PWC

ראיון עם אייל שרוני CFO 3M ישראל ו- 3M אלקטרוניק מוניטורינג

4/11/2012
הגדל

3M ישראל היא קבוצת בת של 3M העולמית, הפועלת ב-200 מדינות בעולם.

3M מוכרת לציבור הרחב כמותג של ציוד משרדי חדשני, אך למעשה, מדובר באחת מחברות הטכנולוגיה המובילות בעולם. המפתחת, מייצרת ומשווקת מוצרים כמעט לכל המגזרים העסקיים הקיימים, החל מאלקטרוניקה, חשמל וטלקום, דרך אבטחה, בטיחות ותעשייה, וכלה ברפואה.

לפני כשנתיים רכשה 3M העולמית בהשקעה של כ-230 מיליון דולר, את חברת אטנטי הולדינגס הישראלית, המתמחה בפיתוח טכנולוגיות מעקב ובקרה. מוצר הדגל של החברה הוא אזיקים אלקטרוניים המשמשים למעקב אחר אסירים השוהים מחוץ לבתי הכלא או עצירים במעצר בית.

רו"ח אייל שרוני מחזיק בשני כובעים בקבוצת 3M העולמית: CFO של 3M ישראל ועם רכישת אטנטי והצטרפותה לקבוצה העולמית, גם CFO של הקבוצה הבינלאומית שהוקמה לאחר רכישת אטנטי בשם 3M אלקטרוניק מוניטורינג.

מהם האתגרים הגדולים הצפויים לחברה בתקופה הקרובה?

"עבודה ב- 3M היא כמו עבודה בשש חברות שונות. אנחנו מכסים טווח רחב של מגזרים עסקיים וחשופים לעבודה עם מגזרים שונים. החברה מייצרת ומשווקת כ-80 אלף מוצרים, אנחנו בישראל מוכרים כ-8,000 מתוכם. 3M העולמית היא חברה גלובלית הפועלת ב-200 מדינות בעולם. כחלק מאותו מגוון רחב של שירותם שאנו מספקים, רכשנו את חברת אטנטי תחת חטיבת האבטחה של החברה.

"העבודה בארגון היא בעיקרה מטריציונית ומורכבת משיתוף ידע בין החברות בקבוצה בכל העולם. חוזקה של החברה הוא בפיזור גיאוגרפי, עסקי ומטבעי. פיזור כל שווקים רבים כל-כך יוצר מורכבות אך מאידך גם מגן על החברה כיוון שהסיכון מפוזר.

בתקופה של משברים כלכליים כמו שאנו חווים בארבע שנים האחרונות, יש ירידות ויש עליות. בתקופה כזו יש סקטורים כמו רפואה והשקעות בתשתיות שכמעט לא נפגעים, כדי לפצות על ירידה בתמ"ג, עבורנו זה פיצוי שעוזר לספינת הענק הזו להמשיך בהתקדמות ובצמיחה.

"האתגרים המרכזיים שלנו מתחלקים לכמה תחומים. בתחום המקומי ב 3M ישראל -התמודדות עם האטה משמעותית בפעילות הכלכלית של המשק תוך כדי המשך צמיחה והגדלת נתחי שוק. בתחום הבינלאומי, מטה אטנטי או בשמה החדש 3M אלקטרוניק מוניטורינג, המנהל את כלל הפעילות הבינלאומית של החטיבה, נמצא באתגר מתמשך של השלמת האינטגרציה לתוך המטריצה העיסקית ב- 3M. לא פשוט לקחת חברה ישראלית ולמזג אותה לתוך חברת ענק בינלאומית, לשנות את אופן התנהלותה ואת הדי.אן.איי שלה.

"אתגר נוסף הוא התמודדות של 3M אלקטרוניק מוניטורינג על מספר חוזים משמעותיים במערב אירופה. זהו תהליך שדורש הכנה רבה ועבודה מול גורמים רבים בחו"ל.

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"את הקריירה המקצועית שלי התחלתי בכלל בתחום הטכנולוגי. את השירות הצבאי עשיתי בממר"ם עוד לפני עידן האינטרנט. החלטתי שלא להמשיך בתחום ולמדתי חשבונאות וכלכלה באוניברסיטת תל-אביב. סיימתי את הלימודים בהצטיינות ואת ההתמחות עשיתי במשרד רואי חשבון 'סומך-חייקין KPMG', שם נפתח עבורי הצוהר לעולם החברות הגלובליות שמאוד משך אותי. בתום שלוש שנים במשרד עברתי לחברת 'אפלייד מטיריאלס' בה שימשתי מנהל המחלקה הכלכלית ודי מהר התקדמתי לשורה של תפקידי ניהול כספים. בתום שמונה שנים מרתקות בחברה, עברתי ל- 3M ישראל, שם אני מכהן בשמונה השנים האחרונות, תחילה כסמנכ"ל הכספים של 3M ישראל ועם הרכישה של אטנטי לפני כשנתיים אני מכהן בנוסף גם כסמנכ"ל הכספים של קבוצת 3M אלקטרוניק מוניטורינג הפועלת כחטיבה בינלאומית".

מהם תחומי האחריות שלך תחת שני הכובעים שאתה חובש ב- 3M?

"תחומי האחריות שלי הם ניהול התחום הכספי והמשפטי ב-3M ישראל וב- 3M אלקטרוניק מוניטורינג. תחומים אלה כוללים כמובן את התוויית האסטרטגיה העסקית והפיננסית של החברה וכמובן ביצוע האסטרטגיה.

"במסגרת תחומי אחריותי אני נדרש לנסיעות רבות לחו"ל. בכל הקיץ האחרון הייתי בחו"ל, בעיקר באירופה במסגרת העבודה על המכרז עליו אנו מתמודדים באנגליה. בנוסף, שהיתי לאחרונה שבועיים וחצי במחנה גיבוש עולמי למנהלים בכירים של 3M, שהתקיים בארה"ב. זה לא היה רק גיבוש אלא עבודה משותפת של 16 שעות ביום על פרויקט בינלאומי שבסיומו הוצג בפני המנכ"ל העולמי של החברה".

ביצוע תפקיד כה מחייב בשתי קבוצות במקביל הוא מאוד מאתגר. מהם האתגרים הנוספים שהצבת לעצמך?

"האתגרים האישיים שלי נגזרים מאתגרי ויעדי הארגון: המשך פיתוח עתודה פיננסית ניהולית ב- 3M ישראל שמפגינה יכולות מרשימות בחברה המקומית, וכן השלמת האינטגרציה הפיננסית והעיסקית של 3M אלקטרוניק מוניטורינג בתוך 3M בעולם. אנחנו מנסים לחדור לשווקים ואזורים גיאוגרפים בהם לא פעלנו עד כה כמו אמריקה הלטינית, מזרח אירופה ועוד. כדי להצליח בכך אנו משתפים פעולה עם חברות בנות של 3M באותן מדינות. האתגר שלי הוא לחבר מבחינה פיננסית בין הקבוצה והארגון כדי להוביל לניצול המטריצה הארגונית הגלובלית בצורה הטובה ביותר לצורך מיקסום הכוח העיסקי שלנו בעולם. כך נכנסנו בהצלחה לפעילות בברזיל, ארגנטינה, מקסיקו, תורכיה, בוסניה ועוד.

"אתגר נוסף הוא התמודדות על חוזים גדולים במערב אירופה. מבחינה פיננסית מדובר בחודשים ארוכים של מאמץ ושיתוף פעולה מול חברות הבנות של 3M באותן מדינות, מול פרטנרים עסקיים ומול רשויות ממשלתיות מקומיות.

"אתגרים נוספים הם השלמת השינוי הארגוני במחלקת הכספים שאיפשר את לקיחת האחריות הנוספת שקיבלתי עלי והובלת המנהלים באטנטי להסתגלות והתחברות ל- 3M מהר ככל האפשר ובצורה הטובה ביותר. זה אתגר די גדול לעבוד בצורה מטריציונית בחברה כל-כך גלובלית".

מהן לדעתך התכונות להן נזקק מנהל בכיר בארגון כדי להצליח בתפקידו?

"לדעתי, התכונה החשובה ביותר להצלחת מנהל בכיר בימינו היא היכולת להנהיג ולהוביל שינויים מהירים בסביבה כל-כך דינאמית ומי שלא מגיב ומסתגל במהירות לשינויים נעלם.

אין הרבה חברות כמו 3M המסוגלת להראות כשרון הסתגלות והמשכיות של הובלה לאורך כ-100 שנים באותו קו שמשתנה כל הזמן, ומסוגלת להתאים את עצמה לשינויים מהירים כל-כך תוך יכולת לעבוד עם אנשים במגוון תפקידים במקומות שונים בעולם. אין ספק שבזכות הובלה של מהלים מוכשרים לאורך השנים החברה מצליחה כל-כך.

"תכונות חשובות נוספות שהן בעצם הבסיס להצלחה ניהולית, הן סבלנות רבה ויכולת הקשבה ועבודה בסביבה בינלאומית. כל אלה מתקשרים למחנה המנהלים הבינלאומי של 3M, מחברים מנהלים ממדינות שונות, לומדים ומכירים איך לעבוד אחד עם השני". בנוסף, אולי התכונה החשובה מכל היא לגייס מנהלים מצויינים וטובים ממך בתחומים מסויימים תוך כדי פיתוח עתודה ניהולית שתקרא תיגר על הסטטוס קוו תוך שיפור מתמיד. ללא צוותים מעולים מנהל לא יכול להצליח.

 

כיצד תורמת 3M ישראל לקהילה?

"כחלק ממדיניות 3M העולמית המקפידה להשקיע בחינוך ובפרויקטים סביבתיים בעולם, אנחנו מתנדבים במגוון מסגרות חברתיות. אחת מהן היא עמותת 'שיעור אחר', שעוסקת בהעשרת תלמידים מבתי ספר בעלי רקע סוציו-אקנומי נמוך. אנחנו מגיעים ומרצים לילדים. אנו מתנדבים גם בעמותת 'ילדים בסיכון', מפיקים להם ימי כייף, מעבירים תרומות כספיות ומוצרים לילדי השוהים בפנימיות. אנו עוסקים גם בשמירה על איכות הסביבה. 3M העולמית שמה דגש גדול על פעילות ירוקה בייצור ופה בארץ, הקמנו צוות שעוסק בהרחבת המודעות לסביבה ירוקה ולמחזור. כמו, הדפסה דו צדדית, הפסקת השימוש בכוסות חד פעמיות, מיחזור סוללות והחלפת חצי ממערך הרכבים שלנו לרכבים היברידיים. השנה נכנסנו לדרוג 'מעלה' שמודד אחריות תאגידית. דורגנו בקטגוריית זהב, אחת לפני הקטגוריה הגבוהה ביותר, דרוג זה מעיד על מה שאנחנו עושים כרגע ועל מה שאנחנו מתכוונים לעשות בעתיד".

בתפקיד כה תובעני שדורש ממך נסיעות רבות לחו"ל ואחריות כה רבה, אתה מוצא זמן למשפחה, לתחביבים?

"לפני שנתיים גיליתי שחיי סובבים סביב העבודה והחלטתי לנסות ולשנות זאת. מעבר לרכישת קינדל שמשמש אותי בעיקר בעת טיסות לחו"ל ומוסיף לי ברמה האישית לקריאת ספרים, קניתי ביום ההולדת של בתי גיטרות לשנינו. מהר מאוד בתי החליטה שנגינה בגיטרה היא לא בשבילה, אך אני נכנסתי חזק לעניין ואני לומד נגינה על גיטרה אקוסטית. אני גם מוצא זמן להתנדב למשמר האזרחי כמה שעות פעם בחודשיים.

כיוון שאין לי זמן להגיע לחדר כושר החלטתי לא לוותר על ספורט ורכשתי חדר כושר ביתי. כך אני מצליח לשמור על כושר בזמן שאני בבית, עם המשפחה".

עבור לתוכן העמוד