בססח

עכשו ב- CFOTV גלובס ראיון עם אייל סאבו, CFO מודיעין אנרגיה

20/09/2012

מודיעין אנרגיה היא שותפות לחיפושי נפט וגז בישראל הנסחרת בבורסה בתל-אביב מאז שנת 1992 ומחזיקה בזכויות בחמישה רישיונות ימיים בשלבי פיתוח שונים וכן באופציות לרכישת זכויות ברישיונות ימיים נוספים.

מאז שצחי סולטן ואי.די.בי פתוח רכשו את השליטה בשותפות בסוף שנת 2009, היא עברה תהליך של פתוח עסקי מואץ וגייסה הון בסכומים של מאות מיליוני שקלים למימון חיפושי הנפט והגז.

בחודשים האחרונים ביצעה השותפות קידוחי אקספלורציה ימיים ברישיונות "שמשון" ו-"מירה" והיא צפויה להתחיל בקרוב קידוח אקספלורציה נוסף ברישיון "שרה". ברישיון שמשון הוכרזה תגלית לפי כללי ה- PRMS ובקרוב צפוי להתפרסם דוח משאבים מעודכן. לעומת זאת, בקידוח מירה, למרות שהתגלו שכבות של חולות, החולות הכילו מים, ולא נרשמו סימני גז משמעותיים.

רו"ח אייל סאבו (36), סמנכ"ל הכספים של מודיעין אנרגיה, מקווה כי מודיעין תספק בשורות חיוביות למשקיעיה מקידוחים ימיים מתוכננים בשנה העברית החדשה– תשע"ג.

אלו אתגרים משמעותיים עומדים בפני השותפות בשנה הקרובה?

"כמובן שהאתגר היומיומי המרכזי לכל חברת אקספלורציה הינו מציאת נפט וגז בלב הים (או ביבשה) בעומק של אלפי מטרים בבטן האדמה. למודיעין מתוכננים בשנה הקרובה לפחות 3 קידוחי אקספלורציה, אשר דורשים תכנון לוגיסטי והנדסי מורכב ביותר, עם ספקים מהארץ ומהעולם, מציאת שותפים אסטרטגיים ופיננסים ומימון אותם קידוחים.

אחד האתגרים הגדולים של מודיעין הוא לייבא ידע וניסיון מקצועי שלא קיימים בארץ וכמובן לפקח עליו. זהו אתגר לא פשוט כיוון שלרוב החברות הגדולות בעולם בתחום חיפושי הנפט והגז אינטרסים רבים במדינות ערב ולכן הן נמנעות מכניסה לפעילות עסקית בישראל.

אתגר גדול נוסף הוא התמודדות עם הרגולציה המקומית. סקטור חיפושי הנפט והגז נמצא בראש מעייניהם של הרגולטורים השונים. בשנתיים האחרונות עברנו שינויים רגולטורים משמעותיים מאוד שהגיעו מכמה כיוונים: הנחיות להעברת זכויות במשרד האנרגיה והמים, ועדת ששינסקי וחוק היטל רווחי הנפט, תקנות חדשות של הרשות לניירות ערך, המלצות ועדת צמח ועוד. המטרה של הרגולציה היא ליצור סקטור מסודר ומאורגן, אך כל השינויים דורשים השקעה רבה של משאבים ושעות עבודה רבות של הנהלת השותפות".

את דרכך בשותפות מודיעין אנרגיה התחלת כחשב ומשם צמחת לתפקיד סמנכ"ל כספים. ספר על הדרך המקצועית שעשית.

" עברתי את כל השלבים של המקצוע. מייד עם תום שירותי הצבאי שמשתי כמנהל חשבונות במשרד לייעוץ מס של אבי בנתניה. במקביל למדתי ראיית חשבון ותואר ראשון בכלכלה. עם סיום ההתמחות שלי חזרתי לנהל את המשרד המשפחתי תחת השם "סאבו אייל – משרד רואי חשבון". היום המשרד שבבעלותי הוא אחד ממשרדי ראיית חשבון המובילים בנתניה. מתוך רצון לתרום לעיר מגורי ובשל האמונה בדרך שמובילה ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, אני מנהל הכספים של סיעת נתניה 1 שבראשה עומדת ראש העירייה".

"ההכרות שלי עם מודיעין אנרגיה החלה בשירותים שהמשרד שלי סיפק לה. בשנת 2006, הציע לי בן בלייברג, מי שעמד אז בראש השותפות והיום הוא מנכ"ל משותף, את תפקיד החשב. בשנת 2009 התחלפה השליטה והשותפות החלה לצמוח במהירות. רון מאור מונה כמנכ"ל משותף ונבנתה תשתית ניהולית מלאה שבמסגרתה מוניתי לסמנכ"ל הכספים".

מהם תחומי האחריות שלך בשדרה הניהולית של השותפות?

"אני אחראי על כל המערכת הכספית, על הבקרה, הדוחות הכספיים, התקציב, תזרים המזומנים וגיוסי כספים. השותפות היא בעצם כמו חברת אחזקות וכל פרויקט מבוצע על ידי עסקה משותפת שאותה מאחדים בדוחות הכספיים. האחריות שלי ושל מחלקת הכספים היא לנהל פיקוח הדוק על העסקאות וההתנהלות הכספית בהן.

ההנהלה ואני, רואים בתפקיד סמנכ"ל הכספים חלק אינטגראלי בכלל פעילות השותפות שמעורב באופן שוטף בעבודה מול כל הגורמים: השותפים, הדירקטוריון על ועדותיו השונות הרגולציה ועוד. אני רואה עצמי כיד ימינו של המנכ"ל ועוזר לו לבצע כל מה שהתפקיד דורש".

בהתייחס למורכבות של השותפות, מהם האתגרים שעומדים לפניך כ-CFO?

"מודיעין נמצאת בשלב של פיתוח עסקי מואץ, הכולל ביצוע תכניות עבודה ברישיונות בהם אנו שותפים מצד אחד ואיתור אחר הזדמנויות ורכישת זכויות השתתפות ברישיונות חדשים. הפעילות הזו מצריכה חשיבה אסטרטגית של גיוון ואיזון פורטפוליו הרישיונות מצד אחד וניהול מוקפד ומתוכנן של קופת המזומנים מצד שני. אלה יחדיו מאזנים בין סיכוי לסיכון בפעילותה של מודיעין. במצב כזה, העבודה השוטפת היא אתגר בפני עצמו. במבט לאחור אני מאמין כי מודיעין הצליחה לבדל את עצמה משאר השותפויות ע"י יצירת פורטפוליו מאוזן ומגוון והערכות פיננסית לביצוע תוכניות העבודה ".

אלו תכונות נחוצות לדעתך למנהל בכיר כדי להצליח בתפקידו?

"מנהל בכיר זקוק לתכונות רבות כדי להצליח בתפקידו, אך אם צריך לבחור בתכונה החשובה ביותר, עליו להיות לפני הכל – בן-אדם. לנהוג בכבוד באנשים שהוא עובד מולם ובאנשים הכפופים לו, כדי ליצור אווירה של כבוד הדדי בחברה. זו הדרך לגרום לאנשים לעבוד בצורה הטובה ביותר. מנהל בכיר צריך שיהיו לו יכולת מנהיגות ויושרה אישית ומקצועית כדי שכל מי שעובד מולו יכבד אותו. תכונה נוספת שחשובה מאוד למנהל בכיר ובמיוחד לסמנכ"ל כספים, כפי שלמדתי בתקופת עבודתי במודיעין אנרגיה, היא היכולת לקחת סיכונים מחושבים".

מהי תרומתה של שותפות מודיעין אנרגיה לחברה?

"ראשית, הפעילות של השותפות תוביל לתרומה סביבתית. ככל שנמצא גז טבעי נסייע להפקת אנרגיה ירוקה יותר וכמובן לעצמאות אנרגטית של מדינת ישראל על כל ההשלכות הגיאופוליטיות הקשורות בכך. בנוסף, השותפות מסייעת ותורמת להכשרה מקצועית של גיאולוגים ואנשי מקצוע אחרים".

התפקיד שלך הוא טובעני ומחייב, בטח בעיסוק בתחומי חיפושי הגז והנפט שכרוכים במתח רב. אתה מוצא זמן פנוי לתחביבים ולמשפחה?

"במקצוע הזה עובדים כמעט בכל דקה פנויה ולעיתים גם הזמן הפנוי שלנו הוא זמן עבודה. אך בכל זאת, אני משתדל לבלות כמה שיותר עם אשתי ושני ילדי. אני פריק גדול של גאדג'טים וטכנולוגיה ובכל הזדמנות לומד וקורא בתחום, משחק כדורגל עם החברים וכשמתאפשר לי, קורא ספר טוב".

עבור לתוכן העמוד