ג'קי מצא בכנס פורום ה-CFO: "עודף הגבייה של 10 מיליארד ₪ מגביית המסים נותן מענה לצרכים הכלכליים של המלחמה"

75,000 עסקים בצפון לא יצטרכו לשלם מע"מ עבור אוגוסט ביום שישי הקרוב # העלאת שווי רכב לעובדי היי-טק היא לא העלאת מסים.

17/09/2006

 

רשות המסים קיבלה הלילה החלטה ולפיה 75,000 עסקים בצפון לא יצטרכו לשלם ביום שישי הקרוב (ה – 15 בחודש) את תשלומי המע"מ עבור חודש אוגוסט. כך חשף הבוקר מנהל רשות המסים ג'קי מצא בכנס פורום ה-CFO במלון הנסיכה באילת. מדובר בעסקים שהכנסתם באוגוסט הייתה פחותה מ – 125,000 ₪, דהיינו – רוב רובם של העסקים בצפון. לדבריו, ביום שישי הקרוב יצטרכו בעלי העסקים בצפון לדווח על הכנסותיהם החייבות במע"מ, כרגיל, אולם התשלום בפועל יקוזז רק בשעה שיקבלו את כספי הפיצויים על אבדן ההכנסות במלחמה.

בדברו בפני סמנכ"לי הכספים הבכירים במשק אמר מצא כי בשנת 2006 תרשום רשות המסים עודף של 10 מיליארד ₪ בגביית מסים.  "עודף גביית המסים של 10 מיליארד ₪  נותן מענה לצרכים הכלכליים של המלחמה" אמר מצא. לדבריו, מצבו הטוב של המשק לפני המלחמה איפשר לסיים אותה עם פגיעה כלכלית ברמה כזו שניתן יהיה להתאושש ממנה במהירות. לדברי מצא העלות הישירה של הלחימה לאוצר המדינה הייתה 13-14.5 מיליארד ₪ כאשר הנזק הישיר לרכוש נאמד בעד 1.5 מיליארד ₪, הנזק העקיף למפעלים בצפון נאמד בעד 4.5 מיליארד ₪ ועלות הלחימה עצמה והחזרת הצבא למצב הקודם נאמדת בכ – 8.2 מיליארד ₪. לדברי מצא, בסופו של דבר ישנו גרעון של למעלה מ – 4 מיליארד ₪ לו יש למצוא מקור מימון.

מצא הוסיף עוד כי הוראת השעה בדבר הפחת המואץ על מכונות וציוד שתוקפה פג בחודש ספטמבר, תוארך עד סוף השנה, דבר שיקל בין השארעל  החזרה לשגרה של ענף התעשייה בצפון הארץ. הארכת הוראת השעה תוגש לשולחן וועדת הכספים של הכנסת לאישורה בקרוב. 

בהתייחסו לתקציב שאושר אתמול בממשלה אמר מצא כי מדובר בתקציב שימשיך לתמוך בשיעורי הצמיחה תוך שהוא מנסה לשמור על האיזון בין מדיניות כלכלית אחראית לבין צמצום הפערים החברתיים. "יש לעשות הפרדה בין הרושם שמתקבל בתקשרות לבין המציאות" אמר מצא. "בתקציב המקורי של 2007 היה אמנם גידול בקיצבאות ובשכר המינימום, אך הקיצוץ שנעשה הוא בביטול חלק מהתוספות המיועדות ובמרבית המקרים לא מדובר בפגיעה בקצבאות הקיימות היום".

להערכת מצא,  הצמיחה ב – 2007 תהיה נמוכה מהצמיחה בשלוש השנים האחרונות אולם גבוהה יותר מהממוצע בעשור האחרון.

לגבי העלאות מסים,  מצא טוען כי לא תהיה העלאת מסים ב – 2007, כאשר העלאת שווי רכב אינה נחשבת בעיניו כהעלאת מסים. בדברו בפני סמנכ"לי הכספים של החברות הגדולות במשק, וביניהם חברות היי-טק, ואחרות, רבות שעובדיהן נהנים מרכבי ליסינג אמר  מצא כי למרות שהעלאת שווי רכב משמעותה שעשרות אלפי עובדים הנהנים מרכב צמוד ישלמו על כך יותר מס, לא מדובר בהעלאת מסים אלא בתיקון עיוות.

פרסום באתר NRG

פרסום באתר The marker

פרסום באתר BizPortal

פרסום בגלובס

פרסום באתר הארץ

 

 

עבור לתוכן העמוד