גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

ראיון עם אילן ינושבסקי, CFO תמיר פישמן, על האתגרים בשוק ההון בתקופה של כלכלה מדשדשת

10/10/2012
הגדל

הקבוצה הוקמה בשנת 1997 על-ידי אלדד תמיר ודני פישמן, מאוחר יותר נכנס הבנק הקנדי "רויאל בנק אוף קנדה" לשותפות בקבוצה.

מעבר לשירותים הקלאסיים שמספק בית השקעות כמו: ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל וניהול תיקי השקעות פרטיים ומוסדיים, קבוצת תמיר פישמן מספקת שירותי ניהול תוכניות הטבה לעובדים, מנהלת שלוש קרנות הון סיכון בתחום ההייטק בארץ, קרן הון סיכון ברוסיה, קרן נדל"ן באירופה, קרנות גידור ועוד.

לאילן ינושבסקי (42), רו"ח ובעל תואר שני במנהל עסקים, המשמש CFO של הקבוצה בחמש השנים האחרונות, אחריות רבה בניווט הקבוצה בתקופה סוערת של משברים עולמיים.

מהם האתגרים איתם מתמודדת קבוצת תמיר פישמן בימים אלה?

"הקבוצה היא גוף מאוד מורכב שכל אחת מזרועותיו מתמודדת בחזיתות לא פשוטות. הייתי מונה שלושה תחומים שונים:

תחום הראשון הוא תחום הפעילות בשוק ההון - שוק ההון בארץ ובעולם סופג טלטלות לעיתים תכופות מדי. רק יצאנו מהמשבר הכלכלי העולמי ב- 2008 וכבר אנו מתמודדים עם משבר כלכלי נוסף שפרץ במחצית השנייה של 2011 המהווה למעשה המשך של קודמו.

אנו חווים האטה בכלכלה העולמית, הורדת דירוג האשראי הבינלאומי של מדינות רבות ומובילות באירופה וביניהן צרפת, ספרד, איטליה, אירלנד, יוון, פורטוגל, ואחרות, בחלק מהמדינות (יוון, איטליה וספרד) אף השפיע המשבר הכלכלי על הפוליטיקה והביא לחילופי שלטון, בין השאר, בשל המצב הכלכלי שמצריך קיצוצים בתקציב ושיעורי האבטלה הגבוהים.

"גם בארץ המצב בעייתי. ההאטה בשווקים השייכים לעולם המערבי מתחילה לתת את אותותיה על התעשייה הישראלית. מהנתונים האחרונים שהתפרסמו, ישראל נכנסת אף היא לתקופה של מיתון, האינפלציה מרימה ראש וכמוה גם שיעורי האבטלה. אנו רואים מספר לא מבוטל של חברות שמקבלות הערת עסק חי בדוחותיהם או כאלו שלא יכולות לפרוע את חובותיהם ועוד.

"פועל יוצא של המצב הזה, הוא שאנשים יושבים על הגדר. קשה להניע אנשים וגופים כלכליים לחזור לשוק ההון כי אבד להם הביטחון.

התחום השני הוא תחום הרגולציה : השינויים הרגולטוריים בתחום שוק ההון הינם רבים, תקנות ודרישות חדשות מכבידות יותר ויותר על השחקנים בשוק ההון, מה שמצריך מעבר לעיסוק רב ומיוצר בבירוקרטיה, עלויות גבוהות מאוד ששחקנים בענף לא נשאו בהן בעבר.

"שינויים אלו, בד בבד עם תנאי השוק, גרמו לצמצום משמעותי של הענף בארץ ולכך שנוצרו מיזוגים רבים של בתי השקעות.

"התחום השלישי הוא תחום ההון סיכון. יש לנו חמש קרנות פעילות בשלבים שונים, , ואנחנו ערים למצב שבו בשנים האחרונות גיוס הכספים מצטמצם באופן משמעותי הן ממשקיעים ישראלים (בעיקר מוסדיים) שלא בוחרים להשקיע בתחום והן מגופים זרים מחו"ל שצמצמו את היקף השקעותיהם בתחום ההון סיכון בכלל ואת היקף השקעותיהם בארץ בפרט".

ספר על הדרך המקצועית שעשית עד לתפקידך הנוכחי.

"את דרכי המקצועית התחלתי כעתודאי בהנדסת אלקטרוניקה. בתחום הזה שירתי בצה"ל וכשהשתחררתי עבדתי כמה שנים כהנדסאי אלקטרוניקה בארה"ב. בעצתו של חבר הלכתי ללמוד חשבונאות ואני מאוד מודה לו על כך, אני מאוד אוהב את התחום ושמח על ההסבה המקצועית שעשיתי.

"לאחר הלימודים וההתמחות, הועסקתי בבנק לאומי בתחום ביקורת שוק ההון. בעקבות ההצלחה הגדולה של ההייטק, הגעתי לחברת נורטל, תחילה כחשב ובהמשך קודמתי לתפקיד מנהל הכספים של ישראל ומזרח אירופה. במסגרת תפקידי הייתי אחראי על פרויקטים של מאות מיליוני דולרים וזה היה בית ספר פנטסטי עבורי הן בתחום המקצועי והן בתחום הניהולי. לאחר שמונה שנים בנורטל הגיעה ההצעה מתמיר ופישמן, לא יכולתי לסרב לה כי היא הציעה מיזוג של שני התחומים שאני מאוד אוהב – שוק ההון והייטק. מאז, בחמש השנים האחרונות אני משמש CFO של הקבוצה".

מה הם תחומי האחריות שלך בתמיר פישמן?

"בנוסף לניהול מערך הכספים בתחומים הקלאסיים של CFO כמו: חשבונאות, מיסים, SOX ואכיפה מנהלית בחברות הציבוריות ניהול תקציב ובקרה וכדומה, אני אחראי גם על כל מערך הביטוח של הקבוצה. זהו תחום מאוד מעניין ומאתגר. היקף פעילות הביטוח שלנו הוא מאוד גדול ומגוון ולכן אנחנו רוכשים את הכיסוי הביטוחי ישירות ממבטחי המשנה בלוידס. בנוסף אני מסייע למנכ"ל החברה, אלדד תמיר בכל הקשור לקשרי משקיעים במיוחד מול אלו המשקיעים בקרנות הון סיכון,

מהם האתגרים הגדולים ביותר שעומדים לפניך כעת?

"כיוון שהקבוצה היא גוף מאוד מורכב המנהל תחומים שונים במהותם בארץ ובחו"ל בפעילויות פרטיות וציבוריות, אתגר גדול מאוד הוא לשמור על רמה מקצועית גבוהה, שהרי השינויים, במיוחד בתחום החשבונאות, המיסוי והרגולציה, הם רבים מאוד.

אתגר גדול נוסף הוא לאחד את כלל הפעילויות ששונות במהותן מבחינה חשבונאית ומיסויית ולאגד את כל האופרציה הזו למשהו כלכלי שיכול לתת מצג ברור להנהלה ולדירקטוריון, הן לגבי העבר, וחשוב יותר, לגבי העתיד, שהרי מנתונים אלו נבנית האסטרטגיה של החברה בראיה קדימה".

מהן לדעתך התכונות החשובות ביותר ל-CFO מצליח?

"ראשית, שיהיה בן-אדם. אני מאמין שאנחנו קודם כל מתעסקים באנשים, אם אתה מתייחס לאנשים כאנשים ולא כאל ספקי שירות כאלה שבאים והולכים, הם הולכים אחריך, מאמינים בך ותורמים הרבה יותר לך ולארגון. אני מאמין בלהביא אנשים טובים שהרי מנהל טוב הוא כזה שיש לו עובדים טובים, אנשים עם ראש גדול שיודעים ליזום ולנהל את עצמם לבד.

"מעבר לכך, כיוון שה-CFO הוא לא רק אחראי על הכספים, אלא חבר בהנהלת החברה ויד ימינו של המנכ"ל בכל הקשור לעסקים, צריך שתהייה לו אוריינטציה עסקית. הוא צריך לחשוב מחוץ לקופסה, שיהיו לו קשרים עסקיים עם לקוחות וספקים גדולים והבנה טובה של הסביבה העסקית של הארגון שהופכת ליתרון גדול כשהיא משולבת בהבנה כלכלית וחשבונאית".

באלו דרכים תורמת תמיר פישמן לקהילה?

"הקבוצה ביצעה כמה פרויקטים התנדבותיים בדרום תל-אביב וביפו. שיפצנו בתי מחסה לנערים ולילדים נטושים. אנחנו תורמים כספים לעמותות שונות, בעיקר לקראת החגים".

בעבודה כה מורכבת ומחייבת, אתה מוצא זמן פנוי למשפחה, לתחביבים?

אני משתדל למצוא זמן פנוי למשפחה וגם לתחביבים ומנסה לתת דוגמה אישית. אני משתדל להקפיד ככל שמתאפשר על Work-life balance – איזון בין העבודה, הבית והחיים הפרטיים. כיוון שמי שעובד הרבה מאוד שעות ביום במשך שנים רבות, בסופו של דבר נשחק והארגון הוא זה שמפסיד.

"לכן אני מנסה לשמור על איזון ככל שניתן במגבלות הברורות - מקפיד על זמן למשפחה וזמן לפעילות ספורטיבית. אני עוסק בספורט גלישת גלים. כבר 30 שנה אני מגיע למקומות מאוד רחוקים בעולם כדי לגלוש גלים וזה משהו שאני מקפיד לעשות אחת לכמה חודשים".

עבור לתוכן העמוד