גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

ראיון עם אבישי פישמן CFO מולטילוק

"CFO צריך להיות החיישן הכי רגיש בארגון, שומר סף שמוודא שהמשאבים מתועלים למקומות הנכונים, ומנוצלים אופטימלית למטרות הארגון."
6/01/2012

אבישי, ספר מעט על החברה שלך

מולטילוק היא חברה בינלאומית מובילה בתחום פתרונות נעילה, ומהווה חלק מקבוצת אסא-אבלוי השוודית. אסא-אבלוי היא הקבוצה המובילה בעולם בייצור ואספקת פתרונות נעילה מקיפים אשר מציעה את טווח הפתרונות הרחב ביותר בשוק. לדוגמא: בתחום פתרונות הנעילה האלקטרו מכאניים, אשר צומח במהירות, לקבוצה יש פתרונות מלאים בתחומי בקרת גישה, טכנולוגיית זיהוי, דלתות אוטומטיות ואבטחת בתי מלון. הקבוצה כוללת 37 אלף עובדים ויש לה מחזור מכירות של 5.5 מיליארד דולר בשנה. הקבוצה כוללת מותגים גלובאליים חזקים כמו Yale, מולטילוק, אבלוי ואחרים.

מולטילוק עצמה היא ארגון גלובאלי רווחי שמוכר במאות מיליוני שקלים בשנה. החברה מייצרת ומספקת את כל סוגי המנעולים, הן מנעולים מכאניים והן מנעולים אלקטרו-מכאניים – מנעולים מתוחכמים בעלי יכולות אלקטרוניות שמשפרים את בקרת הכניסה. כך למשל, החברה משווקת מערכות המאפשרות לבעל הבית או להנהלת העסק לספק לעובדיו מפתחות שיכולים לפתוח דלתות מסוימות רק בשעות מסוימות, ביום או בימים ספציפיים.

הנהלת החברה ממוקמת ביבנה ולצידה גם המפעל. מפעל נוסף של החברה ממוקם בראשון לציון. מולטילוק היא אמנם חברה ישראלית, אבל יש לה 13 חברות בנות ברחבי העולם. החברות הבנות הגדולות הן באנגליה, בצרפת ובארה"ב, ומלבדן פזורות חברות נוספות בכל העולם. בין היתר רכשנו בחצי השנה האחרונה שתי חברות באפריקה וחברה אחת במקסיקו. מלבד החברות הבנות יש לנו מפיצים בכל העולם. בסך הכל אנחנו מעסיקים 570 עובדים, כ-400 מהם בישראל.

מהם האתגרים הגדולים שלכם?

ברמה העסקית האתגר הגדול הוא לדעת לשמור על המובילות של מולטילוק בשוק פתרונות הנעילה. בנוסף, אנחנו רוצים להיות הפתרון המועדף של ערוצי המכירה שלנו, שמוכרים גם מוצרים אחרים. מכיוון שהעולם הולך לכיוון פתרונות נעילה אלקטרו-מכאניים מתקדמיים, הרי שמולטילוק כחברה הישראלית היחידה בקבוצת אסא אבלוי צריכה לתת את הפיתוחים הכי מתקדמים בשוק העולמי, כנציגה של מדינת היי-טק. ואכן, יש לנו מוצרים מעניינים מאוד להציע לעולם, חלקם עדיין נמצאים בפיתוח.

אתגר נוסף הוא לוודא צמיחה בגוף גלובאלי – הן במכירות והן ברווחיות, ואנחנו משתמשים לא מעט בכלים של מיזוגים ורכישות לטובת העניין. בין היתר, אנחנו מפנים מאמצים מאוד ממוקדים לשווקים מתפתחים, כמו ברזיל, רוסיה, סין ואפריקה. כמו כן אנו משוכנעים כי החדשנות היא המנוע החשוב ביותר לצמיחה ולכן החדשנות היא האסטרטגיה המרכזית של החברה לייצור יתרונות תחרותיים.

ברמה הניהולית - החברה מתקרבת יותר ויותר לעולם ההייטק, הן ברמה הטכנולוגית של המוצרים החדשים והן באימוץ דפוסי ניהול ומתודות מעולם ההייטק – זריזות, יוזמה, פיתוחים ומערכות מחשוב מתקדמות. צוות ההנהלה של החברה אמון על פיתוח דפוסים אלה.

והאתגרים שלך כמנהל בכיר במולטילוק?

יש מספר מדדי ביצוע מרכזיים שדורשים שיפור מתמיד – רמת ההכנסות, הרווחיות ותזרים המזומנים. התרומה הגדולה של סמנכ"ל כספים היא בהובלת הארגון לשיפור מתמיד בשלושת הפרמטרים האלה.

צוות המכירות הוא המנוע של כל ארגון עסקי. רק צוות מכירות חזק וממוקד יכול להוביל ארגון קדימה ולהצמיחו למימדים גדולים. בעיני, CFO ומחלקת הכספים הם חלק מצוות המכירות של החברה. CFO צריך להיות מעורב בכל שלבי המכירות, כדי לאפשר אותן. כשמתעוררת בעיה שעלולה למנוע עסקה, אני צריך לדעת לתת פתרון שיגרום לקיום העסקה. זה כולל, בין היתר, הסדרת מימון לעסקה, פישוט הסכמים ופתרונות לא טריוויאליים אחרים – זה האתגר שלי. אם הצלחתי בזה - ביצעתי את תפקידי.

מה עשית לפני מולטילוק?

סיימתי מסלול מורכב של לימודי משפטים, חשבונאות ותואר שני במינהל עסקים באוניברסיטת תל אביב. בעריכת דין עשיתי התמחות במשרד של ד"ר רוזנצוויג שהתמזג עם משרד גורניצקי. בראיית חשבון עשיתי התמחות ב- KPMG וב- E&Y. הכלים האלה נתנו לי ראיה רחבה וכוללת של העולם העסקי, המשפטי והפיננסי.

אחרי שעבדתי במשרדי עו"ד ורו"ח יצאתי לעולם העסקי. הייתי חמש שנים CFO של קבוצת חברות שוויצרית שמתמחה בייצור ושיווק ציוד רפואי בשם Medic4All. ההנהלה היתה בשווייץ ואני ביליתי על קו ישראל-שווייץ.

לאחר מכן שימשתי 6 שנים כ-CFO בחברת אבטחת המידע סייפנד. בשנה האחרונה עסקנו כהנהלה בניהול מקביל הן של עסקי החברה והן בתהליך המרתק של מיזוגים ורכישות, מהצד הנרכש. בסוף התהליך נמכרה החברה ל-Wave Systems הנסחרת בנאסד"ק.

שתי החברות שבהן עבדתי היו בעלות מחזורים של עד 100 מיליון שקל, ולאחרונה הבנתי שאני צריך לעבור לשלב הבא. קיבלתי שתי הצעות מעניינות: האחת היתה לשמש כמנכ"ל חברת הייטק קטנה והשנייה להיות סמנכ"ל כספים במולטילוק. אחרי לא מעט לבטים בחרתי בהצעה של מולטילוק, בעיקר בגלל האופי הבינלאומי של החברה והיקפי הפעילות הגדולים.

מה האני מאמין הניהולי שלך?

לאורך השנים זכיתי לעבוד עם כמה מנהלים שמהווים מודל לדרך ניהול נכונה בעיני, ואני גאה שלמדתי מכל אחד ואחד מהם איך להיות מנהל טוב יותר. אני חושב שמנהל צריך, קודם כל, להיות איש צוות שמחובר לאנשים בארגון. CFO צריך להיות נגיש לכל עובד בארגון.

הצלחה של ארגון לא תלויה באופן בלעדי באדם בודד. אם משליכים את זה על ה-CFO, הרי שהחלק שלו במארג הארגוני הוא היכולות האנליטיות שלו: היכולת לנתח כל מצב עסקי בחיי החברה בדרך הנכונה ביותר, ולתאר בפני המנכ"ל לא את מה שהמנכ"ל רוצה לשמוע, אלא את המציאות לאמיתה.

בעיני, CFO צריך להיות החיישן הכי רגיש בארגון, שומר סף שמוודא שהמשאבים מתועלים למקומות הנכונים, ומנוצלים אופטימלית למטרות הארגון.

מה מולטילוק עושה למען הקהילה?

עזרה למוגבלים היא ערך עליון. לשמחתי, גיליתי במולטילוק שיתוף פעולה עם מרכזי שיקום למוגבלים. אנחנו מוציאים עבודות אריזה פשוטות ולפעמים גם עבודות הרכבה פשוטות למרכזים שכאלה ומסייעים בשיפור סביבת העבודה שלהם.

פן אחר של מעורבות עם הקהילה הוא פעילות עם נוער. אנחנו משתפים פעולה עם משרד החינוך ולשכת הרווחה ביבנה, ונותנים מסגרת תעסוקתית פעמיים בשבוע לנוער הנמצא במסגרת של לימודים מקצועיים. לחלק מהתלמידים המסגרת הזו היא לא רק מסלול לימודי עם התנסות מעשית, אלא תרומה אמיתית לכלכלת התא המשפחתי.

מעבר לכך יש לנו פעולות סיוע שונות, כמו תרומת מוצרים, שיתוף פעולה עם ארגון לתת, סיוע לבית גידול כלבי נחייה בבית חנן ועוד.

יש לך זמן לתחביבים?

אני פעיל בהנהגת ההורים המרכזית בבית הספר של ילדי ומקדם פתיחה של חטיבת ביניים בשכונת אם המושבות בפתח תקווה. חוץ מזה, מכיוון שבמהלך השבוע אני לא מספיק לעסוק בספורט באופן שהייתי רוצה, בימי שבת אני קם מוקדם לרכיבה על האופניים על מנת להשאיר את המשך היום פנוי לפעילויות עם המשפחה, בעיקר טיולים. בנוסף, אני מאוד אוהב ללכת להופעות מוזיקה ולהצגות.

עבור לתוכן העמוד