החברות במשק יתקשו לשאת באחריות על עתידם הפנסיוני של עובדיהן

22/01/2006

השינויים בתנאי הביטוח הפנסיוני הנובעים מועדת בכר, יוצרים מצב חדש בכל הקשור לניהול הפנסיה ע"י החברות עבור עובדיהן ומנהליהן. בניגוד למצב שהיה קיים עד כה ולפיו הנהלת החברה, קרי, ה-CFO וסמנכ"ל משאבי אנוש, הם אלו שבחרו למעשה את האפיק הפנסיוני עבור העובדים, לאחר בחינה מדוקדקת של החלופות במשק, כעת הם הופכים לממליצים בלבד. ההחלטה על התכנית הרצויה היא החלטה פרטנית של כל עובד כך גם המעבר מקרן לקרן. בנוסף, התכניות הפנסיוניות החדשות הן נחותות, מבחינת התנאים לחוסך, לעומת התכניות הפנסיוניות שהיו קיימות בעבר.

בפורום ה-CFO, המאגד את סמנכ"לי הכספים של 500 החברות המובילות במשק, טוענים שבעקבות השינויים, יתקשו החברות במשק לשאת באחריות לעתידם הפנסיוני של עובדיהן. "נוצר מצב בו ימשיכו סמנכ"לי הכספים ומשאבי אנוש כנציגי ההנהלה לשמש כתובת טבעית עבור חעובדים בעניני הפנסיה – מחד, אך אין להם הסמכות לנהל את ענין הפנסיה כבעבר - מאידך בשל שינוי מעמדם לממליצים" אומרים בפורום. לדברי עופר לביא, המנהל האקדמי של מרכז ההשתלמויות בפורום ה-CFO, בעקבות וועדת בכר השתנתה סביבת העבודה של סמנכ"לי הכספים ומשאבי אנוש. במצב הנוכחי בו כל עובד בוחר בעצמו את התכנית הפנסיונית, ויכול לעבור מתכנית לתכנית, כאשר סמנכ"לי הכספים ומשאבי אנוש הם במעמד של ממליצים, נוצר קושי בניצול היתרונות לגודל עבור תנאים משופרים לעובדים ובעיית הניהול והבקרה של כל המערך הפנסיוני בחברות נעשה מורכב ומסובך יותר. זהו מצב בלתי סימטרי של כתובת לאחריות מול סמכות לביצוע. מצב המחייב הערכות אחרת לטיפול בנושא.

בעקבות הקושי שבסביבת העבודה החדשה, פורום ה-CFO יפתח השבוע קורס ראשון מסוגו שמטרתו להעניק לסמנכ"לי הכספים ולמנהלי משאבי אנוש - כלים לתכנון, וניהול המערך הפנסיוני של העובדים בסביבת העבודה החדשה. הקורס יכלול הרצאות מקצועיות על ידי גורמים מובילים בתחום במשק , ניתוח אירועים מהשטח ודיונים בין המשתתפים

עבור לתוכן העמוד