21.04.11: ורדה אלשיך מתנגדת לאכיפה מנהלית

21/04/2011
הגדל

השופטת ורדה אלשיך, סגנית נשיאת בית המשפט המחוזי בת"א, דיברה בכנס פורום CFO בנושא אכיפה מנהלית ומחזיקי אג"ח ודירקטורים במצבי חדלון פירעון.

אלשיך התייחסה לאכיפה המנהלית ברשות ניירות ערך באומרה שהיא "לא שלמה עם חלק מהאכיפה מנהלית. אכיפה מנהלית אמנם אינה פלילית, אבל התוצאה שלה היא קשה מאוד. מי שיורשע יסתובב עם טלאי צהוב או תמרור אדום מעל הראש. אנשים קצת נרדמו בשמירה. לי אין מה לעשות בעניין זה, אבל הפתרונות הם בידי אנשים אחרים. אלשיך הסבירה כי "באכיפה מנהלית מדובר על סבירות ההחלטות, אך מי יקבע מהו הסביר? האם יהיו אלה אנשי רשות ני"ע שמפקחים על החברות? האם הסבירות של רשות ני"ע תעמוד מול הסבירות של מנהלי הכספים? אני לא יודעת מחשבתו של מי יותר סבירה." 

ביחס לחדלות פירעון אמרה אלשיך ש"כשאנחנו מדברים על הקפאת הליכים, אנחנו מדברים על מצב של חברה שהגיעה לנקודה בה נשאלת השאלה האם יש לה תקומה. להרוס חברה ולהוריד את השאלטר זה הדבר הכי קל לעשות, אבל חשוב לזכור שאין חברה שעל ציר זמן מסוים אנחנו לא נוכל להראות שאולי אינה מסוגלת לפרוע באותו רגע את כל ההתחייבויות הכספיות חשוב להבין מתי ואיך החברה תוכל להשתקם והאם זה יביא תועלת לנושים."

"כשאפריקה ישראל הגיעה לביהמ"ש הועלתה תמיהה מדוע לא הגעתי להחלטה האם החברה היא חדלת פירעון או לא. אם הייתי מגיע למסקנה שהחברה היא חדלת פירעון, אני לא יודעת אם אפשר היה להגיע להסדר עם הנושים. ומצד שני אם היא לא חדלת פירעון, אז למה היא הגיעה לביהמ"ש מלכתחילה. ניסיתי לנתב לדרך ביניים, ובינתיים הדרך הזו הוכיחה את עצמה ובעלי האג"ח לא סובלים כמו שהם היו עלולים לסבול. אני מנסה למצוא את הדרך לעזור לחברה להשתקם. לב לבייב הוציא הרבה כסף מכיסו, ואני מקווה שאף אחד אחריו לא יאלץ להוציא סכומים כאלה. חשוב להבהיר שהוא לא היה חייב על פי חוק לעשות את זה. ההסדר עכשיו עומד איתן ומקוים."

  

לכתבה ב-TheMarker

 

לכתבה בכלכליסט

הודעה לעיתונות אלשיך  הודעה לעיתונות אלשיך
עבור לתוכן העמוד