פורום CFO ולשכת רו"ח בביקורת חריפה על החלטת רשות המסים לדחות את החלת IFRS

גלובס: יו"ר פורום ה-CFO: "רשות המסים פעלה כמו גנבים בלילה"
28/01/2010

 

נגה קינן, יו"ר פורום CFO:"רשות המסים מתנהלת בסוגיה כמו גנבים בלילה. זהו מחטף שנועד לחפות על מחדל של רשות המסים"

 

רו"ח יגאל גוזמן, נשיא לשכת רו"ח: "מהלכים שהחלו בשת"פ צריכים להסתיים בשת"פ, אך רשות המסים בחרה לפעול באופן חד-צדדי. החלטת הרשות תכביד משמעותית על דיווחי החברות בישראל ותיצור סרבול מיותר במשק."

 

למרות הביקורת הרבה שהועלתה בימים האחרונים, הצעת החוק הקובעת את דחייתם של תקני דיווח כספי בין-לאומיים (IFRS) בדוחות המס בין 2007 ל-2009 עברה שלשום בהצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. רשות המסים או משרד האוצר לא פרסמו עד רגע זה כל הודעה או פרסום בנושא.

 

נגה קינן, יו"ר פורום ה-CFO, הסבירה כי המשק יאבק על מנת לשנות את פרטי ההחלטה ולקבל הבהרות מהרשות והסבירה: "החברות הציבוריות בישראל פועלות כבר שנתיים על פי התקן הבינ"ל (IFRS) אשר נדרש גם על ידי רשות ני"ע. עכשיו רשות המסים מבקשת שהחברות יגישו לה דוחות על פי התקן הישן. המשמעות זה ניהול ספרים כפולים של כל החברות אשר תיצור אנרכיה מוחלטת בדיווחי החברות – הדעת אינה סובלת את האיוולת הזאת. רשות המסים מנסה לחפות על מחדל אי- מוכנותה לאמץ ה-IFRS שאומץ כבר על ידי יתר הרשויות בישראל".

 

רגינה אונגר, CFO שרם פודים גרופ ויו"ר ועדת דיווחים בפורום  CFOמסרה: "על רשות המסים להוציא חוזר הבהרה מיידי שיאפשר לחברות להגיש לרשות המסים דוחות התאמה למס עפ"י הדו"ח הנפרד (דו"ח סולו) כפי שנדרש לראשונה על פי תקנות ניירות ערך , ולהימנע מבקשת דוח סולו אחר שאז יביא הדבר למצב אבסורד של קיומם של 3 דוחות כספים מקבילים – דוח לפי IFRS , דוח ניפרד על פי התקנות , ודוח כספי נוסף לצרכי דוח ההתאמה למס. מיותר לציין כי רשות המיסים תבהיר כי אין צורך בניהול מערכת ספרים כפולה על מנת לעמוד בדרישות אלה וכי אינן סותרות את החקיקה שיזמה בנושא"

 

פורום CFO מונה כ-650 סמנכ"לי כספים המכהנים בחברות המובילות במשק והמייצגות מעל ל-90% מתל"ג מדינת ישראל.

 

לפרטים נא לפנות למיטב דגן – מנהל תוכן, דוברות וקשרי ממשל בפורום CFO – 0525104441

 

לכתבה בגלובס 

 

לכתבה בכלכליסט

 

הודעה לעיתונות אישור דחיית IFRS  הודעה לעיתונות אישור דחיית IFRS
עבור לתוכן העמוד