גושן לפורום CFO: " האכיפה המנהלית תופעל במידתיות. אין לנו אינטרס לאכיפת יתר. עונשי מקסימום מיועדים רק למקרים חמורים."

19/10/2010

 

גושן לפורום CFO: " האכיפה המנהלית תופעל במידתיות. אין לנו אינטרס לאכיפת יתר. עונשי מקסימום מיועדים רק למקרים חמורים."

 

ראש הרשות לניירות ערך, פרופ' זוהר גושן, ובכירי הרשות נפגשו עם ועדת ההיגוי של פורום CFO, המאגד את סמנכ"לי הכספים של החברות המובילות במשק. בפגישה נכחו מטעם פורום CFO, בין היתר, נגה קינן, יו"ר הפורום, רגינה אונגר CFO שרם פודים גרופ ויו"ר ועדת דיווחים בפורום, אייל סולגניק CFO  אי. די. בי., דן זיסקינד, גונן ביבר CFO כלל תעשיות והשקעות, ושחר פלורנץ CFO קבוצת שטרואס.

 

גושן התייחס במהלך הפגישה להעברתו הצפויה של חוק אכיפה מנהלית ואמר כי: "אכיפה מנהלית הינה כורח מכיוון שבמצב הנוכחי אנו מתמודדים עם בחירה בין המסלול הפלילי ללא כלום. אנו מקווים שלאכיפה המנהלית יהיו שני אפקטים: ראשית, הורדת הלחץ מההליך הפלילי, באופן שבו יישמר ההליך הפלילי רק למקרים הקשים. שנית, הכנסת חלק מהנושאים שכיום יש לגביהם תת-אכיפה להליך המנהלי."

 

גושן התייחס גם לחששות בקרב מנהלי הכספים מהקנסות הגבוהים שתוכל הרשות להטיל במסגרת הליכי האכיפה המנהלית, אשר מגיעים עד מיליון ₪ ליחיד ו-5 מיליון ₪ לתאגיד: "לגבי גובה הקנסות, כמו בכל חוק – גם כאן מדובר בעונשי מקסימום אשר נועדו רק למקרים הכי חמורים. אנו יודעים שרוב האנשים רוצים להרוויח את לחמם ביושר. כל הרעיון בבסיס האכיפה המנהלית הוא שהיא מאפשרת שיקול דעת, בניגוד להטלת עיצומים כספיים. החששות בעיני מוגזמים. אין לנו אינטרס להרתעת יתר. לא הלכנו לשנתיים וחצי של חקיקה בכדי לתפוס אנשים על חריגה מתקנות. נפעיל את ההרתעה רק במקרים קיצוניים של חריגה מהנורמה."

 

אייל סולגניק CFO אי. די. בי. הציע במהלך המפגש כי הרשות לני"ע תיקח חלק בתהליך אותו החל פורום CFO לקביעת סט ברור של תקני אכיפה פנימית או ציות, באופן שיפחית את סיכון החשיפה של חברות ומנהלים שימלאו אותו מפני האכיפה המנהלית.

 

נושא נוסף במפגש היה לאפשר בישראל פרסום בנפרד של דו"ח תקופתי מקוצר לפני פרסום הדו"ח המלא, בדומה לנהוג בארה"ב. דן זיסקינד CFO טבע לשעבר, הציע לקיים בישראל את הנוהל הקיים במתכונת האמריקאית של פרסום דו"ח מקוצר שיכלול נרטיב קצר, דו"ח רווח והפסד ומאזן, והסביר כי "זה ייתן לציבור את המידע כמה שיותר מוקדם מכיוון שכתיבת הדוחות המלאים גורמת עיכוב. זה גם יעזור למנוע סיכון של שימוש במידע פנים."

 

בסיכום המפגש אמרה נגה קינן, יו"ר פורום CFO: "אנו תומכים בסביבה רגולוטרית בריאה. יש למנהלי הכספים ולרשות ני"ע  אינטרסים משותפים וחשוב לזכור שאנו באותו צד של המתרס. ה-CFOs ממלאים תפקיד חשוב ביותר בשמירת השקיפות ואיכות הדיווח בחברות. כולנו שואפים לסביבה ברורה ונורמטיבית עד כמה שאפשר. אנו מעריכים את מאמצי הרשות להידבר עם ה-CFOs האחראים על הדיווחים בחברות ומקווים שהיא תימשך באופן קונסטרוקטיבי".

 

עבור לתוכן העמוד