גפני: עודף הרגולציה אינו מתקבל על הדעת

10/09/2012
בכנס CFO Best Practice של פורום CFO שמתקיים באילת תקף יו"ר ועדת הכספים משה גפני את סמכויות האכיפה המנהלית של רשות ניירות ערך, הזהיר מפני השתוללות הרגולציה והמליץ במפתיע על איחוד של הרגולטורים בתחום שוק ההון.
 
"יש בישראל גופי רגולציה שונים שצריך לאחד אותם. אנחנו במצב שבו אגף שוק ההון והרשות לניירות ערך צריכים ויכולים להתמזג. זה יקל על הכנסת, על ועדת הכספים ועל המשק כולו. עודף הרגולציה אינו מתקבל על הדעת", אמר גפני . 

"הרגולציה היא דבר חיובי כשעוסקים בשוק ההון או בשוק ניירות ערך", הסביר גפני  "כספי הציבור מופקדים אצל החברות ועלולות להתעורר בעיות שלא נצפו. אבל נוצר מצב שבו אנשים מתחילים להתאהב בעצמם ולייצר רגולציה כדי שלא יגידו שהם אינם עושים את מלאכתם. אנחנו מקבלים עודף רגולציה על חברות ציבוריות ומפעלים העושים את עבודתם ותורמים להעצמת המשק והכלכלה".

הוא הוסיף כי "כולם יודעים שיש כיום עודף רגולציה, יש אצלי ערימה של חוקים, תקנות ונהלים של רגולציה שאני פשוט לא מביא
לדיון. באוצרהבינו שצריך לגבש ולהכין תכנית מאוזנת ושקולה לטווח הארוך, ולא להוסיף רגולציה בלי כל היגיון".

גפני אף התייחס אל סמכויות האכיפה המנהלית שניתנו לרשות לניירות ערך, המאפשרות לה להיטל קנסות על בעלי תפקידים בחברות ללא משפט, שעברה בסופו של דבר בוועדת הכספים: "היה לי קשה מאוד עם זה מבחינות רבות. הצעת החוק המקורית של הרשות לניירות ערך הפכה אותם לתובע, לשופט ולתליין – בוועדה שיניתי את המצב והעברתי את החוק אחרת לגמרי.

אחר כך הביאו לנו את הנושא האכיפה המנהלית של אגף שוק ההון – שכבר הגיע מרוכך  בעקבות שיחותיי עם פרופסור עודד שריג (הממונה על שוק ההון והביטוח באוצר - ר.ס.), כשאמרתי לו שאני לא הולך לחזור על הסיפור של הרשות לניירות ערך".

גפני ציין כי "המדיניות שלי בכל הדיונים בנושאי רגולציה וחקיקה קבועה. אני שומע את הצדדים הרלוונטיים – אני נפגש עם כולם אצלי בלשכה ולא מסתתר.  אני לא חשוד שיש לי משהו עם בעל ההון - הדבר היחיד שהם יכולים הוא ללכת לגדולי התורה, כי מהם אני מפחד".
עבור לתוכן העמוד