שר האוצר אברהם הירשזון בכנס ה-CFO: לא יכול להיות שבכל שנתיים השרים ישנו את סדרי העדיפויות

נגה קינן, יו"ר פורום ה-CF0: על האוצר להצהיר כי לא יפגע ברפורמות הכלכליות שכבר התקבלו.

17/09/2006

 

"לא יתכן שבכל שנתיים, כאשר מתחלף השר, השר החדש ישנה את סדרי העדיפויות" כך אמר שר האוצר אברהם הירשזון בכנס פורום ה-CFO באילת. בהופיעו בפני סמנכ"לי הכספים הבכירים במשק אמר הירשזון כי יש צורך להמשיך בתכנון רב שנתי שרק הוא מאפשר הגיע להישגים כלכליים. לדבריו, צריך להבין שכשפקידי אוצר אומרים שממשיכים ברפורמות לאורך שנים – זו לא גחמה. "זה כי אנחנו רוצים להמשיך בנתיב שהתחלנו וללכת לתכנון רב שנתי" אמר.

בהתייחסו לתקציב אמר הירשזון כי "את האמת, לא זה התקציב שאותו רצינו להגיש לממשלה. רצינו להגיש תקציב בעל אופי יותר חברתי אבל צריך לזכור מספר דברים הממשלה קיימת בסך הכל חמישה חודשים כשבמהלכם היא הגישה את תקציב 2006, עברה מלחמה ויאישרה את תקציב 2007" לדברי הירשזון ההחלטה שלא לפרוץ את מסגרת התקציב ולא לעשות שימוש בעודף הגבייה ממסים של 10 מיליארד ₪ הוכיה את עצמה כנכונה, על רקע הוצאות המלחמה האחרונה. "תמיד אמרתי שצריך שיהיה שקל טוב ליום סגריר. פרצה מלחמה שיש לה מחיר בשדה הקרב וגם מחירים כלכליים ואי אפשר להתעלם מכך. מעולם במדינת ישראל העורף לא סבל כפי שסבל במלחמה זו. אנו מטפלים ב-14 אלף מקרים של נזקי רכוש ומס רכוש התחיל לעבוד מהיום הראשון למלחמה. בכל מלחמות ישראל הפיצויים על הנזקים היו ניתנים שנים אחרי שהמלחמה הסתיימה. אני מכיר עד היום אנשים שבאים בתביעות על ענבי זעם.  קיבלנו החלטה להרגיע את העורף ולתת פיצוי לעסקים, לתיירות ולחקלאות בצפון תוך כדי לחימה.  יש לזה מחיר והתקציב חייב לקחת את זה בחשבון".

לדברי הירשזון, היציבות בבורסה ובשער הדולר, אי הורדת הדירוג הכלכלי ע"י חברות הדירוג והישארות המשקיעים הזרים בארץ היא הבעת אמון בהנהגה הכלכלית של ישראל. "אם מישהו מאמין בכלכלה הישראלית זה כי הוא מבין שיש פה הנהגה כלכלית שתעמוד על כך  שהדרך שהביאה את ישראל לצמיחה של השנים האחרונות תימשך".

לדברי הירשזון הדרישות להעלות את המע"מ בכדי שהעשירים ישלמו יותר, ובמיוחד מצד גורמים הנקראים "חברתיים", לא מובנת. "למי שקונה מרצדסת ב – 800,000 ₪ לא משנה עוד אחוז במע"מ. לעניים שצריכים לשלם חשמל זה מהותי".

בתגובה לדבריו אמרה נגה קינן, יו"ר פורום ה-CFO כי על ממשלת ישראל לקבל על עצמה תכנון אסטרטגי ארוך טווח וכי תכנון זה  הכרחי למגזר הפרטי שתפקידו למלא את קופת המדינה. קינן ביקשה משר האוצר להצהיר כי לא יופרו הבטחות שלטוניות כלכליות. "אנו זקוקים לאמון המשקיעים ואסור שדברי ממשלת ישראל יהפכו ל'איגרות זבל' חסרות משמעות" אמרה קינן.

פרסום באתר NFC

פרסום באתר NRG

פרסום באתר The marker

פרסום באתר Ynet

פרסום באתר BizPortal

פרסום באתר גלובס

 

 

 

עבור לתוכן העמוד