ארדן בכנס פורום CFO: "חברות שלא לוקחות בחשבון סיכונים סביבתיים נמצאות בסיכון" "נעשה יותר שימוש בכלים מיסויים כדי להפחית את הזיהום"

2/01/2011

ארדן בכנס פורום CFO: "חברות שלא לוקחות בחשבון סיכונים סביבתיים נמצאות בסיכון" "נעשה יותר שימוש בכלים מיסויים כדי להפחית את הזיהום"

 

"הגשנו לממשלה תוכנית לשיקום הכרמל בעלות של 200 מיליון ש"ח על פני 4 שנים שתכלול חיישנים אלקטרו-אופטיים לגילוי מוקדם של שריפות."

 

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן התייחס היום לקשר ההדוק שבין כלכלה וסביבה באירוע השנתי של פורום CFO: "ההשלכות של התחממות גלובלית על משק או כלכלה לאומית עלולות להיות דרמטיות. אם בעבר רק מיליארד אנשים חיו באופן חיים מערבי, הרי שבעקבות הגידול בסין, והוד ומדינות נוספות, המספרים האלה משתנים במהירות. אם לא נשנה את אורח החיים שלנו – כדור הארץ לא יוכל לייצר משאבי טבע בהיקף שבני האדם זקוקים לו. התהליך הזה לא יוכל להימשך כי חומרי גלם הם כבר כעת במחסור. לדוגמא, כבר היום הממשל הסיני אוסר על ייצאו של פלדיום, טיטניום וחומרי גלם נוספים.

 

על כל מדינה שרואה את עצמה כבעלת כלכלה מודרנית ומפותחת להבין שיהיה מחסור לסחורות וחומרי גלם ושתהיינה לכך עלויות דרמטיות. לכן יש להיערך כבר היום כדי לעשות שימוש מקסימלי באותם חומרי גלם ולבטל את הפגיעה הסביבתית שכרוכה בתהליכי הייצור של חברות. אם ננהל באופן נכון את המשאבים חומרי הגלם, נוכל להימנע מהסיכונים של חוסרים בעתיד. האיום הסביבתי ישפיע מאוד על יכולתן של כלכלות ומדינות להתחרות בשוק הגלובלי. אנו נעשה יותר שימוש בכלים מיסויים כדי להעלות מיסוי על דלקים מזהמים ומצורים מזהמים, ולהוריד אותו על שימוש הדוגמא הבולטת ביותר זה נושא הרכב. אנחנו ממש משלמים כסף כדי להוריד מהכביש רכבים ישנים. הבאנו לגריטה 10,000 רכבים ישנים, שמזהמים פי 10 יותר, ומצד שני אנחנו מורידים את המיסוי על רכבים היברדיים.

 

ברמת החברה, לפני 3 שבועות אושרו תקנות מטעם רשות ניירות הערך שמחייבות את כל החברות הציבוריות לדווח בדוחות הכספיים את כל הסיכונים הסביבתיים שכל חברה חשופה להם. חייבים להתייחס למחיר הסביבתי של צריכת חומרי הגלם ולדווח על כך לציבור. כשאין שקיפות והערכות לקראת סיכונים סביבתיים החברה עלולה להיות בסיכון כלכלי. הדוגמא הבולטת ביותר ברמה העולמית זה BP. פעם אף אחד לא היה חושב על תביעות לפיצוי הדייגים או הכפרים שמסביב למפרץ מקסיקו. מניות BP איבדו אחוזים ניכרים בשל סיכונים סביבתיים. חברות שלא ינהגו כך עשויות לגרום הפסד לציבור ולחוסכים. בישראל ניתן לראות לדוגמא את הקרקע של תע"ש שווה מיליארדים רבים אך מחירה מושפע בצורה דרמטית  כאשר לוקחים בחשבון את ההיבט הסביבתי. כל מנהל כספים צריך לבחון את הפעילות של הארגון שלו ולהעירך לבאות.

 

הסיבה העיקרית זה שלא הצטיידו במטוסים לקראת השריפה בכרמל זה שאף אחד לא העריך נכון שאם תתרחש שריפה היא תגיע להיקפים כלאה. יש קשר הדוק מאוד בין השריפה לנושא הסביבתי. יש תופעה של ירידת משקעים שגורמת לעלייה בהסתברות בשריפות בשל כך שהעצים יבשים כל השנה. אני הגשתי לממשלה תוכנית לשיקום הכרמל בעלות של 200 מיליון ₪ על פני 4 שנים. רוב העלויות הן לא עלויות שיקום, כי הטבע יודע להשתקם לבד יותר טוב ממה שנוכל להשיג באמצעים מלאכותיים. אנחנו היום הולכים להמליץ על חישוף, כריתת עצים, באופן דרמטי במרחק של 100 מטר מכל היישובים באזור. ביקשנו גם להטמיע מערכות אלקטרו-אופטיות לזיהוי שריפות ברגע שהן פורצות. הדקות הראשונות של גילוי וזיהוי האש הן הדבר הקריטי ביותר. אי אפשר להיבנות רק על אזרח טוב או על פקח של רשות שמורות הטבע."

 

עבור לתוכן העמוד