"ישראל אינה אטרקטיבית מספיק למשיכת השקעות - שיעורי המס צריכים לעמוד על 15% באיזור המרכז ו-0% בפריפריה"

1/08/2010

לכתבה בגלובס

לכתבה בכלכליסט

לכתבה בדה מרקר

לנייר העמדה של פורום CFO

הודעה לעיתונות:

תא חברות זרות של פורום CFO, אשר מייצג את רוב החברות הרב-לאומיות העיקריות הפעילות בישראל ובהן, בין היתר, HP, IBM, SAP, אינטל, אפלייד מטריאלס, ווישי, טקסס אינסטרומנטס, מוטורולה, מיקרוסופט, פייזר  פרמצבטיקה, פלקסטרונקיס וסנדיסק ישראל, שלח מכתב משותף ונוקב לראש הממשלה, שר האוצר ושר התמ"ת.

במכתבם ציינו ה-CFOs כי "החברות הרב-לאומיות הפועלות בישראל מתקשות יותר ויותר להתחרות מול התנאים המוצעים לאותן חברות במדינות אחרות. יכולתן להביא לישראל השקעות ותקציבים למחקר ופיתוח, לגייס כוח אדם, ולבנות או להרחיב מפעלים הולכת ונשחקת אל מול התחרות העולמית. שחיקה זאת באה לידי ביטוי באופן ישיר בפגיעה באובדן משרות בחברות בישראל ובאובדן הכנסות ממסים למדינה."

הרקע למכתב המשותף הוא כוונת משרד האוצר והתמ"ת לבטל את ההטבות הקיימות כיום בחוק לעידוד השקעות הון למשקיעים זרים כחלק מרפורמה שמתוכננת במסגרת תקציב ל-2011-12. המס האפקטיבי שמשולם כיום על ידי החברות הרב לאומיות הפעילות בישראל עומד על כ-6%. שיעור מס זה הוא תוצאה של ההטבות והפטור הניתנים על פי החוק הקיים ל"חברות משקיעי חוץ" הפועלות בישראל. עפ"י השינויים המוצעים בחוק, יבוטלו כלל הפטורים והטבות המס לחברות רב לאומיות ויקבע מס חברות אחיד ומופחת למפעלי תעשייה מייצאים (מעל 25% ייצוא) של 15% במרכז ו-10% בפריפריה. כמו כן, ייקבע מס דיבידנד מופחת של 15% ללא הבחנה בין משקיע מקומי לזר. "המשמעות של צעד זה הינה הכפלת המס האפקטיבי שחלקן הארי של החברות משלמות כיום. ובמקרים מסוימים להפיכת ההשקעה בישראל לפחות כדאית באופן משמעותי. הטבות המס בחוק החדש לעידוד השקעות הון אינן משפרות די את התחרותיות של מדינת ישראל ולעיתים אף מחמירות את מצבה."

במכתבם מציינים ה-CFOs שהחוק החדש לעידוד השקעות הון הינו חיובי מכיוון שהוא מסיר הרבה מאי-הוודאות שאופפת את נושאי המיסוי וההטבות, אך מזכירים שישראל מצויה בעמדת נחיתות מול מדינות רבות בשל עלויות ההעסקה הגבוהות, אי-הוודאות הפוליטית והביטחונית, ובשל הסרבול הרב בקבלת מענקים ממשלתיים. ה-CFOs מציעים סדרה של צעדים אופרטיביים כדי למשוך חברות זרות לפעילות בישראל, ובהם עידוד השקעות זרות באמצעות מיסוי, שחרור ה"כסף כלוא" - כספים אשר משיכתם כדיבידנד על ידי חברות האם ממוסה באופן שהופך את משיכתם לאי-כדאית, שיפור פעילות המדען הראשי על ידי ויתור על דרישות השארת הזכויות על ההון האנושי בישראל למי שמקבל סיוע מהמדען ויצירת תוכנית לעידוד הייצור בישראל בדגש על השקעה בכוח אדם בפריפריה.

נגה קינן, יו"ר פורום CFO, הוסיפה כי " השבוע נוכחנו עד כמה אנחנו מצויים בתחרות גלובלית על השקעות זרות עם פרסומו של הדו"ח השנתי של סוכנות האו"ם לסחר ופיתוח  (UNCTAD) אשר הצביע על ירידה חדה של כ-64% ב-2009 בסך ההשקעות הזרות הישירות המגיעות לישראל (FDI) לעומת 2008. עפ"י הדו"ח, הסתכמו ההשקעות הזרות בישראל ב-2009 בכ-3.9 מיליארד דולר בלבד, לעומת 10.9 מיליארד דולר ב-2008. אי אפשר להאשים את הירידה בהשקעות הזרות במשבר העולמי, כי חלקה יש ישראל קטן בקצב גדול יותר מאשר של המדינות המפותחות עימן היא מתחרה. הדרך היעילה ביותר לאזן, ולו במעט, את הקשיים האלה היא באמצעות יצירת הטבות מס תחרותיות ביחס לעולם. הקריטריון שצריך להנחות את קובעי המדיניות הוא הפיכת מרכז הארץ לתחרותי להשקעות זרות ביחס למדינות התחרות בעולם, והפיכת הפריפריה לתחרותית למרכז הארץ."

עבור לתוכן העמוד