחומים עיקריים, כלי בית וטקסטיל, צעצועים ומוצרי פנאי. הקבוצה היא חברת החזקות בבעלות אלון החזקות ברבוע הכחול מקבוצת דור אלון בבעלות דודי ויסמן ומשמשת זרוע Non-food של אלון החזקות וחברה אחות של רשת "מגה" ושל החברה הבורסאית ריבוע כחול נדל"ן. הקבוצה מפעילה מרכז לוגיסטי חדשני המשתרע על כ- 30 אלף מ"ר באזור התעשייה באר טוביה בדרום ומשרת את החברות בקבוצה. הקבוצה מעסיקה כ-900 עובדים בפרישה ארצית, בחנויות, במטה הקבוצה בראש העין ובמרכז הלוגיסטי.

BEE קמעונאות מחזיקה בחברה הבורסאית "נעמן פורצלן" המפעילה 40 חנויות בכל רחבי הארץ ומחזיקה בשתי חברות בת מהמובילות בארץ בתחום הטקסטיל וכלי הבית, רשת חנויות הטקסטיל "ורדינון", המפעילה 43 חנויות ורשת חנויות כלי הבית "ששת" המפעילה 36 חנויות. בנוסף, הקבוצה מחזיקה גם באחת החברות המובילות בתחום הצעצועים, "כפר השעשועים", שמחזיקה ברשת החנויות, "הכל בדולר". בסך הכל, הקבוצה מפעילה כ- 220 חנויות בכל רחבי הארץ.

לרו"ח רז שוורץ (40) תפקיד מאתגר במיוחד: הוא CFO של הקבוצה כולה, אך גם של כל אחת מהחברות בקבוצה, תפקיד הדורש ממנו בקיאות והתמצאות מוחלטת בכל הפעילויות של החברות בקבוצה.

המשבר הכלכלי העולמי נותן אותותיו גם אצלנו. אלו אתגרים עומדים בפני הקבוצה בהתחשב במצב?

"המיתון שאנו חווים בחצי השנה האחרונה מתחזק ולפי כל הסימנים יחמיר בשנה הקרובה, לכן כקבוצה אנו נערכים לבאות ושוקלים את צעדינו. ענף הקמעונאות מאוד מורכב. מצד אחד יש צורך להמשיך ולהגדיל מכירות, מצד שני אנו מתמודדים עם הוצאות מאוד גבוהות בכוח אדם, שמטעמי רגולציה או מטעמים אחרים, עולות. הגדלת שכר המינימום היא דוגמה אחת לכך. בנוסף, עלינו להתמודד עם עליות שכר הדירה ובתחום הזה אבדו פרופורציות לחלוטין, אין הלימה בין עלויות שכר הדירה לפדיון של החנויות. אחת הסיבות לכך היא בעיית הריכוזיות בענף כאשר כמה חברות גדולות חולשות על נתח שוק עצום של חנויות להשכרה. במקרה הטוב שכר הדירה צמוד למדד – 3% בשנה, אך כמובן שישנם אזורים בהם העלייה גבוהה יותר. כך, מצד אחד יש קושי בהגברת המכירות והעלאת הפדיון בשל המיתון, ומצד שני שכר הדירה עולה והתוצאה היא שחיקה ברווח התפעולי של החנויות. האתגר שלנו הוא כמובן לשמור על הרווחיות של החברות בקבוצה למרות העלויות של כוח האדם ושכר הדירה ולהצליח לשמור על מעמדה של הקבוצה כמובילת שוק בתחומי כלי הבית, הטקסטיל והצעצועים, תוך הגדלת הפער מול המתחרים.

"בימים אלה אנו מתמודדים גם עם המצב הבטחוני שמשפיע באופן דרסטי על הפעילות שלנו בכל אזור הדרום ובארץ בכלל. יש לנו חנויות רבות בדרום, בנוסף למרכז הלוגיסטי שלנו, שנמצא תחת אש וכבר ספג פגיעה, כך שהמצב הבטחוני משפיע על הפעילות של כלל הקבוצה.

"בנוסף לאתגרים הללו שאיתם מתמודדים עסקים רבים, עלינו להתמודד עם אתגרים ספציפיים לקבוצה. ראשית, המורכבות של הקבוצה שעוסקת במגוון רחב מאוד של תחומי פעילות: קמעונאות של כל חנויות הקבוצה, זכיינות ( כ-80 זכיינים) ופעילות בתחום הסיטונאות שמתפרשת על פני מספר תחומים, מוסדיים כדוגמת בתי מלון וצרכניים ובהם רשת "מגה", רשת "ארבע", "המשביר לצרכן" ,ועדי עובדים,קמעונאים ועוד. כך שפעילות הקבוצה מתקיימת מול מגוון רחב של לקוחות, מכאן המורכבות של הקבוצה, אך גם החוזקה שלה.

"בשנתיים האחרונות העברנו את הפעילות הלוגיסטית של ארבע חברות בקבוצה, יחד עם פעילות ה- Non-food של "מגה", למרכז הלוגיסטי החדש שבנינו בדרום. זהו אתגר לא פשוט. ידוע על כמה חברות מובילות בתחומן שלא שרדו מעבר של מרכז לוגיסטי, כל שכן כאשר מדובר במעבר של ארבע חברות בעת ובעונה אחת. התמודדנו עם קשיים רבים אך בסופו של דבר, המעבר למרכז הלוגיסטי החדש נעשה בהצלחה והאתגר שלנו הוא להמשיך ולהרחיב בהצלחה את פעילות המרכז הלוגיסטי.

"אחד האתגרים הגדולים הוא ההתמודדות עם ענף הזכיינות. בשל קשיים שהיו לנו עם זכיינים ברשת "ששת", העברנו את רוב חנויות הזכיינות ברשת להפעלה עצמית תוך פחות משנה. רק חברה עם גב כלכלי חזק ושדרת ניהול מצוינת יכולה לבצע מהלך כזה בהצלחה. המהלך הזה כבר נושא פרי ואנו מעריכים שיהיה אחד ממנועי הצמיחה של הקבוצה בשנים הקרובות.

"אתגר נוסף של הקבוצה וגם שלי כסמנכ"ל הכספים, הוא התמודדות עם חובות היסטוריים של זכיינים שנוצרו טרם כניסתי לתפקיד. אנו פועלים בנחישות לגבייתם".

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"התחלתי את דרכי ב- Ernest & young (EY), בה עבדתי ארבע שנים,כאשר בשנתיים האחרונות שימשתי מנג'ר. אז החלטתי שתחום הביקורת לא קוסם לי ושאני מתחבר יותר לצד העסקי, לכן עברתי לחברת "עמינח", בה שימשתי חשב במשך שנתיים. אחר-כך גויסתי לחטיבה הקמעונאית ב"אלקטרה מוצרי צריכה", לתפקיד חשב ומנהל כספים. לאחר שלוש שנים קיבלתי הצעה לשמש CFO ולהוביל הנפקה ראשונה בבורסה של חברה בתחום המזון. כנגד כל הסיכויים הצלחתי להנפיק את החברה בבורסת תל-אביב בשנת 2007. בתום שנתיים בחברה עברתי לתפקיד סמנכ"ל כספים של קבוצת אירני הפועלת בתחום האופנה, גם כאן השלמתי שנתיים בתפקיד ואז גויסתי לתפקידי הנוכחי".

מהם תחומי האחריות שלך בקבוצה?

"אני עובד בצמידות עם המנכ"ל של BEE קמעונאות ונעמן והמנכ"ל של "כפר השעשועים". בשל מורכבות הקבוצה תחומי האחריות שלי מאוד רחבים. אני CFO של הקבוצה, אך גם של כל חברה בפני עצמה ובעצם, אני CFO של חמש חברות שונות, הפועל מול מנכ"לים שונים, חשבים שונים ומתמצא בכל התחומים השונים של החברות שגם מרכיבי הלקוחות והספקים שלהם שונים. באופן ישיר אני מנהל צוות של כ-35 עובדים ובעצם, מעבר לאחריות הטריוויאלית של התפקיד, כגון חשבונאות, דיווחים של החברות הבורסאיות, בקרה, תכנוני מס, תקציב ועוד, אני אחראי גם על תחומי הייבוא והרכש בהיבט של הסכמים מול ספקים, על ניהול הסיכונים, על מערך הביטוח, על הקשר עם המשקיעים בשוק ההון, על בניית מערכות מידע לתמיכה בתהליכים מרכזיים בחברה, שותף בפיתוח העסקי של החברה ואם צריך לסכם, רואה עצמי יד ימינו של המנכ"ל ושותף לקביעת האסטרטגיה של החברות בקבוצה".

מהם האתגרים שהצבת לעצמך, כ-CFO של קבוצה כל-כך מורכבת?

"שני האתגרים הגדולים שלי כיום הם שיפור תמידי של התשתיות בכל החברות קבוצה, גם בתחום המחשוב וגם בתהליכים שיאפשרו לנו לקבל מידע איכותי ומדויק לכל החטיבות והמנהלים בארגון בזמן קצר, כך שניתן יהיה לשלוף את המידע כדי לקבל החלטות מושכלות בזמן קצר ולא על-פי תחושה.

"אתגר נוסף הוא להמשיך בתהליך ההבראה של מספר פעילויות בקבוצה תוך השתחררות מגיבנות העבר, ולבנות יחד עם המנכ"ל וחברי הנהלת הקבוצה, אסטרטגיה שתוביל אותנו קדימה, תוך המשך תהליך הצמיחה של הקבוצה. כמובן שמעצם מורכבות התפקיד שלי, כסמנכ"ל כספים של חמש חברות שונות, יש אתגר עצום בעבודה בכל החברות במקביל תוך השגת המטרות שהצבתי לעצמי בכל חברה".

מהן לדעתך התכונות הנדרשות להצלחת מנהל בכיר בארגון?

"לדעתי, התכונה הראשונה במעלה היא מקצוענות. זו גישה לעבודה המתבטאת ברמת מחוייבות גבוהה מאוד. יעילות היא נגזרת של מקצוענות ולכן היא מרכיב בתכונה.

כמובן שעל מנת להצליח בתפקיד ניהולי בכיר צריך יכולות ניהול גבוהות. CFO לא יכול לנהל בהצלחה בלי לבחור צוות טוב ולהוביל אותו כך שיהיה יעיל ויישרת באופן מיטבי את הארגון. CFO ומנכ"ל ארגון, צריכים שתהיה להם ראייה מערכתית כוללת. אלה שני התפקידים היחידים שמרכזים את האחריות על כל הארגון ולכן הם צריכים לראות את הארגון בכללותו וכמובן יכולת עמידה בלחצים".

כיצד תורמת הקבוצה לקהילה?

"הקבוצה משתייכת לאלון החזקות שמפעילה את התכונית "חכמים בריבוע" לקידום צרכנות אחראית. יש אתר אינטרנט של התוכנית. התרומה לקהילה מתבצעת באמצעות הידע שמעבירה הקבוצה על צריכה נכונה לתלמידי חטיבות הביניים, המורים וההורים. בנוסף, הקבוצה תורמת סכומים נכבדים לעמותות ומוסדות, בעיקר כאלה שתומכים בחלש, הקבוצה גם מאמצת יחידות צבאיות".

כאדם שחובש חמישה כובעים, אתה מצליח למצוא זמן לעצמך, למשפחה, לתחביבים?

"אני בעיקר מפנטז על מציאת זמן לתחביבים. בשנתיים האחרונות ההתפתחות העצמית שלי היא בדיליי. את סופי השבוע אני מקדיש למשפחה, אך אני מפנטז על היום שבו אוכל להקדיש גם זמן לעצמי".

עבור לתוכן העמוד