PWC

ראיון עם עופר שיינברג CFO גליקומיינדס

חברת גליקומיינדס היא חברה ציבורית שפיתחה טכנולוגיה ייחודית לאבחון מוקדם של מחלת טרשת נפוצה, אותה היא משווקת היום בארצות הברית.
18/06/2012

חברת ביוטכנולוגיה שפיתחה בדיקות דם חדשניות לאבחון מחלת טרשת נפוצה וניבוי תהליך החמרתה

חברת גליקומיינדס היא חברה ציבורית בתחום הביוטכנולוגיה שנסחרת בבורסה בתל-אביב אך מכירותיה מתמקדות בעיקר בשוק האמריקאי. החברה פיתחה טכנולוגיה ייחודית לאבחון מוקדם של מחלת טרשת נפוצה, אותה היא משווקת היום בארצות הברית. עופר שיינברג, סמנכ"ל הכספים של החברה, רואה חשבון מוסמך, בעל תואר שני במנהל עסקים ותואר שני במשפטים, ממלא תפקיד חשוב ומשמעותי בפריצת הדרך שמובילה החברה בארץ ובחו"ל.

איזו בשורה מביאה הטכנולוגיה שפיתחתם לטיפול בטרשת נפוצה?

הטכנולוגיה שפיתחנו מובילה שינוי באופן הטיפול והאבחון במחלת טרשת נפוצה:

זו מחלה שקשה מאוד לאבחן בשלביה המוקדמים, ולצערנו אבחון המתבצע באיחור רב מותיר מרחב יותר מצומצם לטיפול ומכאן המשמעות הגדולה באבחון מהיר ומדויק. הטכנולוגיה הייחודית שפיתחנו מאפשרת אבחון מוקדם של המחלה וכן ניבוי החמרתה וכך גם מאפשרת טיפול מותאם אישי - מוקדם ומיטבי. החברה הוכיחה מחקרית שטיפול מוקדם יעיל בעצירת הידרדרות המחלה.

אחת הבעיות בהתאמת הטיפול המתאים לחולים בטרשת נפוצה היא שלמחלה מגוון רחב של תרופות שונות. יש תרופות כמו הקופקסון, שלהן פחות תופעות לוואי אך הן טובות בעיקר למי שנמצא על הגרף "הרגיל" של המחלה, ומנגד ישנן תרופות אגרסיביות יותר שמסייעות למי שנמצא בשלבים "מתקדמים" יותר של המחלה אך יש להן תופעות לוואי רבות (השפעות על קצב הלב או תפקודים אחרים, ובמקרים קיצוניים אף נרשמו מקרי מוות). בגלל תופעות הלוואי הקשות, הרופאים מעדיפים בדרך כלל לתת את הטיפול השמרני והפחות אגרסיבי, אך זה, כאמור, לא מתאים לחולים שקצב הידרדרות מחלתם הוא גבוה. הטכנולוגיה שלנו מאפשרת לאבחן את החולים שנמצאים בסיכון גבוה להידרדרות מהירה יותר של המחלה ובכך להתאים להם את הטיפול התרופתי הטוב ביותר.

מהם האתגרים המרכזיים של החברה בפעילות בארצות הברית?

המטרה שלנו היא לקבוע סטנדרט טיפולי-אבחוני חדש: כשחולה יגיע לטיפול רפואי עם אירוע נוירולוגי הוא יעבור את הבדיקה שלנו כחלק מהטיפול הסטנדרטי.

כמו כן, יש לנו חברה בת שפועלת בארצות הברית וכן הקמנו מעבדה בקליפורניה שפועלת על-פי הרגולציה האמריקאית, ואשר מספקת את שרותי האבחון עבור כלל ארה"ב. היעד המרכזי שלנו הוא הרחבת מערך השיווק והמכירות ברחבי ארצות הברית. אנחנו עובדים על פי תכנית רב שנתית עם יעדי צמיחה וחינוך שוק. זהו אתגר מאוד משמעותי. אנחנו מנסים ליצור מודעות בקרב כל הגורמים: החולים, הרופאים והמבטחים, ולמעשה בונים את השוק מלמטה, דרך החולים והרופאים, במטרה להביא לחברות הביטוח עובדה מוגמרת.

מדוע אתם מתמקדים בפעילות בארה"ב ולא מרחיבים גם את הפעילות בישראל?

אנחנו אמנם חברה ישראלית, שנסחרת בבורסה המקומית, ופועלים גם כאן מבחינה עסקית, אבל השוק הישראלי מאוד מצומצם. בסך הכל יש כ-5,000 חולי טרשת נפוצה בישראל לעומת כ- 500,000 חולים בארה"ב. הרופאים המתמחים בתחום בארץ מכירים אותנו ויודעים להשתמש בטכנולוגיות שלנו, וגם בארץ נעשות בדיקות, אך מירב הבדיקות שלנו מתבצעות בארה"ב (הכל דרך המעבדה בקליפורניה), שהוא שוק היעד שלנו: השוק האמריקאי גדול מאד, מאופיין במערכים ביטוחיים עצמאיים ומאפשר צמיחה עצומה, לכן אנחנו משקיעים את עיקר הפעילות בו.

מהם תחומי האחריות שלך בחברה?

אני אחראי על כל הניהול הפיננסי של החברה הציבורית בתל-אביב וגם על החברה הבת בארצות הברית. הפעילות שלי מתפרשת על תחומים רבים מלבד ניהול הכספים, וכוללת גם אחריות על גיוסי הון, עבודה מול שוק ההון הישראלי, קשר עם משקיעים, בניית אסטרטגיה ותכניות עסקיות וכן ניהול מערך יחסי הציבור.

ספר על עצמך וכיצד אתה רואה את תפקיד הסמנכ"ל כספים?

אני לא הגעתי מהמסלול הקלאסי של ה-CFO, וכך אני פועל גם בגלייקומיינדס.

לאחר לימודיי עסקתי כמה שנים דווקא בניהול כלכלי, תקציב וגזברות.

אחר-כך הרחבתי את תחומי הפעילות וההתמחות שלי:

שימשתי סמנכ"ל כספים של קרן הון סיכון קונקורד, ניהלתי את כל המערך הפיננסי ונחשפתי גם לזווית העסקית ולאסטרטגיה בראייה רחבת טווח. זה היה שיעור מאלף בראייה אסטרטגית.

ואחר כך כ- CFO ב-NessPRO מקבוצת נס טכנולוגיות, אותה עזבתי כשסיימתי בהצלחה את השלמת העסקה למכירת הפעילות הבינלאומית של הקבוצה, וחיפשתי את האתגר הבא.

תפקיד סמנכ"ל כספים הוא לסייע למימוש החזון העסקי ואינו מסתכם רק בחשבות ודוחות. צריך להתייחס לתפקיד בראייה רחבה יותר. מהכנת דוחות בלבד לא תורמים לביזנס. האתגר בתפקיד הוא בעיקר לימוד והבנת הפעילות העסקית.

אם אתה רוצה לתמוך באסטרטגיה ובחזון של החברה, אתה צריך להיות מכוון לראייה אסטרטגית. המטרה היא לקחת חברה, להגשים את החזון העסקי שלה ולהצעיד אותה קדימה.

סמנכ"ל כספים צריך לדעת להתנהל עם הצבת יעדים עסקיים ופיננסיים ברורים תוך שקיפות מרבית מול ההנהלה, המשקיעים ושוק ההון.

חשוב שסמנכ"ל כספים ידע לעבוד בצוות. CFO צריך לעבוד בממשקים רבים בארגון ומחוצה לו, ומי שלא יודע לעשות זאת, לא יכול לתת מענה לחזון ולראייה האסטרטגית של הארגון.

אלו תכונות צריך סמנכ"ל כספים כדי להצליח בתפקידו?

מקצועיות, השגיות, חריצות, אך כל התכונות האלה לא שוות כלום אם הן לא מגיעות יחד עם אמינות, הגינות ויושרה.

מה משך אותך בעולם הביוטכנולוגיה?

לעולם הביו נחשפתי כשעבדתי בקרן קונקורד, דרכה גם הגעתי ל- Proteologics חברה ציבורית בתחום הפארמה שבחמש השנים האחרונות אני מכהן כחבר דירקטוריון בה. גם שני ההורים שלי עוסקים תחום הביולוגיה – מה שאולי הגביר את המודעות שלי לתחום. זהו עולם טכנולוגי מרתק ואני אוהב את התחום הזה. בעשייה בו אני רואה באופן מוחשי כיצד הפעילות בתחום תורמת לאנושות. כך הגעתי לגליקומיינדס ואכן, כאן אני חש שאני עוסק בעשייה משמעותית ותורמת.

אתה אחראי על תחומי פעילות רבים בחברה, עם עבודה כה תובענית, אתה מוצא זמן למשפחה?

משפחה זה הדבר הכי חשוב. יש לי שלושה ילדים ואני משתדל להיות מעורב כמה שיותר. בשעות הפנאי אני מבלה עם המשפחה. יום אחד בשבוע אני מקפיד לצאת מוקדם יותר, ואני מסיים את העבודה בשעות סבירות בערב. כיוון שרוב העבודה מתבצעת מול ארצות הברית, אני עובד בשעות מאוחרות יותר גם מהבית.

יש לך תחביבים מיוחדים?

אני עוסק בספורט, בעבר שחקתי כדורסל, אני רץ, שומר על כושר. אני מקפיד להיות מעורב ולתרום לחברה בדרכים שונות. אני אוהב מאוד לקרוא, תמיד מונח לי ספר ליד המיטה.

לרגל שבוע הספר שחל החודש, אתה רוצה להמליץ לנו על ספר שקראת?

לאחרונה קראתי את "הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם". ספר נחמד, קליל, פשוט fun.

עבור לתוכן העמוד