נתניהו בכנס פורום ה-CFO: אסור להסתפק בקצב צמיחה נמוך מ - 6%-7% בשנה

הרפורמה החשובה ביותר שיש לעשות היא במינהל מקרקעי ישראל.

17/09/2006

 

"אסור לאוצר להסתפק בצמיחה פחותה מ - 6%-7% בשנה" כך אמר הבוקר בנימין נתניהו בדברו בכנס פורום ה-CFO במלון הנסיכה באילת. בדברו בפני סמנכ"לי הכספים הבכירים במשק טען נתניהו כי קצב הצמיחה של ישראל חייב לעמוד על 6%-8% במשך 10 השנים הקרובות, והדבר אפשרי.

לדברי נתניהו, אם לפני כעשרים שנה עשירי העולם היו האמירים מנסיכויות המפרץ הובילו את רשימת עשירי העולם, הרי שכיום אנשי הטכנולוגיה כגון ביל גייטס מחזיקים בתואר. "כיום מוצרי הידע הם הכח המניע" אומר נתניהו "ואין מדינה בעולם בה ישנו ריכוז גבוה של ידע כמו ישראל. למעשה, כמות הפטנטים הרשומים בישראל גדולה יותר מאלו הרשומים ברוסיה, סין והודו יחד" אמר נתניהו. לדבריו, יש לנצל את הידע הזה על מנת להגדיל את התל"ג. "תל"ג של 17-18 אלף  דולר הוא אבסורד, למרות שאנו נוהגים להתגאות בכך. כח יצירת הערך המוסף הישראלי גדול הרבה מעבר לסכומים אלה". לדברי נתניהו הצמיחה תגיע רק מהליך הורדת מסים, ודווקא לאחר המלחמה.

לדברי נתניהו, גם כעת יכולה הממשלה לחסוך כמיליארד דולר בשנה על התייעלות. "עם ישראל יכול לחסוך בעקבות הורדת הוצאות הממשלה כמיליארד דולר בשנה" אמר נתניהו והוסיף "זה כסף שיעבור לחמלה ולביטחון". לדבריו הדרך להשגת היעד היא המשך ההפרטות. "הממשלה צריכה לספק כסף, פיקוח, סטנדרטים ושקיפות אך לא יתכן שעובדי המדינה יהיו אלה שיספקו את השירותים עצמם לציבור". לדבריו, "הויכוח הוא תמיד במיקוד של חלוקת העוגה ולא מתמקד בהגדלתה. אם נמשיך כך לא תהיה עוגה לחלק בכלל".

בדברו בכנס השנתי של פורום ה-CFO, המאגד את סמנכ"לי הכספים הבכירים במשק אמר נתניהו כי הרפורמה הכי גדולה שצריך לעשות היום, מעבר להפרטת חברת חשמל והתעשיות הביטחוניות, היא רפורמה במינהל מקרקעי ישראל המחזיק ב -  93% מהקרקע במדינה. "אם נשחרר מעט מן הקרקעות, נגיע לתוספת של 2% בצמיחה השנתית" טוען נתניהו.

לדברי נתניהו, בלתי אפשרי לעבוד מול המינהל דבר המעכב זוגות צעירים, אדריכלים וארכיטקטים. "הרפורמה בקרקעות  תוריד  את המחירים לזוגות צעירים, שמחכים היום לירושה משמים כדי לקבל דירה. היום צעירים משעבדים את עצמם לבנקים".

פרסום באתר NRG

פרסום באתר The marker

פרסום בגלובס

עבור לתוכן העמוד