קרמבולה

ראיון עם איל טוכמן CFO טלדור

איל טוכמן הוא סמנכ"ל הכספים טלדור, מחברות ה-IT הגדולות בישראל.
29/01/2012

איל טוכמן הוא סמנכ"ל הכספים טלדור, מחברות ה-IT הגדולות בישראל. הארגון מונה כ-2,500 עובדים ומספק פתרונות מבוססי תוכנה, תקשורת ותשתיות וכן שירותי אינטגרציה של טכנולוגיות מסוג זה. טלדור פעילה בעיקר בישראל במגזר הפיננסי, המגזר הציבורי ממשלתי והמגזר הביטחוני.

תן דוגמא לכמה פרויקטים מרכזיים שלכם.

אחד הפרויקטים היותר מוכרים שלנו הוא מערכת מגנ"א שפיתחנו, סיפקנו ואנחנו מתחזקים עבור רשות ניירות ערך. פרויקט גדול נוסף שעשינו הוא כל מערך האי-בנקינג של בנק דיסקונט. בתחומי התשתיות הקימה טלדור את כל תשתיות התקשורת והטלפוניה לגופים כמו מכבי שירותי בריאות ושירותי בריאות כללית. מלבד זאת, הודות לשותפות האסטרטגית עם ווינקור, ניקסדורף טלדור אחראית להתקנה של למעלה מ-4,000 כספומטים ועמדות לשירות עצמי בבנקים ,בקופות חולים ובגופים ציבוריים אחרים בישראל. טלדור גם מתחזקת את העמדות הללו. למעשה, אחראית טלדור להתקנת מרבית עמדות המידע בישראל ועל תפעולן השוטף.

ספר עוד קצת על התוצאות של טלדור והאתגרים המרכזיים שלה.

טלדור מכרה ב-2010 מעל 700 מיליון שקל. שיעור הצמיחה בשלושת הרבעונים הראשונים של 2011 היה כ- 6-8%. מבחינת בעלי מניות, הציבור מחזיק בכ-25% מהחברהו-72.5% מוחזקים בידי DBSI שבשליטת ברק דותן ויוסי בן שלום.

יש אתגרים רבים מאוד בחברה כמו טלדור, חלקם אסטרטגיים וחלקם יומיומיים. האתגר המרכזי שלי הוא לקדם את הצמיחה והשיפור ברווחיות של החברה בתוך הסביבה העסקית הנוכחית, שהיא מאתגרת מאוד – גם בגלל התחרותיות וגם בגלל המורכבות שלה. ואת כל זה צריך לעשות תוך מתן מענה הולם לדרישות הרגולטור- הדיווח, הבקרה וכל מה שנדרש מטלדור כחברה גדולה וציבורית. מלבדזאת, טלדור היא אינטגרטור חזק ומוביל, וכדי לשמור על המעמד שלנו ולחזק אותו, אנחנו נדרשים להצטיין מדי יום, ולהגדיל כל הזמן את הערך המוסף שאנחנו מביאים ללקוחות שלנו.

איך עושים את זה?

אנחנו עסוקים כל הזמן באיתור דרכים ומתודולוגיות חדשות. אנחנומתמקדים בשני כיוונים עיקריים – פיתוח מתודולגיות עבודה חדשות תוך כדי הידוק הקשר ושיתוף הפעולה עם יצרני תוכנה מובילים בעולם כמו אורקל, סאפ, מיקרוסופט, IBM ואינפוסיס, ויצרני ציוד תקשורת מובילים כמו סיסקו, ג'וניפר, אוואיה, אלקטל ו-HP. במקביל, נעשית עבודה רציפה בצד הפיתוח: שימוש במוצרי מדף ופיתוחים עצמיים. הראשון, מתאפיין בשימוש בידע הנצבר במוצרי מדף והתאמתם ללקוח באמצעות ניתוח פערים והשלמתם על ידי פיתוחים יעודיים. המוצרים נותנים את הבסיס למענה על צרכי הלקוח בשיטת Best Practice ובשילוב עם פתרונות תוכנה יחודיים שלנו, מעניקים ללקוח את הפתרון השלם..

יש לנו לא מעט דוגמאות בכל זמן נתון לפרויקטים כאלה, כגון פרוייקט גדול שאנו מבצעים באחד מהבנקים, מבוסס מוצרי מדף והתאמתם ללקוח.

מה התפקיד שלך?

אני אחראי על כל הכספים והתפעול בטלדור. בארגון שמעסיק 3000 עובדים ומגלגל 700-800 מיליון שקל בשנה, תפקיד כזה דורש הרבה מאוד תשובת לב, גם אסטרטגית וגם טקטית. אני מטפל בכל הנושאים שקשורים למימון, דיווח, בקרה, רכש, IT – ומעבר לכך.

לדעתי, הדבר הכי חשוב שאני עושה הוא לתמוך בפיתוח העסקי ובחטיבות העסקיות. יש בטלדור כמה חטיבות: חטיבת התוכנה (מערכות), חטיבת ה-BPO שעוסקת בפתרונות מיקור חוץ ומתפעלת פרויקטים של הממשלה, כמו בחינות התיאוריה במשרד התחבורה, בחינות המיצב של משרד החינוך, סריקה וטיוב נתונים, וגם חטיבות תשתית ותקשורת. כל אחת מהן צריכה תמיכה בפיתוח עסקים – שיתוף פעולה עם יצרנים ולקוחות, מיזוגים ורכישות – אלה תהליכים שאני מקדם ומעורב חזק בסגירה שלהם.

הענף שלנו מתאפיין בקונסולידציה מהירה, ועשינו לא מעט עסקאות מסוג זה בשש-שבע שנים האחרונות. רק בשנה האחרונה רכשנו ממוטורולה את חלק המיעוט שלהם (49%) בטלדור תקשורת בכ-שבעה מיליון דולר. בשנה שעברה רכשנו חברה ברומניה שנקראת מטריצה. קנינו גם את שילוב, פתרון, DSIT ועוד חברות. גם השנה נבצע ככל הנראה עסקאות כאלה. זה חלק מהפיתוח העסקי של החטיבות והחברה ומנוע באסטרטגיית הצמיחה, ואני שמח שיש לי חלק מהותי בפעילות הזו.

מה עשית לפני שהגעת לטלדור?

למדתי כלכלה וחשבונאות ואני רו"ח בהכשרתי. אחרי הלימודים עבדתי בקסלמן וקסלמן (PWC) במשך שלוש שנים, ואחר כך עברתי לתעשייה. התחלתי כחשב בחברת מג"מ של כלל תעשיות –חברה ציבורית שנסחרה בתל אביב. שימשתי כחשב במשך שנתיים ואחר כך כסמנכ"ל כספים. לאחר מכן הייתי CFO בחברת סופרקום שהתעסקה בתעודות זהות חכמות, ומאוחר יותר שינתה כיוון לפתרונות מבוססיRFID אקטיבי. החברה הונפקה בEASDAQ ב-99. הייתי CFO ארבע שנים, ובתקופה הזו העברתי את החברה לNASDAQ ומחקנו אותה ממסחר באירופה. אחרי ארבע שנים התמניתי למנכ"ל, ועברנו לעסוק ב-RFID אקטיבי. עיקר המשקל של החברה עבר לארה"ב, וגם אני עברתי לשם לכמה שנים. כשחזרתי לישראל עזבתי את סופרקום והגעתי לכאן כ-CFO. אני בטלדור כבר כמעט שנה וחצי.

ומה אתה עושה כשאתה לא עובד?

אני נשוי ויש לי שלושה ילדים, ובמשך השבוע אני בעיקר בעבודה. בסופי השבוע אני מבלה עם המשפחה ורוכב על אופני הרים, ש"בזכותם" הספקתי לשבור ולסדוק מספר חלקים בגוף. אני מאוד אוהב לטייל עם המשפחה, וכשיש קצת יותר זמן גם לצלול ולעשות סקי.

עבור לתוכן העמוד