PWC

ראיון עם גיל נוסבאום CFO קנאמטל ישראל

25/03/2012

גיל נוסבאום הוא סמנכ"ל הכספים של קנאמטל (Kennametal) ישראל. קנאמטל הוא ארגון גלובלי המתמחה בייצור מגוון רחב של כלים לעיבוד שבבי המיועדים לתעשיית עיבוד המתכת, בהיקף של כשניים וחצי מיליארד דולר. החברה מוכרת בעיקר לתעשיות הביטחוניות, האווירונאוטיקה, הרכב והתשתיות. בין לקוחותיה המובילים נמנים איירבס, בואינג ו-BMW. קנאמטל ישראל ממוקמת בעיירה הצפונית שלומי ומפרנסת כ-275 עובדים תושבי אזור הצפון.

מה אתם מייצרים בעצם?

החברה בישראל מתמקדת ביצור כרסומים ממתכת קשה ופלדה, ומהווה את מרכז המו"פ והמצוינות של הארגון בתחום הכרסומים. לאחרונה אנחנו ממקדים פעילות בהשקת המותג WIDIA בארץ. "WIDIA חניתה" מבית קנאמטל הוא מותג מוביל בארץ מזה שנים רבות בתחום הכרסומים, וכיום אנחנו משיקים את יתר מגוון הכלים בתחום העיבוד השבבי.

מה האתגרים שלכם?

בחברה שלנו האתגר היומיומי הוא להמשיך לעמוד בסטנדרטים המאוד גבוהים שהצבנו לעצמנו מבחינת חדשנות ואיכות, ולא פחות חשוב על רמת הבטיחות, בגינה זכינו לאחרונה מקום שני בתחרות הארצית לבטיחות וגהות. אנחנו צריכים להוכיח יום יום כי אנחנו ברירת המחדל של הארגון העולמי לייצור כלים, ולשמור על הייצור בישראל ועל הגחלת בשלומי.

בתקופה הנוכחית, האתגר הגדול ביותר הוא התמודדות עם המגמות הכלכליות הגלובליות הנעות כמו רכבת הרים של יציאות ממשברים גלובליים וכניסות למשברים חדשים. עיקר תשומות הייצור שלנו מבוסס על כוח אדם מקצועי ומיומן וחומר גלם מיובא עם זמן אספקה ארוך. כחברה תעשייתית, אנחנו מנווטים כמו אוניה במים סוערים. אנחנו צריכים לנהל את החברה תוך תכנון שלושה צעדים קדימה ולהתמודד עם התאמת תשומות הייצור גם כלפי מעלה וגם בתקופות קשות. במסגרת הזו אנחנו מחויבים לשים דגש על שמירת כח האדם המקצועי ומיומן שלנו ותכנון מדויק של הצטיידות חומרים והשקעות הון. להמחשה, על אף אווירת המשבר הפוקדת כיום את השווקים באירופה והידוק החגורה בהתאם, השכלנו לעגן בהסכם השכר הקיבוצי אותו חידשנו לאחרונה, תכנית מגירה להרחבת פעילות מואצת עתידית.

איך אתה רואה את התפקיד שלך בסביבה הסוערת הזו?

האתגר שלי הוא להגביר את המודעות הארגונית ליעדים כלכלים פיננסיים ולסייע בכך לסנכרון הפעולות היומיומיות עם המפה העסקית של החברה. כלומר, ולהנחיל שפה כלכלית בקרב העובדים. לדוגמא, אם בעבר הלא רחוק עיקר ההתמקדות בחברה היה ביעדים תפעוליים כמותיים, היום הארגון והעובדים מדברים במונחים כלכליים פיננסיים כמו "איזה מחזור עשינו" היכן שבעבר היו מדברים על "כמה כלים ייצרנו". כדוגמא נוספת, התאמנו את מודל התגמול למדדים כלכליים/מוטי רווח כמו "מחזור לשעת אדם". אנחנו מביאים לכך שהעובדים מודעים למשמעות העסקית של הפעולות שלהם.

תפקיד אחר שלי בארגון הוא סיוע בניית road map ניהולי. אנחנו ארגון מטריציוני שבו יש התמחויות ותת התמחויות. תפקידי הוא לאסוף את כל חלקי הפאזל העסקי ולשרטט את המפה קדימה; לעזור לעמיתים שלי לקבל החלטות כל אחד בתחומו, תוך כדי שהם מתבססים על תמונה כמה שיותר ברורה קדימה. ככל שאנחנו מקבלים החלטות בידיעה והכנה מוקדמת, כך זה מעצים אותנו ומאפשר לנו לצלוח משברים בקלות רבה יותר.

אתגר נוסף שלי ושל חברי ההנהלה הוא ביחסי ההנהלה והעובדים. עשינו המון לשיפור וקירוב בין ההנהלה לעובדים. ההיסטוריה של החברה כללה סכסוכי עבודה, ובשנים האחרונות נחלנו הצלחות רבות בשיקום האמון, בקירוב בין הצדדים ובכריכתם ליחידה אחת שההצלחות בה משותפות לכולם. הקירוב הזה מיתרגם כמובן להצלחה עסקית.

מה האני מאמין שלך כמנהל?

האני מאמין שלי הוא ש-CFO, כמו כל יתר חברי הארגון, הוא גם איש מכירות. ה-CFO מוכר אמינות, כמו גם את היכולת לקבל החלטות על פי המפה שהוא פורש. במשך שנים אני כ-CFO בונה את האמינות הזאת ולו רק בשביל שיחת טלפון אחת מדירקטור בחברה השואל לחוות דעתי, וזו תתקבל כמות שהיא תוך אמונה כי היא מושתתת על בסיס מקצועי, שקוף וניטרלי. אני מבטיח את השקט של בעלי המניות ואת הביטחון להנהלה ולעובדים שהם מקבלים תמיד תמונה אמינה ושקופה של המצב כמו שהוא, גם בזמנים טובים וגם בתקופות משבר.

מה עשית לפני התפקיד הנוכחי?

לא עשיתי את המסלול הקלאסי של סטאז'-ביקורת-חשב-CFO. אני חושב שהיום יותר ויותר סמנכ"לי כספים הם פחות חשבונאים והתפקיד הוא יותר כלכלי-פיננסי-עסקי. יש משקל הולך וגדל לניסיון העסקי-המעשי לעומת הניסיון בתחומי החשבונאות והביקורת.

מסלול הקריירה שלי כולל רקע של למעלה מ-18 שנות ניהול רב-תחומי ממוקד עסקית ותהליכים חוצי-ארגון. רכשתי ניסיון דרך תפקידי שטח, החל מהתמחות בהבראת חברות, וכלה בהתמחות במערכות מידע ממוחשבות וניהול פרויקטים, ניהול שרשרת אספקה ותפעול ופיתוח עסקי.

במשך השנים שימשתי בתפקידים שונים ביבשות שונות ובשפות שונות בחברות רב-לאומיות מובילות, הכוללים תפקידי CFO ומשנה למנכ"ל. במהלך השנים זכיתי לעבוד לצד מנהלים מבריקים, כיועץ בתנובה, פלסטרו מערכות השקיה, כרמל מזרחי, צאג תעשיות, ישפאר, ניסקו אלקטרוניקה ועוד. תפקידיי האחרונים היו CFO פלסטרו מערכות השקיה (John Deer Water) בדרום אמריקה, משם המשכתי כ- CFO של תנובה רומניה במסגרתו הייתי מהמובילים בפרויקט בניית תוכנית אסטרטגית וייעול תהליכים עם חברת הייעוץ מקינזי..

כיום אני מסיים תואר שני במנהל עסקים (מסלול בינ"ל באנגלית) באוניברסיטת חיפה וכבר מיישם בפרקטיקה מודלים עסקיים ושיווקיים מתקדמים.

מה אתה עושה כשאתה לא עובד?

פנאי זה משפחה. מעבר לבילוי זמן איכות עם ילדי, אני מנסה לעזור לאשתי בעסקי סוויטות האירוח היוקרתיות שלה, ארטצ'וק שבכפר ורדים. לאחר הרבה מסעות בעולם אשר התחילו בתל אביב, אנחנו מאמינים שהגשמנו את חלומותינו כאן בגליל המקסים. כמו כן, אני אוהב ללמוד, וחוץ מסיום ה-MBA המתקרב, אני עושה גם קורס דירקטורים.

היות שגם אני וגם ילדי התחנכנו בשפה האנגלית (אני כנער בארה"ב וילדיי בחו"ל במסגרת תפקידי הניהול שמילאתי), אנחנו מדברים בבית רק באנגלית, והילדים שלנו גם הם מתחנכים באנגלית כהכנה לחיים בכפר הגלובלי.
עבור לתוכן העמוד