פורום ה-CFO בהצעת חוק ראשונה לכנסת ה-17: רק מחצית מיום הבחירות תהיה שבתון

12/04/2006

אחוזי ההצבעה הנמוכים בבחירות והבזבוז העצום של למעלה ממיליארד ₪ כתוצאה מיום השבתון, הביאו את פורום ה-CFO המאגד את סמנכ"לי הכספים של החברות המובילות, ליזום הצעת חוק ראשונה לכנסת הבאה. על פי הצעת החוק, שהוכנה ע"י עו"ד פרופ' יוסף גרוס ממשרד גרוס, קליהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות', סעיף 10 לחוק יסוד: הכנסת יתוקן, ובמקום שבתון מלא ביום הבחירות, רק חצי יום ייחשב לשבתון שעבורו יקבלו העובדים שכר בכפוף לכך שהעובד יציג למעביד אישור כי ניצל את זכותו להצביע.

הצעת החוק הועברה ע"י פורום ה-CFO לראש הממשלה המיועד, אהוד אולמרט, על מנת שיקדם אותה כהצעת חוק של הממשלה בכנסת ה-17.

לדברי נגה קינן, יו"ר פורום ה-CFO, הצעת החוק הוגשה על רקע אחוזי ההצבעה הנמוכים שנרשמו בבחירות ועל רקע הנזק הכלכלי העצום שנגרם למשק כתוצאה מהשבתון. "הרציונל שעמד ביסוד קיומו של שבתון בבחירות היה לאפשר לכל אזרח לממש את זכותו להצביע, גם במחיר של פגיעה קשה במשק" אומרת קינן. "בבחירות שהתקיימו לאחרונה, כ-40% מבעלי זכות הבחירה התנערו מחובתם האזרחית והדמוקרטית להצביע, אך יחד עם זאת, הם נהנו מיום שבתון על חשבון המעסיק ועל חשבון הנזק שנגרם למשק. בעלות של מיליארד ₪ ניתן היה לפתור את מרבית הבעיות החברתיות, בשמן התמודדו מפלגות רבות. הצעת החוק שהגשנו לאולמרט, מצמצמת בצורה ניכרת את הפגיעה הכלכלית הנגרמת למשק, כמו גם את הפגיעה החינוכית-מוסרית של ניצול יום השבתון לבילוי במקום להצבעה, תוך שהיא מעודדת השתתפותם של כל האזרחים בתהליך הבחירות".

לדברי קינן, בפורום ה-CFO בטוחים כי העברתו של חוק זה בכנסת, יגדיל משמעותית את אחוז הבוחרים ובכך יעודד את האזרחים להשתתף בהליך הדמוקרטי ולממש את זכותם/חובתם האזרחית, תוך צמצום הפגיעה במשק.

להלן נוסח התיקון המוצע לחוק:

סעיף 10 לחוק יסוד: הכנסת שכותרתו "יום הבחירות – שבתון" קובע כי: "יום הבחירות יהיה יום שבתון, אך שירותי תחבורה ושאר שירותים ציבוריים יפעלו כסדרם".

מוצע בזאת לשנות את נוסח הסעיף כדלקמן:

כותרת הסעיף: יום הבחירות – חצי שבתון.

נוסח הסעיף: יום הבחירות יהיה חצי יום שבתון, בתנאי שיציג עובד בפני מעבידו אישור מועדת הבחירות כי ניצל את זכותו להצביע. שירותי תחבורה ושאר שירותים ציבוריים יפעלו כסדרם.

עבור לתוכן העמוד