קרמבולה

ראיון עם יובל זהר CFO Fritz Companies Israel

13/11/2012
הגדל
Fritz Companies Israel היא חברה המספקת פתרונות לוגיסטיקה מתקדמת ושילוח בינלאומי. החברה הוקמה ב-1990 במטרה להעניק שירותי שילוח בינלאומיים מתקדמים, איכותיים ומקצועיים וכיום היא נחשבת לאחת החברות המובילות בשוק בכל מה שקשור לפתרונות לוגיסטיקה מתקדמת ושילוח בינלאומי. בחברה מועסקים כ-500 עובדים בחמישה אתרים הממוקמים בשערי הכניסה לארץ וכן בשלושה מרכזים לוגיסטיים הממוקמים בעורקי התנועה המרכזיים - בצפון בקיסריה ובדרום בקריית גת. מרכז לוגיסטי נוסף בקיסריה ייחנך בתחילת השנה הבאה.

Fritz היא שותפה אסטרטגית של ענקית השילוח הבינלאומית FedEx, שותפות זו מעמידה לרשות Fritz עוצמה לוגיסטית ועסקית ברחבי כל העולם.

Fritzנמצאת בתחילתו של עידן אסטרטגי חדש שבו היא מבצעת מתיחה של קצוות שרשרת האספקה עלפי תפיסת cash to cash, משמעותה של פעילות זו הנה רכישת מלאים של חומרי גלם, אחסונם והזנתם לקווי הייצור בזמן אמת וכן ביצוע פקטורינג לתוצרת גמורה המיועדת לייצוא, תוך כדי שימוש במערכי האחסון של FedEx בעולם ודחיפתם ללקוחות בחו"ל על-פי דרישה.

רו"ח יובל זהר (43), המשמש CFO של החברה מאז שנת 2007, בטוח כי שותפות זו תוביל את Fritzלדרכים חדשות ומבטיחות.

מהם האתגרים העומדים בפני החברה לאור המצב הכלכלי בעולם?

" Fritz פועלת כיום בנקודה שבה קיים פוטנציאל אדיר להמשך צמיחה של החברה תוך התרחבות לתחומי פעולה חדשים. החברה הוכיחה את איתנותה לאחר החלפת השותף האסטרטגי בשנה שעברה ולכן, בתנאי השוק הנוכחיים שיצרנו והמהלכים אותם נקטנו השנה, האתגר הגדול שעומד לפנינו הוא לנצל את ההזדמנות שנפתחה בפנינו למצב את החברה כספק השירותים הלוגיסטיים המתקדמים הגדול והמשוכלל בישראל".

ספר על הדרך שעשית בתחום עד לתפקידך הנוכחי.

"את דרכי המקצועית התחלתי במשרד רואי חשבון פאהן קנה ושות'. אחד התיקים בהם טיפלתי במשרד היה חברת אגרקסקו ובשלב מסוים הם פנו אלי בהצעה לעבור אליהם כמנהל הכספים של החברה בלונדון. הסכמתי לקבל את התפקיד ויצאתי ללונדון. לאחר שהות בת שבע שנים בלונדון, חזרתי לארץ לתפקיד סגן CFO באגרקסקו שכלל אחריות על הפעילות הבינלאומית של החברה. עיקר תפקידי היה ברמה הגלובלית. נדרשה ממני היכרות עם החוקים השונים במדינות השונות בהן פעלנו וכמובן, נסיעות תכופות למדינות רבות בעולם. לפני חמש שנים סיימתי את דרכי באגרקסקו והחלתי את דרכי כ- CFO ב- Fritz".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"מוטת השליטה שלי רחבה מאוד וכוללת כמובן את התחומים הקלאסיים של התפקיד - נושאים כספיים וחשבונאים, תקציב ובקרה, רכש, תשתיות ואדמיניסטרציה וכן נושאים סטטוטוריים, נושאים משפטיים, ביטוחים, ניהול הסיכונים בארגון, אסטרטגיה ופיתוח עסקי. כמו כן אני עומד בראש הממשק מול השותף האסטרטגי, ענק השילוח FedEx שאנו הנציגות הבלעדית שלו בארץ בתחום שילוח המטענים. ממשק זה מתבצע בשקיפות מלאה ובסטנדרטים מחמירים כנדרש בחברת ענק בינלאומית. בנוסף, אני משמש דירקטור בחברות הקשורות ל- Fritz ויד ימינם של מנכ"ל החברה ונציגי הבעלים וכמובן, שותף לכל החלטה אסטרטגית בחברה".

מהם האתגרים שהצבת לעצמך כ-CFO בחברה בעלת פוטנציאל צמיחה רב?

"הגעתי ל-Fritz בתקופה בה נכנסו בעלים חדשים שהגדירו אסטרטגיה חדשה ואגרסיבית שהפכה את תפקיד ה-CFO בחברה למשמעותי ביותר.

כ-CFO בחברה פרטית גדולה אתה נהנה מחופש פעולה רחב ויכולת להביא לידי ביטוי את הפוטנציאל המקצועי שלך. עם זאת, אינך כפוף לחלק מהרגולציות להן כפופות חברות ציבוריות ותפקידך לאפשר את הצמיחה וההתפתחות של החברה, תוך שמירה על הרווחיות ותזרים המזומנים והגנה על החברה והבעלים.

"פעילות מול ענק בינלאומי כמו FedEx, דורשת התנהלות שקופה לחלוטין בדומה לנדרש מחברות ציבוריות וזה אחד מהאתגרים הגדולים שלי. שיתוף הפעולה המסחרי עם גורמים כמו FedEx מבוסס על בניית אמון חוצה ארגונים שנקנה באמצעות הטמעת תהליכים מובנים ומבוקרים במערכות מחשוב מתקדמות.

מתיחת קצוות שרשרת האספקה בתפיסת cash to cash מביאה לידי ביטוי אתגר נוסף, כיוון שפעילות זו גוזרת פעילות פיננסית רחבת היקף מול חברות ישראליות וזרות, תוך שילוב המערכת הבנקים ודורשת בניית מערכים מורכבים של gain sharing עם המערך ההנדסי של החברה, בפרויקטים שבהם Fritz מתחייבת ללקוחות לבצע מהלכי התייעלות מאסיביים במנגנון שרשרת האספקה, כאשר חלק מהתמורות עבור ביצוע פרויקטים אלו הנם נוסחאות של חלוקת חסכונות".

מהן לדעתך התכונות להן נדרש מנהל בכיר בארגון כדי להצליח בתפקידו?

"לדעתי מנהל בכיר בארגון דינמי בסביבה משתנה, צריך להכיר במגבלות שלו ולהקיף את עצמו באנשים טובים שיתמכו בו בדיוק בנקודות התורפה. על מנהל בכיר להכיר היטב את הארגון אליו הגיע בטרם יגיע למסקנות לגבי דרכי פעולה. קבלת החלטות מהותיות ללא הכרת הארגון עשויה להיות הרת אסון. מסיבה זו, בכל מקום אליו אני מגיע אני יוצא מנקודת הנחה שהקודמים לי עשו את רוב הדברים נכון ולכן אני נוטה כמעט שלא להחליף את המנהלים הכפופים לי, אלא מנסה להבין את היכולות והיתרונות שלהם ואחר-כך לכוון אותם לכיוון הרצוי. המטרה שלי היא למצוא אנשים שיאתגרו אותי ולאו דווקא אנשים שיחשבו כמוני. אני מאמין שדרך זו רותמת את העובדים הוותיקים ומשמרת את הד.נ.א הארגוני".

באיזו דרך Fritz תורמת לקהילה?

" Fritzרואה חשיבות רבה בתרומה ובפעילות למען הקהילה ולכן נוקטת בגישה אקטיבית בכל הקשור לנושא. אנו מאמינים כי תרומת כסף לבדה אינה מספיקה ומעודדים קשר ישיר של מנהלים ועובדים בפעולות מסוג זה. בין הפעילות השוטפת של Fritz למען הקהילה, ניתן למנות פעילות בחג פורים לילדים המאושפזים בבית החולים אסף הרופא, פעילות איסוף מוצרי מזון לחג בשיתוף עמותת פתחון לב, אירוח קבוצת בני נוער בעלי צרכים מיוחדים במרכזים הלוגיסטיים שלנו, התנדבות שבועית בסיוע בלמודים לילדים מאוכלוסיות קשות יום באור יהודה ועוד. אנו לא מסתפקים רק בהתנדבות של העובדים ומיישמים את ההירתמות בפעילות למען הקהילה גם בפעילות המסחרית של החברה על ידי העסקת עשרות עובדים בעלי צרכים מיוחדים במרכזים הלוגיסטיים שלנו, במקביל, אנו בוחנים בעזרת יועצים מקצועיים תכניות העצמה לשכבות אוכלוסייה חלשה ומתכננים לצאת ביוזמות נוספות בקרוב.כל זאת מתוך אמונה כי יש ביכולתנו להשפיע לטובה על איכות חייהם של קבוצות ויחידים במסגרת הפעילויות הקהילתית אותן אנו מובילים".

בתפקיד עם אחריות כה רבה, אתה מוצא זמן לתחביבים, למשפחה?

"לצערי בתחום הזה אני קצת חוטא ונוטה לעבוד שעות רבות ואינטנסיביות, אך אני משתדל לא להביא את העבודה הביתה. אני מעדיף להישאר עוד שעה במשרד ובלבד שכשאגיע הביתה אקדיש עצמי למשפחה מבלי לפתוח מחשב. אך בכל זאת, פעם בשבוע אני מתחיל את היום בים יחד עם חבר שבבעלותו בריכה טיפולית והוא תמיד דואג להכניס אותי לפרופורציות הנכונות".

עבור לתוכן העמוד