מנכ"ל התמ"ת למעסיקים: "תתחילו להעסיק חרדים"

10/09/2012

נאום מהפכני - אין מילה אחרת שתתאר את נאומו היוצא-דופן של שרון קדמי, מנכ"ל משרד התמ"ת, בכנס פורום CFO באילת. הפורום, הוא גוף המאגד והמייצג את סמנכ"לי הכספים של החברות המובילות במשק.

רובו של הנאום הוקדש לתעסוקת חרדים וערבים, עם דגש על הראשונים. קדמי הציג נתונים שונים על תעסוקת החרדים, וביקש מהמעסיקים לשנות תפיסה כלפיי החרדים.

"חמש שנים מהיום - מחצית מהתלמידים בכיתות א וב' הם חרדים או ערבים", אמר קדמי, "זו עובדה, לא נבואה. תעודות זהות רשומות במשרד הפנים. כיום אנחנו נמצאים באיזור השלושים ומשהו אחוזים". הסיבה, לדבריו, לצמיחת החרדים והערבים - "הריבוי הטבעי, הילודה".

"ולמה זה מעניין?", שאל קדמי, "כי תריסר שנים לאחר-מכן, אנחנו רוצים להאמין שהם יהיו חלק מהכוח היצרני של המדינה. ואם לא - לא רק שהכלכלה לא תהיה במקום ה-22 או 21, אלא נסגור את הרשימה של ארגון OECD. היעד של ראש-הממשלה נתניהו להיות בין 15 הכלכליות המובילות בעולם עד סוף העשור הנוכחי".

כדי שזה יקרה, לדברי קדמן, צריך לקרות מספר דברים. "מה שיניע את כלכלת ישראל זה שוק התעסוקה. ככל ששוק התעסוקה יהיה יותר בריא, יותר חזק ויותר פעיל - זה יגלגל הלאה. הפונטציאל לשינוי החברתי-הכלכלי נמצא שם, ושם הממשלה שואפת והתחילה לעשות.

המפתח להבנתינו זה קודם כל ליצור את הבסיס. אני לא מדבר אם זה טוב ללמוד לימודי ליבה... זה לא רלוונטי. צריך שיגיע האדם הבוגר, ערב כניסתו לשוק העבודה, שיהיו לו את הכלים המתאיצים להיות שם. אם זה לימוד הנדסת תוכנת, ראיית חשבון, או פילוספילה, ואחר כך להיכנס לשוק העבודה. הוא צריך את הכלים המתאימים, את הבסיס".

קדמי הציג נתון מעניין, ולפיו, המדינה צריכה עד סוף העשור הקרוב ליצור 700,000 מקומות על מנת לשמור על המצב הקיים. כלומר, כל שנה - 100,000 מקומות עבודה.

וכאן, ניגש קדמי לעיקר דבריו - בקשה מהמעסיקים להעסיק חרדים. קודם לכן, דיבר על ההבנה של החרדים בצורך של כניסה לשוק העבודה. "זה כבר לא מגיע מגפני והפוליטיקאים החרדים שאומרים לצאת לעבוד, אלא מהרבנים והחצרות. וכשזה מגיע משם - נקווה שיש שינוי.

"כשיושבים עם ראש חצר, ספרדי או אשכנזי, והוא אומר 'אין לי בעיה שהשבבניקים, במקום שישבו על הגדר יילכו לעבוד - אנחנו בעולם אחר. היה יריד של 4,000 חרדים בירושלים שחיפשו עבודה", סיפר קדמי.

"הבעיה היא כמו תמיד באמצע. כמובן שצריך שהם ירצו, אבל צריך שגם אתם, המעסיקים, תרצו. אנחנו כמעסיקים לא עושים מספיק. חלק לא מבוטל מחסמים של החרדים בשוק התעסוקה - זה המעסיקים. זה בעיה, או אתגר, שהמעסיק צריך לשנות גם כן תפיסה. כי להעסיק חרדי - אתה צריך להתאים את מקום העבודה שלך. מה לעשות, חרדי לא יישב ליד אישה. להבדיל, אם תעסיק נכה, לא תתאים לו את מקום העבודה? למה לא להתאים אותו לחרדי?".

 

 

עבור לתוכן העמוד