בססח

ראיון עם אמנון שמר Eltek CFO

חברת Eltek מתמחה בייצור פתרונות מתקדמים בתחום המעגלים האלקטרונים
8/07/2012

חברת אלטק היא חברה ציבורית שנסחרת בנאסד"ק, העוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מעגלים מודפסים גמישים-קשיחים למגוון רב של תעשיות הדורשות רמת אמינות גבוהה. אמנון שמר (53), סמנכ"ל הכספים של החברה בשמונה השנים האחרונות, שותף להצלחת החברה ומיצובה כמובילה עולמית בתחומה.

חברת אלטק היא חברה שעוסקת בפיתוח וייצור מערכות מתקדמות המשווקות בעולם. מהם האתגרים שעומדים בפני החברה כיום?

"החברה בשליטתו של יוסי מימן ובניהולו של אריה רייכרט מזה 29 שנים, מציגה חזית טכנולוגית גבוהה ביותר. אנו מציגים רמת פיתוח וייצור חדשנית, ישנם מעגלים שהם פרי יכולת טכנולוגית ייחודית שלנו שאנו מייצרים באופן בלעדי למערכות מאוד מתקדמות, צבאיות, תעופתיות ורפואיות, בהן נדרשת רמת אמינות מאוד גבוהה מהמעגלים המודפסים.

אלטק היא חברה ותיקה מאוד, המעסיקה 390 עובדים. הפעילות שלנו היא בינלאומית, יש לנו חברות בנותת בגרמניה ו ובארה"ב.

האתגרים העיקריים שלנו הם בעיקר בתחום ההשקעות. החברה היא מובילה עולמית וכדי לשמר את מעמדה בתחום, חשוב מאוד להשקיע בתבונה. יש לנו הון האנושי ברמה מאוד גבוהה שנותן מענה ראוי, הן בתחום הפיתוח והן בתחום הייצור והשיווק. אך זה לא מספיק, כי במקביל צריך להשקיע בציוד טכנולוגי מתקדם ויקר מאוד. לשם כך צריך לגייס כסף.

עברנו תקופות לא פשוטות עם משבר שער הדולר והמשבר העולמי שבא עם קריסת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס, אך בזכות התנהלות שקולה ונכונה, הצלחנו לגבור על המשברים ולחזור לרווחיות.

חזרנו להרוויח ואנחנו רוצים להגדיל את השקעות החברה. זה מצריך כמובן היערכות פיננסית מתאימה. אתגר נוסף קשור בכך שמכירות החברה נקובות בדולר וחלק ניכר מהוצאות החברה הוא שקלי. לכן צריך לעשות התאמות והגנות. מסגרות האשראי דחוקות כיוון שאנו מנצלים אותן להגדלת פעילות וצמיחה. האתגר הניהולי הוא לדעת להשתמש באסטרטגיה הנכונה בעת ביצוע הגידורים".

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

"סמנכ"ל כספים הוא תפקיד שונה מכל תפקיד ניהולי בכיר אחר. אני לא עוסק רק בהכנת תקציב, בקרה והכנת דוחות כספיים. כ-CFO אתה נאלץ לקבל החלטות כמעט בכל תחומי הפעילות של החברה וחייב לשלוט לעומק כמעט בכל פעילות בה עוסקת החברה לכן אני נכנס עד לפרטים הקטנים בכל הרבדים של החברה. במסגרת תפקידי אני חותם על הסכמים של החברה בכל תחום ונמצא ברמת חשיפה גבוהה יותר ביחס למי שמנהל תחום ספציפי. אני גם נמצא בפרונט מול הבנקים, המשקיעים, ועדת הביקורת והדירקטוריון, יחד עם המנכ"ל אריה רייכרט, כמובן.

כמו כן, חשוב מאוד שה- CFO ישלוט בתחום מערכות המידע בחברה. ישנו ממשק מאוד הדוק בין מערכות המידע ומערכות הכספים, זהו כלי הבקרה היעיל ביותר והאמצעי לזרימת האינפורמציה לדוחות הכספיים. כמו כן מערכות המידע מספקות את נתוני העלויות לתמחור המוצרים, תחום שגם הוא תחת אחריותי.

אני אחראי על נושא הגנות המט"ח, מנהל את הקשר עם הבנקים בכל ההיבטים כולל קבלת מסגרות אשראי, ויש לי אחריות על תחום הביטוחים של החברה.

תמחור המוצרים הוא לא פשוט כיוון שהחברה מייצרת מעגלים על סמך שרטוטים שמגיעים מהלקוחות. אין לנו עץ מוצר ידוע מראש, וכל מעגל יכול לעבור תהליכי ייצור מורכבים ושונים ממעגל אחר. לכן צריך לייצר עץ מוצר ולתמחר אותו בתוך כמה שעות. מדובר באתגר לא קל ויש לנו כמה מאות מוצרים חדשים בחודש".

בהתייחס לאחריות הכבדה שמוטלת על כתפייך כ-CFO, מה הם האתגרים הגדולים ביותר העומדים בפניך?

"האתגר הגדול ביותר הוא קבלת החלטות על השקעות החברה.

חשוב מאוד שלסמנכ"ל כספים תהייה יכולת ניתוח נתונים. צריך לקבל החלטות הצופות את פני העתיד ולכן ה- CFO צריך לדעת לשאול את השאלות הנכונות ולנתח באופן נכון את התשובות. בסופו של דבר, ההחלטות שלו ייבחנו על סמך התוצאות. כדי להחליט על השקעה נכונה במכונה יקרה, צריך להכין את המשאבים הכספיים לכך, להכיר את תהליכי הייצור, לבחון את העומסים בתחנות העבודה, לצפות את גידול המכירות בעתיד, האם הדרישות הטכנולוגיות מהמכונה הנוכחית לא מספקות והאם המכונה החדשה כן תענה על הדרישות".

אלו תכונות נחוצות לדעתך כדי להצליח בתפקיד סמנכ"ל כספים?

"מלבד יכולת ניתוח נתונים שכבר ציינתי, CFO צריך לדעת לשמור על קור רוח ולא להיכנס ללחץ גם בזמן משברים.

חשוב מאוד לנהל יחסי אנוש טובים עם כל הגורמים בארגון וגם עם גורמי חוץ: בנקים, לקוחות, סוכנים, ספקים ועוד.

זהו תפקיד שמחייב רמת אמינות גבוהה ביותר, חשוב מאוד להקפיד על שקיפות מול כל הגורמים. בתקופה בה נתקלנו בקשיים, הקפדתי להציג בפני הבנקים את כל העובדות לאשורן. לא התחבאתי. כשהתוצאות לא היו טובות, הסברתי בדיוק מה המצב, ניתחתי בפניהם את הסיבות לכך וגם את תוכנית הפעולה. הפתיחות והאמינות שהפגנו שרתו אותנו גם בזמנים קשים. הבנקים ידעו שיש להם על מי לסמוך".

ספר על עצמך, כיצד הגעת לתפקיד סמנכ"ל כספים?

"אני משמש בתפקיד CFO כ- 17 שנים. יש לי תואר ראשון ותואר שני בכלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטת בר-אילן בהצטיינות, ועשיתי השלמה לחשבונאות בקנדה. הגעתי לתפקיד הזה ב"גילת תקשורת" לאחר שהות של שש שנים בקנדה. אז נוצר קשר עם המייסדים של גילת תקשורת וזו הייתה הזדמנות עבורי לחזור ארצה. בגילת הובלתי הנפקות לציבור בנאסד"ק, עסקתי בגיוסי כספים, בפיתוח עסקי, מיזוגים ורכישות בארה"ב. עסקתי בפעילות עסקית במדינות רבות בעולם, חלק מהן אקזוטיות באפריקה, דרום אמריקה ועוד.

בהמשך עברתי לפעילות בשוק ההון כמנכ"ל משותף של חברת "מאה העברות שליטה" של דני נוריאל ועסקתי בעיקר במיזוגים ורכישות. בשמונה השנים האחרונות אני בחברת אלטק, נהנה מאוד מהאתגר המקצועי ומהקשר עם האנשים. זו חברה מאוד חמה ומשפחתית ותחת הנהגתו של המנכ"ל אריה רייכרט, אנחנו מתמודדים בהצלחה רבה עם התנאים האובייקטיבים ורואים תוצאות. כשהצלחנו לחזור לרווח תוך התמודדות עם התנאים בשוק, זו הייתה עבורי תחושת סיפוק גדולה מאוד".

אלטק עוסקת לא רק בפעילות עסקית אלא גם בתרומה להילה. ספר לי על המיזם החינוכי שלכם.

"יש לנו קשר הדוק עם בית ספר מיוחד בפתח תקווה

לתלמידים שסובלים מבעיות תקשורת. התלמידים מגיעים למפעל שלנו פעם בשבוע כדי ללמוד כיצד להשתלב במעגל העבודה. קלטנו את אחד התלמידים לעבודה, הוא עובד אצלנו כבר תקופה ארוכה וכולם אוהבים אותו. בכלל, יש אצלנו פתיחות רבה, יש לנו עובדים מכל המגזרים, עולים מכל התפוצות כמו גם תושבים ותיקים, ובני כל הדתות - יהודים, ערבים ונוצרים, וכולם מסתדרים היטב ובהרמוניה כמו משפחה אחת גדולה. ".

בעבודה כה תובענית, אתה מוצא זמן למשפחה ולתחביבים?

" אין דבר כזה ש-CFO לא עובד. הראש עובד כל הזמן, קורה שאני מתעורר באמצע הלילה עם רעיון חדש, אך עדיין יש זמן לפעילות פנאי ולמשפחה. יש לי שלושה ילדים, שניים סטודנטים והשלישי בחטיבת ביניים. אני תמיד מוצא זמן לבלות איתם. אני לא מוותר על פעילות גופנית ומקפיד לצעוד כל יום תשעה קילומטר.

אני מכין יין אצלי בחצר. ההתעסקות עם יין היא חוויה מדהימה. היא מתחילה בהגעה לכרם, בבחירת הענבים, הזן שרוצים לעשות, מרלו, קברנה או קריניאן. אחרי זה לראות את היין תוסס עם הקליפות, ואז תהליך הסינון והכבישה, צפייה ביין בזמן תהליך היישון במכלים עד שניתן לבקבק אחרי שלוש שנים. זו תחושה נהדרת להגיע לאירוע כלשהו כשאתה מביא בקבוק יין שלך. לפעמים אחרי ימים לחוצים בעבודה אני אוהב להירגע במטבח. לבשל זה כמו ריפוי בעיסוק עבורי.

עבור לתוכן העמוד