הודעה לעיתונות: קינן: תכנית האוצר להפחתת מס דיבידנד ל-5% תביא באופן מיידי לישראל 4.2 מיליארד שקלים

מתחשיב שערך פורום CFO עולה כי יישום הוראת השעה להפחתת מס דיבידנד ל-5% תביא למשיכת דיבידנדים מיידית מחו"ל בסכום של כ-4.2 מיליארד שקלים
25/11/2008

"המשק הישראלי זקוק לחמצן מזומנים ויישום תוכנית זו ישרת את הנזילות בבנקים, בשוק ההון ובחברות". כך נגה קינן, יו"ר פורום CFO. עוד אמרה קינן והוסיפה כי "תכנית הפחתת מס הדיבידנד צפויה לתרום משמעותית לתשלומי הריביות על האג"ח והחזר החוב של החברות, ועל כן על  מנהל רשות המיסים לפעול בדחיפות לתזכיר תיקוני החקיקה הדרוש לקידום התכנית".

קינן התייחסה בדבריה להיבטי המיסוי בתכנית האוצר, אשר במסגרתם תתאפשר לחברות ישראליות משיכת דיבידנד מחו"ל במזומן, בשיעור מס מופחת של 5% במקום 25% החל על משיכות אלו כיום.

מתחשיב שערך פורום CFO בקרב החברות המובילות במשק, יישום התכנית יביא למשיכת דיבידנדים מיידית בסכום משוער של כ- 4.2  מיליארד שקלים לישראל. בשלב זה לא ניתן לקבוע את היקף הדיבידנדים הכולל שימשכו לישראל אך הסכום צפוי לגדול משמעותית. קינן ציינה כי "מעבר ליתרונות התכנית לחברות, ישנו גם היתרון העצום של הכנסת 210 מיליון שקלים לקופת המדינה, בשלב הראשון. סכום זה לא יגיע למשק הישראלי, שכן ללא יתרון המס, יעדיפו החברות לנצל סכום זה לפיתוח השקעותיהן בחו"ל".

עוד אמרה קינן כי "הסיבה להצלחתה של התוכנית בארה"ב בשנת 2005 היא שגם אז היה מדובר במשבר מזומנים. בהסתמך על דיווח ממספר לא מבוטל של חברות, יש לצפות כי התכנית תספק מענה משמעותי למצוקת המזומנים של החברות במשק ותתרום להגברת הפעילות הריאלית של החברות., סכומי הדיבידנד שימשכו לישראל יקלו משמעותית על מחזור החוב בעיקר בימים אלו שבהם לא ניתן להשיק הנפקות חדשות. על פי נתוני הבורסה, עד לאוקטובר 2008 גייסו חברות בבורסה באמצעות אג"ח כ – 6 מיליארד ₪, וזאת ללא מימון הבנקים". 

קינן הוסיפה כי "על ראשי המשק ובכללם הסקטור העסקי, ההסתדרות וראשי הממשל, לפעול במשותף ונחרצות ובנחישות לביצוע התכניות המוסכמות. כל איום על השבתת המשק, כמו גם כל עיקוב באישור תכניות הצלה, סופן שיגרמו להגדלת המשבר, הפיטורים, ואובדן נכסי הציבור. אין תכניות כלכליות מושלמות במצבים מסוג זה, אך הגרוע ביותר הוא חוסר המעש ".

היועצת המשפטית של פורום CFO ונציבת מס הכנסה לשעבר, עו"ד טלי ירון אלדר, אמרה כי "תחשיב הפורום מהווה דוגמה נוספת לכך שהפחתת שיעור המס מגדילה את גביית המיסים ולא מצמצמת אותה. ניצול תקופות מעבר ומשבר לצורך עידוד חברות להביא כסף לארץ בשיעור מס נמוך הינו צעד נכון וטוב.הדבר יביא להגברת הפעילות במשק, לעלייה בגבית מס הכנסה ובכל מקרה זה עדיף על האלטרנטיבה המשאירה את הכסף בחו"ל".  

עבור לתוכן העמוד