28.6.11: פורום CFO: מדיניות האוצר בתחום החיסכון הפנסיוני מונעת מפנסיונרים רבים את הזכות להזדקן בכבוד

פורום CFO הגיש לפרופ' עודד שריג, הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, נייר עמדה המציע תיקון למצב הקיים היום שלא מאפשר לפנסיונרים לפרוש בכבוד. הפורום משבח את פרופ' שריג על כוונתו להקים ועדה אשר תבחן את הסוגיה. הפורום מזהה את הבעיה העיקרית בתקרות השנתיות הקיימות כיום על החיסכון הפנסיוני, ומציע לעבור למודל חלופי של תקרות כוללות על פני כל מעגל החיים


28/06/2011

שורש כל רע, טוען הפורום, הוא כי במצב הקיים, מוגבל החיסכון הפנסיוני בתקרות שנתיות. כתוצאה מכך, לא מתאפשר לאנשים לצבור פנסיה בהיקפים מספקים עבור פרישתם לגמלאות. בשנים הראשונות לחייו, כאשר מרוויח האדם משכורת נמוכה, הוא מוגבל בחסכון הפנסיוני ע"י השכר הנמוך,  לעומת זאת, בשנים בהם אדם מרוויח משכורת גבוהה יותר -  הוא מוגבל ע"י התקרה המותרת. המשמעות היא שמדיניות החיסכון הפנסיוני הנוכחית מביאה לשיעור חיסכון המאלץ את החוסכים לספוג ירידה חדה ברמת החיים עם הפרישה לגמלאות.

 

בנייר העמדה, אשר הוכן בסיוע יועץ הפורום לחסכון הפנסיוני, מאיר אוזן, יו"ר קבוצת שקל, מתריע הפורום הפורום, המאגד כ-650 סמנכ"לי כספים של החברות המובילות במשק, כי "על אף המודעות הרווחת לכך שתוחלת החיים נמצאת במגמת עלייה, לא יכולים רוב האנשים לנהל את הפרשותיהם לפנסיה כך שיתאפשר להם להתקיים באותה רמת חיים בה ניהלו את חייהם טרם הפרישה לגמלאות. בנוסף, באופן טבעי, בשליש מתקופת החיים שלאחר גיל הפרישה המצב הבריאותי של החוסכים פחות טוב ונדרשים משאבים גדולים יותר מהרגיל להוצאות רפואיות".

 

"במצב הנוכחי - ההפקדה המירבית לשנה לעובד שכיר המעניקה הטבות במס בישראל עומדת על 45,000 ש"ח לשנה בלבד והיא נמוכה לאין שיעור מהמקובל למשל באנגליה – שם התקרה השנתית עומדת על 300,000 ש"ח לשנה או בארה"ב, בה התקרה השנתית היא על סך 180,000 ש"ח לשנה."

 

כפיתרון, מציע הפורום כי האוצר ייקבע תקרת חיסכון, בדומה לזו המקובלת באנגליה ובארה"ב, לכל תקופת העבודה, כאשר עד לתקרה זו העובד יהיה זכאי להטבות מס בגין החיסכון. לפי מודל זה, האוצר ייקבע תקרת חיסכון לכל תקופת העבודה החל ממועד הכניסה למעגל העבודה ועד גיל הפרישה, כאשר עד לתקרה זו העובד יהיה זכאי להטבות מס בגין החיסכון. העובד יוכל לבחור לשנות את היקפי החיסכון כאמור במהלך השנים ויוכל לנצל "תקופות טובות" מבחינת גובה ההשתכרות ולחסוך בתקופה זו יותר, כנגד חיסכון נמוך ב"תקופות רעות". מטרת השינוי היא לאפשר גמישות בהפרשות לחיסכון פנסיוני, וכן להביא בפועל להגדלת היקף החיסכון.

 

נגה קינן, יו"ר פורום CFO מסרה כי "מצב החוסכים הפנסיוני כיום מדאיג, למרות שרובם כלל אינם מודעים לכך. כאן בדיוק נכנס הרגולטור. המדינה צריכה להעניק לאנשים את כל הכלים וכך שיוכלו להגדיל באופן משמעותי את ההפקדות בגינן יקבלו הטבות מס".

 

מאיר אוזן, יו"ר קבוצת שקל, הוסיף ואמר כי "מדינת ישראל חייבת לראות בעידוד החיסכון לגיל פרישה משימה לאומית ולקבוע תקרות דינמיות של חיסכון על בסיס מעגל חיים ברמות המקובלות בעולם המערבי, כגון אנגליה וארה"ב תוך מתן הטבות מס משמעותיות לחוסך. הגדלת החיסכון הפנסיוני תביא לאי תלות כלכלית של הפנסיונרים והמדינה תחסוך הקצאת משאבים לתמיכה בהם בעתיד. כיום, דווקא החוסכים משכבות הביניים והשכבות החזקות הם אלה שנפגעים  מכך שתקרות ההטבות לחסכון פנסיוני נמוכות באופן משמעותי מהמקובל במערב. האוצר מתכוון לקצץ יותר בהטבות המס לשכבות הביניים, וכתוצאה מכך הם ייאלצו לרדת משמעותית ברמת חייהן עם יציאתם לפנסיה."

עבור לתוכן העמוד