קרמבולה

ראיון עם בני גלאם CFO מלונות אפריקה ישראל

מלונות אפריקה ישראל מחזיקה בזיכיון בארץ למותגי קראון פלאזה והולידיי-אין. החברה מנהלת תשעה בתי מלון המצויים בבעלותה בכל חלקי הארץ
1/04/2012

בני גלאם הוא סמנכ"ל הכספים של חברת מלונות אפריקה ישראל. מלונות אפריקה ישראל מחזיקה בזיכיון בארץ למותגי קראון פלאזה והולידיי-אין. החברה מנהלת תשעה בתי מלון המצויים בבעלותה בכל חלקי הארץ: בחיפה, בתל אביב (שניים), בירושלים, ים המלח, אשקלון ואילת.

מלונות אפריקה ישראל היא חברת בת של אפריקה השקעות, המחזיקה מחצית ממניותיה. יתרת המניות מוחזקת בידי קבוצת משקיעים פרטיים. מחזור החברה מסתכם בכ-400 מיליון שקל. היא פועלת כחברת אחזקות, שכן כל אחד ממלונותיה מאוגד כחברה בפני עצמה. הפעלת הקבוצה כרוכה במורכבות ניהולית גדולה. היא כוללת מטה של 150 עובדים המספק מרכז הזמנות ארצי, לצד פעילויות מיחשוב, שיווק וכספים עבור תשעת בתי המלון ו-1,200 עובדי הקבוצה.

מה האתגרים המרכזיים בניהול קבוצה כמו מלונות אפריקה?

תחום הפעילות שלנו הוא מאוד תנודתי, ומורכב מהרבה מאוד פרמטרים, כגון המצב הבטחוני, המצב הכלכלי, היקף הכניסות של תיירים בכלל ועסקים בפרט מחו"ל לישראל ועוד. ארגון כזה דורש ניהול מורכב בזמן אמיתי והוא מאתגר ביותר. חוסר שליטה או ניהול חסר של הוצאות או בקרה עלולים לפעור בספינה חור שהיא לא תוכל לעמוד בו. בנוסף, כל מלון הוא יחידה המתנהלת בפני עצמה, מה שמוסיף מורכבות ואתגרים מיוחדים וספציפיים. האתגר של המטה הוא לקחת את כל היעדים של החברה ולוודא שהמלונות מיישמים בכל הרמות, החל מהתזרים, דרך השיווק, העלויות, המדיניות החשבונאית ופרמטרים אחרים שאנחנו מגדירים.

ומה תפקידך בכוח?

קודם כל האחריות הטריוויאלית של סמנכ"ל כספים. אני עוסק בכל נושא הכספים, הדיווחים הבקרה וכדומה. מעבר לזה, אני מתעסק ומעורב בכל נושא התפעול, ההסכמים, ניהול הנכסים. מחלקת הכספים מעורבת בפיתוח עסקים מתוך מגמה להתפתח ולנהל בתי מלון מעבר לאלה שמצויים בבעלותינו. אנחנו מקדישים לזה הרבה מחשבה והרבה זמן.

יש לך מה לחדש בהקשר הזה?

יש כמה פרויקטים שאנחנו בוחנים. בסך הכל אנחנו בוחנים כרגע חמישה פרויקטים שונים, ושלושה מהם נראים כאילו הם עשויים להתממש בזמן הקרוב. זה הכיוון וזו המגמה.

איך הגעת לתפקיד?

כבר בתקופת הלימודים הגדרתי לעצמי שאני לא רוצה לעסוק בביקורת אלא בניהול כספים. התפקיד הראשון שלי היה במלון הילטון תל אביב באגף הכספים. התחלתי שם בגיל 26. זה היה תפקיד מאתגר, כי הייתי צריך לנהל אנשים מבוגרים ממני בהרבה ומנוסים מאוד, שהיו בטוחים שהם יודעים יותר ממני. לפעמים הם גם צדקו. האתגרים שם כללו הכנה של האגף לבאג 2000 ושיפוץ מלון יסודי בהיקף של 100 מיליון שקל.

משם עברתי לכהן כסמנכ"ל כספים ומינהל באלקטרה סחר. הייתי שם שבע שנים. בתקופה הזו נחשפתי להרבה דברים שאינם כספים, כמו תפעול, לוגיסטיקה, מחשוב ומשאבי אנוש. לאחר מכן עברתי לתפקיד סמנכ"ל של חברת זארה, שבזמנו היתה בבעלות משותפת של אפריקה וקבוצת משקיעים פרטיים בראשות ג'וי שוובל. במהלך 2008 אפריקה החליטה למכור את חלקה בקבוצה, ואני הובלתי ביחד עם ג'וי את תהליך הרכישה המורכב מאפריקה, שדרש עבודה אינטנסיבית מול המערכת הבנקאית וגורמים בחו"ל. לאחר העסקה מוניתי למשנה למנכ"ל, וליוויתי את השלמת תנאי העסקה במשך שנה.

במסגרת העבודה מול אפריקה הכרתי את רון פיינרו, שהיה סמנכ"ל הכספים של אפריקה השקעות באותה תקופה. הוא הציע לי את התפקיד הנוכחי, ומאז אני כאן. אני מאוד נהנה מתחום הכספים, אבל מתכנן גם להתפתח לתחום אחר כשאהיה גדול.

וכשאתה לא עובד?

אין הרבה זמן כזה. כל הזמן הפנוי שלי מוקדש למשפחה. יש לי ארבעה ילדים, ואנחנו אוהבים לטייל ולעשות קמפינג. זה הכיף הכי גדול בחיים שלי.

עבור לתוכן העמוד