הישג לפורום CFO: רשות המסים תפחית את המסים על חברות ישראליות בחו"ל

רשות המסים תצמצם דרמטית את כמות "הסלים" שמאפשרים קיזוז הפסדים לצרכי מיסוי בחו"ל מ-15 ל-2. יוסי טנא CFO אורמת ויו"ר ועדת מיסוי בינ"ל בפורום CFO: הצעד יגדיל את פעילות החברות הישראליות בחו"ל
26/05/2010
הגדל

 

במפגש שנערך בין הנהלת רשות המסים לפורום CFO, חשפה ורד אולפינר, מנהלת היחידה למיסוי בינלאומי ברשות המסים, את תוכניותיה של רשות המסים לרפורמה מרחיקת לכת בתחום המיסוי הבין – לאומי, אשר עיקרה הוא צמצום דרמטי בכמות "הסלים" לזיכוי ממס זר. כיום מופעלת בישראל "שיטת הסלים" אשר מאפשרת קיזוז הפסדים של חברות מחו"ל בתחומים מסוימים. בישראל יש כיום 15 סלים שונים, אשר כל אחד מתמקד בתחום שונה. כדי לקבל הכרה ממס לצרכי קיזוז, נדרשות החברות להתאים בין הסלים בישראל לסלים בחו"ל, אך המספר הגבוה של סלים כיום, במיוחד ביחס לנהוג בארה"ב ובאירופה, מקשה מאוד על קיזוז הפסדים, ומעלה משמעותית את אחוז המס. רשות המסים הודיעה כי בכוונתה לשקול בחיוב לצמצם באופן דרמטי את כמות הסלים, ובכך לאפשר לחברות ניצול יעיל יותר של זיכויי מס בגין מס ששולם בחו"ל, ולהגדיל את רווחיותן של חברות ישראליות הפועלות בחו"ל.

 

צעדים משמעותיים נוספים שחשפה רשות המסים במפגש עם פורום CFO כוללים את התאמת "מבחן שיעור המס" בהגדרת "חברה נשלטת זרה", באופן שיתאים לירידה שבוצעה במס החברות בישראל מ -36% ל-25%, ובהמשך אף ל-18% (בשנת 2016). משמעות התאמת המבחן האמור היא הקטנת מספר המקרים בהם חברות יצטרכו לשלם מס בישראל על הכנסות פסיביות בחו"ל. כמו כן, רשות המסים מתכוונת לפעול לביטול זיכוי המס הרעיוני, באופן כזה שיינתן זיכוי רק בעת חלוקת הדיבידנד בפועל ויוקם מנגנון של פיצוי בגין המס הזר שיוטל על הדיבידנד במועד החלוקה בפועל.

 

בתגובה מסרה נגה קינן, יו"ר פורום CFO: "המו"מ בינינו לרשות המסים על הורדת מספר הסלים נמשך למעלה משנה. מספר הסלים הגדול היה שריד לא רלוונטי לשיטה מיושנת אשר פגעה בחברות ישראליות שפועלות בחו"ל. אנחנו מברכים על הצעד החשוב הזה, וחשוב לוודא שהמהלכים ייושמו עד תום בהקדם האפשרי."

 

יוסי טנא, CFO אורמת ויו"ר ועדת מיסוי בינ"ל בפורום CFO, מסר כי: "מדובר במהלך מתבקש שיסייע באופן משמעותי למיסוי לחברות ישראליות הפעולות בחו"ל. חברות ישראליות הפועלות בחו"ל יוכלו להגדיל את שולי הרווח שלהן, וכתוצאה מכך גם את היקף פעילותן. כולם ירוויחו כתוצאה מצעד מתבקש זה."

 

לכתבה בכלכליסט בנושא

עבור לתוכן העמוד