מלם טים

ראיון עם אלון שלף CFO מיקרון בישראל

"כמנהל כספים אני גם רואה את עצמי כיועץ של המנכ"ל במגוון תחומים וגם כמי שאחראי על תחום הבקרה והביקורת."
2/11/2011

מהי ההיסטוריה התעסוקתית שלך? איך הגעת לתפקיד?

אני בוגר תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במינהל עסקים מהאוניברסיטה העברית. עבדתי בבנק לאומי במשך שנתיים כאנליסט במערך הבנייה והנדל"ן במסגרת החטיבה העסקית של הבנק.

באותה עת, אמצע שנות ה-90, ההיי-טק פרח, ונקרתה בדרכי ההזדמנות לשמש בתפקיד כלכלן באינטל. הייתי שותף להקמת המפעל בקרית גת, וספציפית עסקתי בפרויקט בניית התשתיות של החדר הנקי שהוא אולם היצור של המפעל. ניהלתי את תקציב פרויקט הקמת החדר הנקי, פרויקט של כ-150 מיליון דולר אותו ביצעתי במשך כשלוש שנים.

כשהמפעל החל בייצור בשנת 1999, התקדמתי לתפקיד של מנהל תקציב ובקרה של המפעל כולו. אחרי כשלוש שנים בתפקיד, ביצעתי רוטציה של מספר תפקידי רוחב בתחום הכספים באתרים שונים של אינטל בישראל (חטיבת הסלולר בפ"ת ומפעל הייצור בירושלים) ולבסוף, בשנת 2005, חזרתי למקום בו התחלתי - המפעל בקרית גת, הפעם כמנהל כספים. בשנת 2008 הוקמה נומוניקס כספין אוף של חטיבת הזכרונות העולמית של אינטל, וכך הפכתי לסמנכ"ל הכספים של נומוניקס ישראל. כשמיקרון רכשה את נומוניקס, הפכתי לסמנכ"ל הכספים של מיקרון בישראל.

מהם תחומי האחריות שלך בארגון?

אני מחלק את התפקיד שלי לשניים – התפקיד הקלאסי שלי כסמנכ"ל כספים כולל את הדוחות הכספיים של החברה, עבודה מול רשויות, מענקים והטבות, תקצוב ובקרה, תמחיר וכו'. והתפקיד הנוסף הוא כחבר הנהלה במפעל, שאחראי יחד עם שאר חברי ההנהלה לקביעת האסטרטגיה והתוכניות ארוכות הטווח של החברה.

כמנהל כספים אני גם רואה את עצמי כיועץ של המנכ"ל במגוון תחומים וגם כמי שאחראי על תחום הבקרה והביקורת – Controller . מלבד זאת אני מנהל אנשים – הנדבך הכי מספק תפקיד! מחלקת הכספים מונה 22 אנשים בסך הכל.

מהו האתגר הגדול ביותר שלך כ-CFO של הארגון?

מיקרון עוסקת בתחום זכרונות הפלאש. זו תעשייה עם שולי רווח נמוכים יחסית, החשופה לתנודתיות רבה בשווקים, הן בהיבט של ביקושים והן בהיבט של שינוי חד במחירי המוצרים בשווקים הגלובליים. כל זה מוביל לדינאמיות רבה בתפקיד, מאחר שאנחנו נדרשים להתאים את עצמנו ואת העלויות שלנו לתנודות בשוק. זה מחייב הובלת מהלכים ארגוניים שיתאימו למגמות בשוק. בנוסף לכך אנחנו חלק מחברה גלובלית, עם הנהלה בארה"ב. המיקוד של החברה הוא סביב הפעילות בארה"ב ובמזרח הרחוק, ולנו יש אתגר להתחרות בהצלחה עם מפעלים מקבילים בגאוגרפיות שונות, כולל כאלה שבהן עלות העסקת כוח האדם נמוכה בצורה משמעותית.

אתגר נוסף הוא האתגר הניהולי שכנראה תקף לכל מנהל בכיר בארגון – כל נושא בניית הצוות, פיתוחו, שימור עובדים והרחבת תחומי האחריות. נקודת המבט הניהולית שלי והדרך בה אני פועל באה להבטיח שאנשים ירצו לעבוד כאן מתוך בחירה.

בעיניך, מהן התכונות החשובות ביותר של מנהל בכיר בארגון גדול?

אני חושב שכסמנ"כל כספים חשוב שתהיה לי מערכת יחסים קרובה, אינטימית וכנה מאד עם המנכ"ל. למנהל כספים יש ערך מוסף במגוון רחב של תחומים מעבר לתחום הפיננסי וחשוב שקולו יישמע. ישנה גם חשיבות רבה לעבודת הצוות עם שאר חברי ההנהלה, שכן זה מפתח להנעה מוצלחת של תהליכים בארגון.

כמנהל בכיר בארגון, אני צריך לפתח חזון וראייה ארוכי טווח לארגון ולמחלקה שלי, ולתפקיד שאותו אני רוצה שהמחלקה תישא בארגון. במחלקת הכספים אנחנו רואים עצמנו כשותפים לביזנס, והחזון שלנו הוא להמשיך להיות שותפים בתהליך קבלת ההחלטות מתוך בחירה של הביזנס, זאת אומרת שנוסיף ערך בצורה כזו שירצו לשמוע את דעתנו באופן מתמיד בתהליך קבלת ההחלטות בארגון.

מהם האתגרים הגדולים ביותר שעמן מתמודדת החברה שלך?

הדבר הראשון הוא שעברנו בארבע השנים האחרונות שני תהליכים של מיזוג ורכישה (M&A): מאינטל לנומוניקס ואח"כ מנומוניקס למיקרון. אלה תהליכים ארוכים ומורכבים אשר דורשים הטמעה לארגון החדש, למערכות שלו, לתהליכי עבודה חדשים. בנוסף לכך, אתה נדרש לבנות את מערכת היחסים עם הנהלת התאגיד בכל פעם מחדש וכן לרתום את העובדים לארגון ולמותג החדש. תהליך מיזוג הוא ארוך ומתיש, והחוכמה היא לנהל אותו באופן כזה שתעמוד בו בהצלחה אך מבלי לשחוק את העובדים.

אתגר נוסף הוא הסביבה העסקית בה אנו פועלים. אנחנו חייבים להיות ערניים וקשובים להתפתחויות בשוק ולהגיב מהר.

כיצד תורם הארגון שלך לקהילה?

הארגון שלנו מפעיל מערך אחריות חברתית נרחב העוסק בעיקרו בתחומי החינוך, המדעים והמתמטיקה ופועל בעיר קרית גת – שם ממוקמת חברת מיקרון. חלק נכבד מהפעילויות שלנו מערבות ומשתפות עובדים כפילוסופיה חברתית הדוגלת בכך שהתרומה לקהילה היא לשני הצדדים המעורבים – גם לארגון ובתוך כך לעובדיו וגם לקהילה עצמה.

אנחנו לא נותנים כסף, אלא עובדים בשיתוף פעולה הדדי למימוש צרכי הקהילה במשאבים הקיימים בארגון. אימצנו מספר לא מבוטל של גורמים קהילתיים בעיר קרית גת, כגון היחידה לנערה ובתי ספר יסודיים ועל-יסודיים, ויחד עימם ועם עמותות נוספות כגון על"ם, ארגון לתת ויד לקשיש, אנחנו פועלים לאורך כל השנה בפעילויות מתואמות, כאשר כל מחלקה אימצה גוף קהילתי אחר ועובדת עימו לאורך כל השנה.

מחלקת כספים מאד מעורבת בתחום האחריות החברתית, ולפני החג הלכנו לביה"ס שפרינצק והעברנו לתלמידי כיתות א' וב' ערכה שפותחה כאן במפעל ועוסקת בזהירות בדרכים. אחריות חברתית היא חלק מסט הערכים שלנו בחברה ואנחנו דוגלים בפעילויות חברתיות המקדמות ומעמיקות קשר עם הקהילה בה אנחנו פועלים.

מה אתה עושה כשאתה לא עובד?

ני מצליח לממש את התחביבים שלי דווקא במהלך יום העבודה! הארגון שלנו מאפשר לנו להתאמן בחדר כושר מאובזר מידי יום. אני מתאמן שלוש פעמים בשבוע במהלך הפסקת צהריים בשיעורי ספינינג וריצה.

אני אוהב לרכוב על אופניים. עד לאחרונה רכבתי רכיבת כביש, אך עקב ריבוי תאונות הדרכים בהם היו מעורבים רוכבים, נאלצתי לצערי לנטוש את הענף ואני מתחיל את צעדי כרוכב שטח.

חוץ מזה אני מאד אוהב לקרוא ספרים, אבל לא תמיד מוצא מספיק זמן לכך.
עבור לתוכן העמוד