גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

ראיון עם איציק אליאב CFO פוקס

קבוצת פוקס כוללת כיום חמש חברות בנות ומחזיקה בתשעה מותגים שונים. הקבוצה קרובה מאוד לחצות את סף מיליארד השקל בהכנסות כבר בשנת 2012.
15/04/2012

איציק אליאב הוא סמנכ"ל הכספים של קבוצת פוקס. קבוצת האופנה המוכרת עברה בשלוש השנים האחרונות מהפך משמעותי. "הפכנו להיות חברת אחזקות לכל דבר ועניין רק עם מורכבות ומוערבות גדולה יותר", אומר אליאב. הקבוצה כוללת כיום חמש חברות בנות ומחזיקה בתשעה מותגים שונים. הקבוצה קרובה מאוד לחצות את סף מיליארד השקל בהכנסות כבר בשנת 2012, לאחר שרשמה ב-2011 שיא מכירות של 820 מיליון שקל ורווח נקי של 75 מיליון שקל.

תאר את הלך הרוחות בקבוצה היום.

קבוצת פוקס מתאפיינת כיום באיתנות פיננסית מהגבוהות בענף, פלטפורמה המאפשרת לקבוצה להמשיך להתפתח, אם באמצעות רכישה של חברות חדשות או בפיתוח עצמאי של מותגים חדשים. אנחנו מחפשים דברים שישלימו אותנו ברמת הערך שאנחנו נותנים ללקוח. יש לנו כיום פעילות בתחומי הביגוד, כלי הבית והפרפומריה, ואפשר להבין מה חסר לנו כדי להשלים מכלול ללקוח, אם זה בנושא של הלבשה תחתונה, נעליים, או תחומים אחרים אחרים שיתנו לנו את האפשרות להמשיך להוביל בתחום הקמעונאי ובתחום האופנה.

מה האתגרים שלכם?

אחד האתגרים הקשים ביותר הוא התחרות בתעשייה. זו תעשייה קשה במיוחד. יש בה סף כניסה נמוך, והפנייה השיווקית ללקוח צריכה להיות ממוקדת, ברורה וחדה. כל סטייה קלה ימינה או שמאלה מהמיצוב גוררת טעויות שהמשמעות שלהן היא הרבה מאוד כסף. אתה חייב להבין את הערך המוסף שלך על המתחרים. להבין למה הלקוחות ייכנסו אליך ולא לשמונים הרשתות האחרות, בטח ובטח עם התחרות הבינלאומית ועם מותג אמריקן איגל שהשקנו לאחרונה. לפיכך, אנחנו חייבים להישאר ממוקדים מאוד מבחינה שיווקית.

עניין נוסף הוא ניהול התפעול. כאן היתרון לגודל משחק לטובתנו, בעיקר ברכש מול ספקים במזרח ומול הקניונים. אבל הגודל שלנו גם יוצר אתגרים אדירים לניהול התפעול.

מה תחום האחריות שלך?

תחומי האחריות הישירים שלי כוללים את כל מה שקשור לכספים, כולל ניהול של תיק ני"ע בהיקף של רבע מיליארד שקל, דוחות כספיים וחשבות. בנוסף, ביחד עם המנכ"ל, אני עוסק בכל נושא קשרי המשקיעים מול שוק ההון. מערכות המידע נמצאות בתחום האחריות שלי, ועימן כל הבקרה הפיננסית והתקציבית הכוללת של החברה ושל החברות הבנות. אני האחראי על הניהול הפיננסי התקין, ניהול הסיכונים ועמידה ביעדים, והמנכ"ל הראל ויזל הוא המוביל מבחינת יעדים שיווקיים ופיתוח עסקי.

ספר קצת על עצמך

אני מנהל כספים מזה כעשר שנים. לפני כן הייתי בהוניגמן-TNT ושימשתי כחשב של קבוצת בגיר ומנהל הכספים של הפעילות בארה"ב. עוד קודם לכן הייתי סמנכ"ל הכספים של ענבי ציון מקבוצת תנובה.

מה האתגרים המרכזיים בעבודה שלך?

פוקס של 2012 היא ארגון מורכב מאוד. זו קבוצה גדולה שמורכבת מעשר פעילויות. אנחנו גם חברה בינלאומית, ומוכרים בכל העולם ב-130 מיליון שקל, משמשים כזכיין של אמריקן איגל, ויש לנו הרבה מאוד פעילויות בקנה. המורכבות התפעולית גדולה. האתגר שלי בתור סמנכ"ל הכספים מגיע מכמה כיוונים: אני צריך לוודא שכל החזון של הדירקטוריון והמנכ"ל פועל בלי מגבלות כספיות, והכל לאור המשבר של 2008 והמשבר בשנה האחרונה באירופה. אני אחראי על זמינות המזומן, שהיא קריטית במיוחד בענף תחרותי כמו שלנו. זה התפקיד הראשוני שלי: לתת לפנטזיות של השיווק והפיתוח העסקי לזרום לא מגבלות.

עניין נוסף ומאתגר הוא ניהול הסיכונים. אנחנו צומחים מהר מאוד. המנכ"ל מוכוון שיווק, ולכן כל עניין ניהול הסיכונים מיתרגם במהירות לערך כספי ולשורת הרווח. ומדובר על הרבה מאוד סיכונים: סיכונים פיננסיים כמו תיק ני"ע, שערי מטח ורכש חומרי גלם, נושא הביטוח, במה להשקיע, באיזה היקף ואיזה תשואה ההשקעות צפויות להניב, איך לא לרוץ בלי שכל, מה הכי סינרגטי וגם נותן את התשואה הטובה ביותר. וניהול סיכונים זה גם לשים מעצורים או בקרות לשאיפות של המנכ"ל האנרגטי והסופר מוכשר שכל הזמן חושב איך לפתח את העסק.

ולסיום, בממדים הנוכחיים שלנו האתגר הניהולי קופץ מדרגה. אם בחברה בינונית אתה צריך להניע עובדים, בחברה גדולה מה שחשוב זה מנהיגות, ויכולת קבלת החלטות. בצמיחה המהירה הנוכחית, התחרות והדינמיות, צריך לקבל הרבה מאוד החלטות במהירות. לפעמים עשרות ומאות החלטות ביום. מי שלא יודע להתמודד עם זה מתקשה מאוד לתפקד בענף, במיוחד בקמעונאות. ריטייל איז דיטייל, והוא כולל היבטים כמו מבצעים, מערכות מידע, מועדוני לקוחות ואינסוף פרמטרים אחרים. זה דורש הרבה מאוד פוקוס.

נשמע כאילו אין לך זמן חופשי

יש לי שלושה ילדים קטנים, בני שמונה, שבע וארבע. הם לוקחים את רוב הפנאי שלי. כשאני לא עובד אצלם אני אוהב לרוץ. לא מזמן עשיתי את טריאתלון אשקלון. חוץ מזה אני משוגע על מוזיקה וים.

עבור לתוכן העמוד