PWC

שטייניץ: מס הכנסה שלילי - עד היום מדברים ומהיום מבצעים.

8/11/2012
הגדל

"מס ההכנסה השלילי, עליו מדובר כבר 20 שנה, אבל עד היום מדברים ומהיום מבצעים, בא לצמצם פערים", אמר שר האוצר שטייניץ בכנס פורום CFO  שנערך אתמול בשיתוף עם PWC בכפר המכביה.  "אם עד היום צמצום הפערים בחברה נעשה על ידי כך שהעשירים בעלי ההכנסות הגבוהות שילמו מסים גבוהים לעומת החלשים בעלי המשכורת הנמוכות אשר שילמו מס נמוך, הרי שבמס הכנסה שלילי אנו מחדדים דבר זה וקובעים כי העשירים עדיין משלמים אך החלשים, אלו שיוצאים לעבוד, מקבלים תוספת הכנסה מהמדינה מרשות המיסים".

"מס זה, מדובר עליו כבר 20 שנה, אבל עד היום מדברים ומהיום מבצעים, זה הזיקוק הטהור ביותר של העיקרון של מערכת מס דיפרנציאלית ופרוגרסיבית. מערכת מס שבאה לצמצם פערים." מוסיף שטייניץ.

"על פי החלטה שקיבלתי, המיושמת בימים אלו, עובדים במשכורות נמוכות של עד 6,200 – 6,300 שקלים, מקבלים תוספת חודשית של עד 500 שקלים לגבר ועד כ- 700 שקלים לאישה בחודש. תוספת נכבדה של 10,000-15,000 לשנה לזוג הורים", אמר שטייניץ. "בכך הבאנו למקסימום את העיקרון לצמצום הפערים. החזקים עדיין משלמים, אך החלשים ביותר לא רק שאינם משלמים, אלא הם מקבלים תגבור וחיזוק מתקבולי המיסים".

נמשיך לפעול לעידוד השקעות הון בישראל ולחיזוק הייצוא.

שטייניץ התייחס לשינויים האחרונים במדיניות המיסים לשם עידוד צמיחת המשק. "חוק עידוד השקעות הון החדש שאותו חוקקתי לפני כשנתיים ואשר החליף את החוק הישן והמסורבל, נותן עידוד נמרץ לתעשיות ייצוא, להשקעות במפעלי ייצוא, פרויקטים של ייצוא ומרכזי מו"פ לייצוא במדינה". הוא הוסיף: "קבעתי שמס על חברות גלובליות יצואניות כאלו שכל העולם פתוח בפניהן וכל העולם מתחרה על השקעותיהן, ישלמו מס חברות של 12% במרכז הארץ ו 5-6% בפריפריה".  "אם בשלוש השנים נוספו מאות אלפי מקומות עבודה חדשים בקצב שהוא יותר מכפול מהממוצע הרב שנתי. אם קצב ייצור המשרות בתקופה קשה של משבר גלובלי חריף עלה בערך לרמה של 200% מעבר לקצב הרגיל, זה במידה רבה תוצאה של חוק זה לעידוד השקעות הון", כך אמר.

שטייניץ תקף את יריבותיו הפוליטיות, שלי יחימוביץ וזהבה גלאון. "אני שומע פוליטיקאים מסוימים שדומה שיש להם אג'נדה אחרת. פוליטיקאים שתמיד מדברים על צדק וחלוקה, אך אין להם שום התייחסות ושום אסטרטגיה של צמיחה. יש המדברים על איך לחלק את פירות העץ אך אין להם מושג או התייחסות לשאלה של איך מגדלים אותו ואיך מצמיחים את הפירות". "אני שומע שתי ידידות שלי, אך יריבות פוליטיות, שלי יחימוביץ וזהבה גלאון המדברות למעשה על ביטול החוק לעידוד השקעות הון, על כך שלא צריך לתת הטבות מיוחדות להשקעות בתעשיות הייצוא בישראל. הן טוענות שהטבות לסקטור הייצוא הוא סוג של אפליה וכי הכל צריך להיות אחיד ולא יכול להיות מס חברות דיפרנציאלי המעודד השקעות זרות או תעשיות ייצוא בישראל. אני רוצה להגיד בבירור – אלו סיסמאות פופוליסטיות שיובילו להרס הכלכלה בישראל".

השר הזהיר כי "ביטול חוק עידוד השקעות הון והעלאת מס חברות ל %35 – %40 הוא נזק איום ונורא לכלכלה". הוא הסביר שהטלת מס חברות בשיעור של 40% היא מכה קשה מאד לחברות מקומיות כבנקים, רשתות שיווק וחברות הביטוח. הוא הדגיש כי ביטול עידוד השקעות הון והעלאת מס בשיעור כזה לחברות המשקיעות בישראל שיכולות לפתוח מפעלים ומרכזי מחקר ופיתוח בסין והודו, פירוש הדבר בריחה של השקעות מישראל, הפסקה או צמצום של השקעות שכבר קיימות בישראל. "אותן הצעות פופוליסטיות משמעותן הוא לא ייצור של מקומות עבודה בשנים הבאות, אלא הפסד של מאות אלפי ביצירת מקומות עבודה". שטייניץ הוסיף כי "דבר זה עלול לגרום לאבטלת המונים ולפגוע במשפחות במדינת ישראל ויגרום לנזק כלכלי וחברתי נורא ואיום".

שטייניץ אף התייחס לתיקון החוק הנוגע ל"רווחים כלואים" בחברות אשר עבר בשבוע שעבר בכנסת. הוא תקף את המתנגדים לו. "לקראת הבחירות אנו שומעים יותר ויותר סיסמאות פופוליסטיות שלעיתים מוליכים שולל את הציבור. דוגמא להולכת שולל קיבלנו בעניין הדיסאינפורמציה, הבורות ולעיתים גם בהטעיה המכוונת בנושא חוק הרווחים הכלואים". השר הסביר: במשך 20 שנה לא נגבו כספים, או נגבו כספים זניחים, מנושא הרווחים הכלואים ואיש לא פצה פה. כשהחלטתי כשר אוצר לגבות מיליארדי שקלים לגבות מאותם רווחים בכדי למנוע הכבדה נוספת של נטל המס על אזרחי ישראל ועל המגזר העסקי גם יחד, התעוררה האופוזיציה ובמסע של דיסאינפורמציה טענה שמוותרים לחברות. על מה מוותרים? על כך שלא גבו כלום כמעט 20 שנה? הרי מטרת החוק היא לגבות יותר.

"פתאום אני רואה כותרת באחד העיתונים ושומע חברי כנסת שאומרים שהיה צריך לשלוח חיובי מס על 20 מיליארד שקלים לחברות הללו. איך אפשר לשלוח חיוב מס למי שאינו חייב במס? הרי על פי החוק כל עוד לא מושכים דיבידנדים, החברות אינן חייבות במס. זהו מסע הטעיה או מתוך בורות או באופן מכוון". תקף השר.

שטייניץ התייחס לתיקון החוק ואמר: "נתנו לחברות עידוד למשוך דיבידנדים ולשלם מיליארדי שקלים למדינת ישראל. אנו מאמינים שהגבייה תהיה גבוהה משמעותית מאותם 3 מיליארד שאותם ציינו כהנחה כגביית מינימום בצורה שמרנית וזהירה כי אנו מעוניינים להיות שמרנים בתכנון ההכנסות של המדינה ומסגרת הגירעון לשנה הבאה."

עבור לתוכן העמוד