אסתי פרידמן מנכ"ל כלל מימון: המערכת הבנקאית שבויה בקונספט שגוי לגבי יכולותיהם העצמאיות של המוסדיים לנהל אשראי לא סחיר

המערכת הבנקאית תגלה שגם המוסדיים יודעים לסגור עסקאות תפורות לצרכי הלקוח # בסוף השנה היקפי החוץ בנקאי ישתווה לזה של המערכת הבנקאית
3/07/2007

"המערכת הבנקאית שבויה בקונספט שגוי לגבי יכולותיהם  העצמאיות של המוסדיים לנהל אשראי לא סחיר" כך טענה היום אסתי פרידמן, מנכ"ל כלל מימון. בדברים שאמרה בכנס פורום ה-CFOשהתקיים במשרדי מיקרוסופט העריכה פרידמן כי עד סוף השנה היקפי המימון החוץ בנקאיים ישתוו לאלו של הבנקים.

בדברה בפני למעלה מ-100 מסמנכ"לי הכספים הבכירים במשק אמרה פרידמן כי הקונספט המרכזי בו שבויה המערכת הבנקאית הוא בדבר כוונתם של המוסדיים להמשיך ולהשתתף  במתן אשראי אשר יאורגן, בלעדית, ע"י המערכת הבנקאית באמצעות רכישת חבילות אשראי. "המוסדיים פיתחו יכולות עצמאיות ליזום אשראי. והם משלימים את היערכותם בכל הקשור להערכת סיכוני אשראי ולניהול ובקרה של האשראי מיום הקמתו ועד לפרעונו הסופי" אמרה פרידמן.

בכנס בנושא "אתגרי מימון במשק" אמרה פרידמן כי המוסדיים יכולים להעמיד אשראי ארוך יותר מזה של המערכת הבנקאית שכן מקורות המימון העומדים לרשותם כמו הנוסטרו, כספי הגמל, הפנסיה וביטוח החיים הינם ארוכי טווח.

לדברי פרידמן, הגידול באשראי הלא סחיר והלא מדורג דורש מהמוסדיים היערכות מתאימה לניהול סיכוני עפ"י סטנדרטיים בנקאיים ובכלל זה קיומו של משטר תאגידי, כלים לניהול, מעקב ודיווח ומערכות בקרה וביקורת. "ניהול האשראי הלא סחיר מחייב נסיון ומומחיות מיוחדים וכן השקעות גדולות בהקמת מערכי אשראי עצמאיים" אמרה פרידמן. לדבריה, הגידול בהשקעות באג"חים לא סחירים, לא מדורגים, ולטווחים ארוכים, מציבים אתגר למשקיעים המוסדיים ולרשויות הפיקוח בכל הקשור בטיפול בנושא סיכוני אשראי.

לדברי פרידמן גם המוסדיים מסוגלים כיום לתפור חבילות מימון מורכבות עבור הלקוח ויודעים כיצד לסגור עסקאות. לדבריה, להבדיל מהמערכת הבנקאית, חבילות המימון  התפורות של המוסדיים  ניבנות גם עבור חברות בינוניות.

פרידמן העריכה כי המשך הצמיחה במשק יביא להמשך הביקוש למקורות מימון נוספים ולכניסה נוספת של גורמים מממנים לשוק. להערכתה צפוי גידול בשיעור ההנפקות בדירוגים הנמוכים שיביא לשכלול שוק ההון ושיפור בתמחור פרמיית הסיכון בשוק.

דה מרקר  דה מרקר
עבור לתוכן העמוד