קרמבולה

ראיון עם דב פלדמן CFO כתר פלסטיק

"כתר מחויבת בצורה נחרצת לכל נושא איכות הסביבה, וכיום אנו עומדים בקפדנות בכל הסטנדרטים הבינלאומיים של איכות הסביבה בכלל ובתהליכי הייצור של פלסטיקה בפרט"
28/06/2011

איך הגעת לתפקיד?


סיימתי את לימודי ראיית החשבון לפני כעשרים שנה. בשנים הראשונות עבדתי במשרד רואה חשבון, ואחרי חמש שנים הצטרפתי לחברת אגיס תעשיות שם עבדתי עשר שנים, בתחילה בתפקיד סגן החשב ובמהלך השנים התקדמתי בסולם בחברה, עד לתפקיד סמנכ"ל הכספים, אותו ביצעתי בשלוש השנים האחרונות שלי בחברה, לרבות בתקופת המיזוג עם פריגו האמריקאית.

לפני כחמש שנים הכרתי את מנכ"ל כתר פלסטיק, טל סנדר (כיום נשיא קבוצת כתר), באמצעות חבר משותף, והוא הזמין אותי להצטרף אליו. מאז אני ה-CFO של כתר פלסטיק.

מה הם תחומי האחריות שלך בארגון?


CFO הוא יד ימינו של המנכ"ל. אני מעורב בכל תהליך מהותי בארגון, החל מתהליכים אסטרטגיים ועד בקרות, ניהול כספים, תזרימי מזומנים, גזברות, דיווח, בקרה וניהול סיכונים. מלבד כל אלה אני אחראי גם על תחום הרכש ועל תחום תשתיות ה-IT.

בכל תהליך אסטרטגי שעוברת החברה ה-CFO מהווה עוגן מרכזי, גם בשל ההיכרות עם הארגון על מרכיביו השונים. ההתמחות שלי מתפרסת על תחומים שונים וממדים שונים של הארגון, החל מהנתונים הכספיים וכלה בהיבטים תפעוליים. אני מעורב בתחזיות ותוכניות עבודה, תמחיר ובקרה, רכש ומערכות מידע בכל השלבים, החל מגיבוש תכניות העבודה ועד לביצוע והבקרה והכל בכפוף למנכ"ל. כל אלה ביחד וכל מה שקשור אליהם הם ליבת העסק: כיצד הארגון רואה את עצמו קדימה בתקופות זמן שונות? באיזה רמת רווחיות? באיזה נתחי שוק? העיסוק שלי משלב היבטים מכירתיים שיווקיים עם ההיבטים פיננסיים ותפעוליים. כל אלה מאפשרים לי ראייה הוליסטית, חוצת ארגון, שנותנת לי יתרון גדול.

מהו האתגר הגדול ביותר שלך בתפקיד?


יש הרבה אתגרים בתפקיד. ראשית, המעורבות בתחומים אסטרטגיים עם ראייה חיובית של הארגון דורשת ממני להיות אופטימיסט. מאידך כדי לנהל סיכונים אתה צריך להיות פסימי, לראות את התסריטים הגרועים ביותר ולהיערך אליהם. השילוב הזה הוא לדעתי האתגר הגדול ביותר של
CFO בארגון גדול ומורכב כמו כתר – שהוא תאגיד תעשייתי גדול עם תתי יחידות רבות.

האתגר השני הוא היכולת להניע תהליכים, לגייס את ההון האנושי המסור והמקצועי שקיים אצלנו לטובת התהליכים והמטרות של הארגון, ולעשות את זה מתוך מנהיגות ומקצוענות, ולא מתוך הדרגה שלך בחברה. מנכ"לים של יחידות משנה מקשיבים למנהיגים ולמקצוענים, לא לבעלי דרגה.

נקודה מאתגרת נוספת היא התפקוד בעולם התזזיתי שאנחנו חיים בו וההתאמות שהוא דורש ממך. כל בוקר אתה מתעורר לכותרות אחרות. לפני חצי שנה היתה אופטימיות של יציאה מהמשבר והיום כולם מדברים שוב על צונאמי שמתקרב. האקלים ההפכפך דורש מאתנו הרבה מאוד גמישות, במיוחד בארגון מורכב כמו כתר פלסטיק, ארגון ישראלי מוביל בתחומו שמייצא בהיקפים גדולים לכל העולם, ושבו רכיב חומרי הגלם חשוב כל כך, וכמובן החשיפה לעולם הקומודיטיס ושערי החליפין של המטבעות השונים.

בתקופות המורכבות שאנחנו עוברים, ובכלל זה המשבר של 2008, ניהול משברים דורש גמישות רבה. בחברה כמו כתר נדרשת גם יכולת תגובה, תמרון וזריזות של סירת זודיאק, וזה עבור תאגיד בגודל של נושאת מטוסים. כל זה מהווה אתגר של ממש, ואני חושב שהנהלת כתר עמדה בו בכבוד במהלך המשבר העולמי, ומוכנה גם לאתגרים עתידיים.

איך כתר תורמת לקהילה:


כתר תורמת רבות לקהילה בעיקר בתחום החינוך והתרבות, ההשכלה הגבוהה ועוד, וקצרה היריעה מלפרטם, , אך אציין שניים מהתחומים הבולטים יותר:

האחד הוא הפעילות שלנו בכרמיאל. לכתר יש בין היתר ארבעה מפעלים בכרמיאל, ובהתאם לכך החברה מאוד מעורבת בקהילה: באירועים, בתמיכות, בהשתתפות של עובדים, בהעסקת עובדים בעלי צרכים מיוחדים, בתרומות כספיות משמעותיות ועוד.

השני הוא מפעלות חינוך הנוער של הפועל תל אביב. מה שמשך מלכתחילה את סמי סגול, מבעלי כתר פלסטיק, להשקיע בהפועל תל אביב, היתה היכולת לתרום לקהילה. הכניסה של כתר לאגודה היא מנוף לתרומה לקהילה, בעיקר לנוער וצעירים. התרומה כוללת שילוב של פעילות גופנית במסגרת תהליכי ההשכלה של בני הנוער, ולא פחות חשוב: קירוב לבבות ותרומה לדו קיום בין הרבדים והמגזרים השונים בחברה הישראלית.

מהי מדיניות כתר לשמירה על איכות הסביבה?


כתר מחויבת בצורה נחרצת לכל נושא איכות הסביבה, הדבר בא לידי ביטוי בכמה רבדים, למשל העובדה שחומרי הגלם בהם אנו משתמשים, הם ממוחזרים במלואם ולא קיים מצב שהחומרים נשפכים או מזהמים את הסביבה, דבר שהתפתח משמעותית בשנים האחרונות וכיום אנו עומדים בקפדנות בכל הסטנדרטים הבינלאומיים של איכות הסביבה בכלל ובתהליכי הייצור של פלסטיקה בפרט.

מה לגבי מכוניות ירוקות בחברה?


אנו נמצאים במו"מ מול אחת החברות המפתחת את תחום המכוניות הממונעות באמצעים חלופיים לדלק. הדברים נמצאים בהחלט בראש סדר עדיפויות מבחינת הרצון של כתר לקדם את העניין ברמה הכוללת וכחלק ממסגרת המחויבות שלה לשמירה על איכות הסביבה.

ולסיום מה אתה עושה כשאתה לא עובד?


קודם כול משתדל להעניק לאשתי רותי ולילדיי את תשומת הלב שהם ראויים לה.

מעבר לכך אני מרבה לעסוק בספורט, ובכלל זה רץ ארבע פעמים בשבוע. הפעילות הספורטיבית הזו הביאה אתה הרבה דברים אחרים שקשורים לניהול אורח חיים בריא. אני חושב שבמאה ה-21, למנהלים בכירים שעובדים באופן מאוד אינטסיבי, חשוב ומומלץ ביותר לנהל אורח חיים בריא.

מלבד זאת אני מעורב בחזנות, והתחום קרוב מאוד אל לבי. אני עובר לפני התיבה בקהילות ברעננה בימים נוראים וגם בשבתות. בנוסף יש לי גם מנוי לקונצרטים של חזנות בהיכל התרבות.
עבור לתוכן העמוד