בססח

בימים אלה ימלאו לפורום CFO חמש עשרה שנה, ואני נדרשת עם עצמי לכמה הרהורים בנושא.

3/09/2012

לחברי הפורום,

 

שלום לכולם.

 

בימים אלה ימלאו לפורוםCFO  15 שנה, ואני נדרשת עם עצמי לכמה הרהורים בנושא.

 

ראשיתמהם הגורמים להצלחתו העצומה של הפורום? "דוד" קטן ושרירי של 650 חברים, הפועל במחוזותיהם של "גולייתים" עם אלפי חברים כמו התאחדות התעשיינים, לשכת רואי החשבון, לשכת עו"ד, איגוד החברות הציבוריות ואיגוד לשכות המסחר. מה יש בו בפורום שמייצר את ההצלחה הזאת?

 

קודמים לכל - אלו החברים. סמנכ"לי הכספים בחברות המובילות במשק המכהנים בתפקיד ניהולי רב משמעות בכל חברה וחברה. "למרות שלמדתי בזמנו ראיית חשבון, עבדתי כמתמחה במשרד רו"ח, ואני מבין היטב במיסים ודיווחיםאני לא כל אלואני מנהל בכיר בארגון", העיד אחד החברים בפורום, והוסיף כי "העבר שלי בראיית חשבון. ההווה שלי הוא בניהול. העתיד שלי הוא בניהול בכיר יותר אם כ-CFO בחברה גדולה יותר, ואם כמנכ"ל". תפקידו המנהיגותי של ה-CFO  הוא הסיבה לחריגתו של התפקיד, ממהות של רו"ח או או כלכלן ויצירת מהות ניהולית חדשה: CFO.

 

התפיסה הזאת ש"תפקיד ה-CFO הוא הרבה יותר מדיווחים וממסים", התחילה להשתרש לפני קצת יותר מ-15 שנה, והייתה בין הסיבות להקמתו של הפורום. הצורך של ה-CFOs, להפגש אחד עם השני במסגרת ייחודית להם, ולדון יחד באתגרים בפניהם הם ניצבים, הייתה הזרז לצמיחתו של הפורום.

 

אך זה לא הכל, היעדר בחירות ופוליטיקה מהווה רכיב חשוב בעוצמתו של הפורום. כל חבר שמעוניין בכךמוצא את הבמה המתאימה לו במסגרת פעילות הפורום. אין מלחמות אגו ומאבקים. הכל מקצועי, ענייני וחברי. תפקידו של הפורום - לסייע לחברים לממש את רצונם להשפיע. זה יכול להיות ברמה האישית של למידה הדדית זה מזה או למידה משותפת מגורם ידע חיצוני. זה יכול להיות ביצירת השפעה על גורמי ממשל שונים שישפרו את תפקודם והחלטותיהם בענף בו פועלת החברה בה מכהנים החברים או בכלל המשק. כולנו אסירי תודה לאותם חברים המתגייסים להשקיע מזמנם היקר כל כך לעשיה.

 

הבולטים ביותר בין מומחי הידע משמשים כשותפים אסטרטגיים ונותני חסויות של הפורום ומביאים בפני החברים את הידע העדכני ביותר המצוי אצלם. הפורום הוא המקום בו בכירים במשרדי רו"ח הגדולים נפגשים יחד ומגבשים עם ה-CFOs עמדות משותפות. הפורום הוא המקום אליו בנקאים בכירים, עורכי דין, פרופסורים וכלכלנים, מומחי IT וביטוחשואפים להגיע ובמסגרתו לפעול. המשאבים הרבים המושקעים ע"י בכירי המומחים בליווי חברי הפורום, הוא הגורם השלישי להצלחתו של הפורום.

 

גורמי הממשל הכלכליים מתקשים לגשר על הפער בין תפיסת העולם העסקית, המהירה, המודרנית, התחרותית  ותפיסת העולם הרגולטורית, המכבידה, האיטית והמיושנת. ממש כמו שתפקידו של ה-CFO בחברה הוא להטמיע חשיבה כלכלית, עסקית ורציונאלית בתהליכי קבלת החלטות, זהו תפקידו של הפורום, בעבודתו עם  גורמי הממשל הכלכליים. הרצינות, העומק והרמה המקצועית של ניירות העמדה של הפורוםגורמת להצלחה הרבה של הפורום בהשפעה על גורמי הממשל לאורך השנים, ומהווה קטליזטור חשוב לחברים להשקיע מזמנם היקר בפעולה המביאה ערך ושינוי.

 

לפני כשנתיים נוצר פורום חדש: פורום ראשי החברות המאגד בעלים, יו"רים ומנכ"לים של חברות במחזור העולה על 100 מיליון $. פורום זה נוצר ע"י אותם CFOs שהפכו למנכ"לים ויו"רים בולטים במשק שלא רצו להיפרד מהגב המקצועי והאישי שהעניק להם הפורום. מעל 40 חברי פורום CFO הפכו למנכ"לים ויו"רים ומתווים את הדרך שבה פורום CFO מקדם את הקריירה של החברים בו.

 

וכך, תוך שאני מודה על ההזדמנות האדירה שניתנה לי בהקמתו וניהולו של הפורום המדהים הזה לאורך השנים, אני גם חושבת על השנים הבאות. מה יהיה תפקיד ה-CFO בעולם הכלכלי העתידי? מה יהיו האתגרים בתקופה שלאחר חזרתה של המטוטלת הרגולטורית הכבדההאם נגיע לאיזון הרמוני בין השקעת הזמן והמשאבים האדירה בציות (compliance) ובין השקעת הזמן הדרושה כל כך  לאסטרטגיה ולצמיחה? האם בעת ההיא, כשכל היושבים כאן באולם יהיו במחוזות קריירה מאתגרים חדשיםידע הדור החדש של ה-CFOs לנהל את העוצמה שלו ולהיות חלק בלתי נפרד מהצלחת החברה? ולאור כל אלומה אנו צריכים לעשות היום בפורום בכדי להכשיר את הקרקע לתפקיד העתידי?

 

אני מאחלת לכולנו את המשך הצלחת הפורום, את הצלחתו האישית של כל אחת ואחד מאיתנו, את הצלחת החברות בהן אנו פועלים, את הצלחת המשק והמדינה.

 

נגה

 

עבור לתוכן העמוד