קפלן מנכ"ל כלל ביטוח, במתקפה על חברות דירוג האשראי: הסתמכות של הגופים המוסדיים על דירוגי מעלות ומידרוג בלבד היא מסוכנת ורשלנית

24/04/2006

אביגדור קפלן, מנכ"ל כלל ביטוח יצא היום במתקפה חריפה על חברות דירוג האשראי, מעלות ומידרוג. בדברו בפני סמנכ"לי הכספים הבכירים במשק. בכנס שערך פורום ה-CFO בנושא מימון חוץ בנקאי אמר קפלן כי הסתמכות של חברות הביטוח וגופים מוסדיים אחרים על חברות הדירוג בלבד היא מסוכנת ורשלנית. לדבריו, על חברות הביטוח ליצור מנגנוני בקרה משל עצמם, בדומה לנעשה במערכת הבנקאית. "כאשר אנו רוכשים אג"ח מדובר בהלוואה לכל דבר ועניין ועלינו לוודא כי אנו עושים זאת כראוי. ההסתמכות על מעלות ומידרוג אינה מספקת, כשם שהבנקים אינם מסתפקים רק בכך".

לגבי כניסה של כלל ביטוח לתחום האשראי הקמעונאי, אמר קפלן כי מדובר בתשומות אדירות מצד כלל וכרגע זה לא כדאי. לדבריו, רק לאחר שתוקם "וועדת בכר" נוספת שתביא לרפורמה בתחום כרטיסי האשראי ואשר תפריד בין הבנקים ובין כרטיסי האשראי, זה עשוי להיות משתלם לחברות הביטוח.

בכנס שעסק במימון החוץ בנקאי טען נסים מלכי, סמנכ"ל הכספים של אל-על ויו"ר ועדת מימון בפורום ה-CFO כי החברות במשק מחפשות אלטרנטיבות למימון הבנקאי הנוקשה, וזאת במטרה להציג לבנקים תחרות שתיטיב עם החברות. "הסיבה המרכזית לכך שרק 10%-15% משוק המימון בארץ הוא חוץ בנקאי נעוצה, בין השאר, בחוסר המקצועיות של חברות המימון החוץ בנקאי. גופי המימון הללו לא קלטו מספיק עובדים מקצועיים ולא יצרו ממשקים נאותים מול החברות ולא הכינו תכניות עבודה שיאפשרו את הגידול הנדרש בשוק לרמה של כ – 30% מימון חוץ בנקאי". אמר מלכי

אבי פלדמן, סמנכ"ל הכספים של קבוצת מכשירי תנועה ויו"ר ועדת אשראי חוץ בנקאי של פורום ה-CFO אמר כי העובדה שהבנקים שולטים על תחום האשראי למגזר העסקי, ללא תחרות אמיתית ביניהם, בנוסף לעובדה שהבנקים הקטינו את היצע האשראי למגזר העסקי ולמגבלות הרגולטוריות, תביא בסופו של דבר לגדילתו של שוק מימון חוץ בנקאי.

בתגובה לדברים של מנכ"ל כלל ביטוח אמר גיל גזית, מנכ"ל מידרוג, שהרצה בכנס שערך פורום ה-CFO כי "הדירוג של חברות דירוג האשראי מבוסס על מתודולוגיות מקצועיות ככלי בסיסי. שוק החוב הישראלי מתנהג על פי קריטריונים מוכרים בכל העולם, כאשר חברת מידרוג מתבססת על מתודולוגיות של חברת דירוג האשראי הבינ"ל מוד'יס הפועלת בשוק הגלובלי כ 100 שנים".

גזית אמר ש"יש לציין שבעסקאות שונות, ובעיקר בעסקאות מימון מובנה, בהן מעורבים הגופים המוסדיים, וביניהם חברות הביטוח, החשיבות של חברות הדירוג היא קריטית היות והבדיקות שהן עורכות הן למעשה הבסיס לעסקה, ובלעדי המומחיות של חברות הדירוג, העסקאות הללו לא ייצאו לפועל".

גזית הסביר ש"אין סתירה לכך שמערך בקרה עצמאי של לקוחות חברות דירוג האשראי יכול להשלים את הדירוג של חברות הדירוג ואנו מעודדים זאת. אנחנו מזמינים את כל לקוחותינו ללמוד לעומק את הדוחות ולא להסתפק ברמת הכותרת. החשיבות של חברות הדירוג הוא לא רק בדירוג החברות הגדולות, אלא גם בדירוג של חברות קטנות ובינוניות שעליהן אין למוסדיים מספיק מידע".
פרסומים בעתונות על מפגש הפורום:
 
עבור לתוכן העמוד