גלו את הפוטנציאל הפיננסי באמצעות  פתרונות ה-IP החדשים של AON

ראיון עם אורי בירנברג CFO חטיבת המסג'ינג של סנגרד

"כמנהל כספים בחברה גלובלית אני מתבקש לא אחת לסייע גם ברמה הבינלאומית למטה בארה"ב בביצוע תהליכים מורכבים שאינם בהכרח קשורים ישירות לפעילות החברה בארץ."
11/12/2011

מי היא סנגרד?

סנגרד היא אחת מחברות התוכנה המובילות בעולם. החברה מעסיקה יותר מ-20 אלף עובדים המשרתים למעלה מ-25 אלף לקוחות ביותר מ-70 מדינות ברחבי העולם. סנגרד מספקת פתרונות תוכנה למוסדות פיננסיים ולתאגידים, מוסדות חינוך ולמגזר הציבורי ברחבי העולם. סנגרד מדורגת במקום ה-434 ברשימת ה-FORTUNE 500 ונחשבת לחברת התוכנה הפרטית הגדולה בעולם.

בחטיבת ה-Messaging בסנגרד ככלל ובסנגארד ישראל בפרט מפתחים מזה 25 שנים אפליקציות ופלטפורמות שונות, המאפשרות למוסדות פיננסיים לתקשר עם שותפיהם העסקיים (בנקים, בורסות, ברוקרים ועוד), תוך שמירה על סודיות המידע ועם יכולות אינטגרציה עשירות לאפליקציות פיננסיות. לאחר שנים של עבודה עם לקוחותינו – בהם הבנקים הגדולים בעולם כגון דויטשה בנק, קרדיט סוויס, גולדמן סאקס ועוד – התחלנו לפתח פלטפורמת אינטגרציה חדשה המאפשרת לתאגידים לתקשר עם הבנקים איתם הם עובדים.

תאגידי ענק שיש להם נוכחות בעשרות מדינות, מנהלים מאות חשבונות בנק בעשרות בנקים שונים ברחבי העולם. פלטפורמת ECHOS שאנחנו מפתחים מאפשרת לחברות להתחבר לכל הקהילה הפיננסית באמצעות קו תקשורת בודד, ונותנת מענה לפורמטים השונים הנהוגים במדינות שונות, תוך שמירה על חיסיון מידע, תעבורה בזמן אמת וקלות תפעול.

סנגארד הישראלית יושבת בהרצליה פיתוח ועובדים בה 65 מהנדסי פיתוח, מומחי הטמעה, אנשי תמיכה ועוד.

מהי ההיסטוריה התעסוקתית שלך? איך הגעת לתפקיד?

אני בן 36 ובמקצוע מזה כ-10 שנים. לאחר סיום לימודי האקדמיים התחלתי את המסע במשרד ליובושיץ קסירר שהתאחד לימים עם קוסט פורר גבאי. מילאתי את מגוון התפקידים הכולל שיש למקצוע להציע בתחומי החשבונאות והכספים, החל מעוזר חשב וחשב ועד למשרת סמנכ"ל כספים , תפקיד בו אני מכהן בארבע וחצי השנים האחרונות.

התנסיתי בין היתר בעבודה בחברות אמריקאיות בינלאומיות גדולות כגון אינדיגו HP וסנגרד, כך שנחשפתי למגוון נושאים חשבונאיים וכלכליים גלובליים, וחוויתי את השינויים והתמורות בעולם בעיניים של חברות זרות.

מהם תחומי האחריות שלך בארגון?

אני אחראי על כלל הנושאים שסמנכ"ל כספים בדרך כלל אמון עליהם, כגון הנושאים הכספיים והחשבונאיים, סטטוטוריים, העברת דיווחים וניתוחים למטה בארה"ב וכו'. בנוסף יש לי אחריות כוללת על מערך ה-IT של החברה. חלק לא מבוטל מזמני מושקע בניהול יומיומי של הפעילות בישראל (ובכלל זה תקציב, רכש, תמיכה בקבלת החלטות אופרטיביות ועוד).

כחבר הנהלה ואורגן בכיר בארגון יש לי נגיעה בכל תהליך שהוא העובר על החברה בישראל ועל חברות הבנות בחו"ל, ואני שותף לקביעת עתידה של החברה הן ברמה האסטרטגית, והן בראייה הטקטית.

מלבד זאת, כמנהל כספים בחברה גלובלית אני מתבקש לא אחת לסייע גם ברמה הבינלאומית למטה בארה"ב בביצוע תהליכים מורכבים שאינם בהכרח קשורים ישירות לפעילות החברה בארץ, כגון תהליכי דיו דיליג'נס ורכישה של חברות בעולם, מכירה של פעילויות וחברות, איתור אפשרויות השקעה וצמיחה ועוד.

מהו האתגר הגדול ביותר שלך כ-CFO של הארגון?

האתגר המשמעותי ביותר הוא למצוא את דרך הביניים בין הצרכים המשתנים כפי שמתווה מדיניות החברה בישראל, לבין הדרישות הגלובליות והתהליכים המוכתבים מחברת האם בארה"ב. זאת, לנוכח השינויים הכלכליים התכופים שחווה הכלכלה העולמית הן בכל הנוגע למשאבי אנוש והן מההיבט של השקעה ופיתוח טכנולוגיות.

בעיניך, מהן התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון גדול?

מנהל בכיר צריך למצוא דרך לשלב בין הדרישות הבלתי נגמרות והלחצים הכבדים העומדים בפניו ובין ההכרח להנהיג את עובדיו ועמיתיו בהגינות, להוביל אותם ולרתום אותם למטרות הארגון ולחזון להצלחת הארגון.

קור רוח, עמידה בלחצים, גמישות רעיונית ולקיחת אחריות הינן תכונות מפתח לטעמי. היכולת לשים את האנשים הנכונים בתפקידים הנכונים היא קריטית ומורכבת. היכולת לגשר בין התמונה הכוללת שרואה המנהל הבכיר לבין חלקי התמונה שרואים מנהלים אחרים ועובדים בארגון תורמת משמעותית להבנת המשימות ולהצלחתן.

מהם האתגרים הגדולים ביותר שעמן מתמודדת סנגרד בישראל?

יש הרבה אתגרים כאלה, אבל המרכזיים שבהם הם פיתוח פלטפורמת המסג'ינג החדשה של החברה שאמורה להקפיץ את סנגרד כמה רמות קדימה מבחינה טכנולוגית; ושמירת אטרקטיביות החברה בישראל בעיני המטה בארה"ב, תוך שמירה על הערך המוסף והיתרונות הגדולים שנותן מרכז פיתוח בישראל.

כיצד תורם הארגון שלך לקהילה?

אנחנו מעורבים במגוון רחב של פעילויות בקהילה, ובכלל זה התנדבויות מאורגנות בבתי אבות חד ומנגד גם במועדוניות לילדים, תרומות של מחשבים וציוד נוסף לבתי ספר ועוד.

מה אתה עושה כשאתה לא עובד?

כל שעה פנויה שיש לי אני משתדל להקדיש לאשה ולילדות. חוץ מזה אני מאוד אוהב לשחק כדורסל ומקדיש לזה לפחות פעם בשבוע. סרטים הצגות והופעות מתקבלים בברכה תמיד.

העבודה בחברות בינלאומיות זרות בעלות נהלים גלובליים מציבה אתגרים בפני הארגון כולו ובפרט מחלקת הכספים. איך אתם מתמודדים?

סנגרד היא חברה דינמית מאד וקצב השינויים הארגוניים והמבניים תדיר ביותר. בשל כך נדרשת מידה רבה של גמישות ויכולת להתאים את הדרישות והשינויים הגלובליים לנהלי העבודה בישראל, והכל מבלי לפגוע בסביבת העבודה ובעבודה היומיומית.

בחברות רב לאומיות גדולות, לא אחת מתקבלות החלטות רוחביות המחייבות את כלל החטיבות בארגון: שינויים באופן הדיווחים, בנהלי עבודה שונים ואפילו הכתבה של נותני שירותים, יוצרים לא אחת מורכבות וצורך בעמידה איתנה ושמירה על צרכי החברה בישראל במישרין על מנת שנוכל לעמוד במטרות שאנחנו מציבים לעצמנו. יש יתרונות בהיותנו חברה אמריקאית גלובלית מחד (יתרון הגודל) ומאידך גם חסרונות. אחד המפתחות להצלחה הוא היכולת להבדיל בין השניים ולהקטין ככל שניתן את החסרונות.

איך משאירים את המשרות בישראל לנוכח התחרות הגלובלית בתקופה של אתגרים כלכליים עולמיים?

מזה שנים אחדות קיים מאבק גלוי וסמוי על שמירת כח אדם כמותית ואיכותית אל מול התחרות הקיימת במגזר ההיי טק ממדינות אחרות בעולם.

אם עד לפני כשנה מירב המאמצים היו להוכיח למטות בחו"ל שערכו של עובד בישראל ותרומתו הכוללת לארגון עולה על זו של מקבילו בהודו וסין, למרות שהעובדים במזרח זולים משמעותית מעובדים בישראל, הרי שלאחרונה, לנוכח המשבר המתמשך בשוק העבודה באירופה ובארה"ב, אנחנו מתחילים לחוש בתהליך של התכנסות של חברות אמריקאיות בחזרה לארה"ב. כיום כבר לא מספיק רק להתמודד עם עלות נמוכה תוך מתן דגש על עליונות טכנולוגית ויעילות, וצריך להתמודד גם מול כח אדם אמריקאי שלא נופל משלנו ושעלותו כבר לא כל כך גבוהה מעלותו של מפתח בישראל.

אני סבור שהמדינה צריכה להשקיע משאבים רבים בחינוך לטכנולוגיות, גם אם זה יבוא על ידי הפניית משאבים ממשרד התעשיה על חשבון עדוד השקעות מיידיות, על מנת להתמודד עם אתגר שימור היתרון הטכנולוגי של ישראל. כמו כן רצוי מאוד להקל על חברות זרות בהתמודדות עם הבירוקרטיה הישראלית בכלל החזיתות, כגון מיסוי חברות ועוד.

עבור לתוכן העמוד