פורום ה-CFO: חברות ועסקים במשק דוחים חתימה על חוזים ועסקאות בהיקף של כ-40 מיליון ₪ בהמתנה לראות האם משרד האוצר יבטל את מס הבולים

6/12/2005

חברות גדולות ועסקים במשק דוחים בשבועות האחרונים חתימה על עסקאות התקשרות וחוזים במטרה לראות האם משרד האוצר יבטל החודש את מס הבולים. כך עולה ממידע שהגיע לפורום ה-CFO המאגד את סמנכ"לי הכספים של החברות המובילות במשק. על פי נתוני הפורום מדובר בדחיית חתימה על עסקאות חתימה על עסקאות וחוזים בהיקף של כ-40 מיליון ₪. בפורום מזהירים כי דחיית החתימה על העסקאות עלולה לפגוע בחברות ובספקים רבים במיוחד לקראת סגירת שנת הכספים.

מס הבולים עומד כיום על 4 פרומיל מכל חוזה במשק, לעיתים כמה וכמה פעמים בגין אותה עסקה. בעקבות לחץ שהפעיל פורום ה-CFO, החליטה וועדת הכספים בדצמבר 2004 לשים תקרה לגביית המס בשנת 2005 בגובה של 600 מיליון ₪. עוד החליטה הועדה כי במידה ותעבור רשות המיסים את היקף הגביה שנקבע – ירד שיעור המס רוחבית על כל סוגי המסמכים. על פי בדיקה שערך הפורום, מס הבולים שיגבה השנה מהחברות יעמוד על כ-710 מליון ₪ - כך שצפויה ירידת גובה המס לשנת 2006.

אולם בהפחתה צפויה זו אין די, שכן, מס הבולים הינו מס אנכרוניסטי ונוגד צמיחה בהיותו מושתת כמס שאינו תלוי ברווחיות החברה או העסקה אלא בסוג המסמך שעליו הדפיסה את החוזה הנוגע לעסקה. מס זה, שמקורו בימי התורכים, מעודד סגירת עסקאות בעל פה או בחתימת צד אחד, ומעוות כל ניהול תקין של חברות מודרניות.

בשיחה שהתקיימה השבוע בין איתן רוב, מנהל רשות המסים, ובין נגה קינן, יו"ר פורום ה-CFO הודיע רוב כי רשות המסים החליטה לתמוך בביטול המס עוד החודש, והמלצה ברוח זו הוגשה לשר האוצר. ההמתנה כעת היא לחתימתו של אהוד אולמרט על ביטול המס לאלתר.

במסמך פנימי שהפיץ הפורום בין 500 סמנכ"לי הכספים של החברות הגדלות במשק, נקראו החברות להיערך לכך שמס הבולים עשוי להיות עוד החודש, ולקחת עובדה זו בחשבון בתכנוני התקציב שהן עורכות לשנה הבאה ובחתימתן על חוזים והסכמים עכשווים.

קינן: "מס הבולים הוא מס אנכרוניסטי שאין לו מקום במשק מתקדם. אנו פונים לשר אהוד אולמרט, המודע היטב לצרכי החברות במשק, להודיע בהקדם האפשרי האם הוא מתכוון לאמץ את המלצות כל הגופים הנוגעים בדבר ולבטל מיידית את המס על מנת לאפשר לחברות לתכנן את פעילותן הכלכלית והעסקית, כעת, ובשנה הבאה".

עבור לתוכן העמוד