מלם טים

אלי יונס – מנכ"ל מזרחי טפחות בכנס CFO Best Practice באילת

9/09/2012
הגדל

"שרים מדליפים ועוסקים בסוגיות מבהילות בדרך של בואו נפחד כולנו וכך תנועת ההון פנימה נפגעת", כך אמר אלי יונס, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות בכנס CFO Best Practice של פורום CFO שמתקיים באילת. "בשביל לצמוח צריך תכנון ארוך טווח – צריך לזהות כיווני פעולה ושינויים לוקחים זמן ממושך. מהו קטר הצמיחה של המשק הישראלי. תעשיה יזמית מוטת טכנולוגיה והרבה יזמות עסקית. פעילות ששורשיה בישראל ומתפרסמת בעולם. זה עבד מ-85. אחרי שאיתרנו מה קטר הצמיחה צריך לראות אם תקף גם היום והאם יש חור בקטר הצמיחה – מהו קטר הצמיחה האלטרנטיבי. מותר ליצור גרעון לצורך תוכנית צריכה ארוכת טווח ולא לצריכה".

לדברי אלי יונס: "לעידוד הצמיחה אנחנו צריכים לשקול להעניק חינוך מדעי חינם ולא לעודד חינוך שלא כולל לימודי ליבה שבעיקרו כולל רמה בסיסית של חישוב חשבון במכולת. אנחנו מדינה טכנולוגית עם תעשיית ההייטק מדהימה – אחת הסיבות לפערי הכנסה בין מרכז לפריפריה היא הקרבה למאגר קטרי הצמיחה של המשק. מי שנמצא במרכזים האורבניים הוא שותף ומי שבשוליים לא יכול להשתתף.

"כמו שאנחנו מתקדמים נראה שבעתיד ימכרו את הספר סטראט אפ ניישן כקובץ אגדות – אתה לא מאמין בזה אבל נחמד לקרוא את זה. מי שקרא את שלום עליכם מספר על העיר בה מתרחשים הסיפורים – הוא לא התכוון שחמישים אחוז יפרנסו את החמישים אחוז האחרים. ב-85 פתחו את המשק הישראלי ולפני שלוש שנים הגענו לחזון הדורות עם עודף במאזן הכלכלי וכאשר איבדנו את דרכנו צללנו שוב לגירעון במאזן".

יונס הוסיף: "ב-2008 האנליסטים העריכו שארה"ב ואירופה הולכות למיתון והמערכת הישראלית צלחה את המשבר ועברה אותו בשלום. הכתובת הייתה על הקיר השאלה על הקיר הייתה מה יקרה ליעדי הייצוא. ייקח לאירופה זמן לצאת מהמיתון וגם לארה"ב. מחוללות הצמיחה בעולם נכנסות לשפל והעולם עליו הסתמכנו בחישוב קטרי הצמיחה לא מתנהג כמו שציפינו. אני שואל שאלות בסיסיות כאשר היא האם כל אמצעי הייצור מנוצלים – אם לא מה נדרש כדי שהמשאבים יתפתחו למיצוי התוצאות הטובות ביותר.

"בניהול מדינה חשוב לבנות תשתיות נמלים ותחבורה לצד תשתיות אחרות שכולם יהיו שותפים. אני מניח לשותפות חברתית ומתייחס לכלכלית בלבד ומתייחס לשותפות במאמץ ושכולם יקחו חלק במאמץ הלאומי. שיעור תעסוקת נשים יהודיות גבוה לעומת OECD ובלי זה הנתונים היו נמוכים הרבה יותר. אם מתייחסים לתרבות עבודה – כאשר חמישים אחוז נכנסים למערכת חינוך שחלק כבד מאלה שלוקחים חלק בה לומדים לא להיות שותפים למה שמתרחש שם ולחלק אחר יש בעיית נגישות לשוק העבודה".

עבור לתוכן העמוד