אלי יונס: "בעתיד ימכרו את 'סטארט-אפ ניישן' כספר אגדה"

10/09/2012

"כאשר שרים מדליפים ועוסקים בסוגיות מבהילות בדרך של 'בואו נפחד כולנו' - תנועת ההון לישראל וההשקעות במדינה נפגעות" כך אמר היום אלי יונס, מנכ"ל בנק close מזרחי טפחות נתוני המסחר המלצות אנליסטים הרשמה לנתונים בזמן אמת חדשות חברה הוסף לתיק אישי    לגרף ניתוח טכני מזרחי טפחות בכנס Best Practice של פורום CFO המתקיים באילת. "בשביל לצמוח צריך תכנון ארוך טווח. יש לזהות כיווני פעולה ושינויים הלוקחים זמן ממושך - מהו קטר הצמיחה של המשק הישראלי. תעשייה יזמית מוטת טכנולוגיה והרבה יזמות עסקית, פעילות ששורשיה בישראל ומתפרסמת בעולם. זה עבד מ-85. אחרי שאיתרנו מה קטר הצמיחה - צריך לראות אם תקף גם היום, ואם יש בו חור -  מהו קטר הצמיחה האלטרנטיבי. מותר ליצור גירעון לצורך תוכנית צריכה ארוכת טווח, לא לצורך צריכה".

לדבריו, "לעידוד הצמיחה אנו צריכים לשקול להעניק חינוך מדעי חינם ולא לעודד חינוך שלא כולל לימודי ליבה, אשר בעיקרו כולל רמה בסיסית של חישוב חשבון במכולת. אנחנו מדינה טכנולוגית עם תעשיית היי-טק מדהימה, ואחת הסיבות לפערי ההכנסה בין מרכז לפריפריה היא הקרבה למאגר קטרי הצמיחה של המשק. מי שנמצא במרכזים האורבניים הוא שותף ומי שבשוליים לא יכול להשתתף".

"כמו שאנחנו מתקדמים, נראה שבעתיד ימכרו את הספר סטארט-אפ ניישן כקובץ אגדות. אתה לא מאמין בזה אבל נחמד לקרוא את זה. מי שקרא את שלום עליכם מספר על העיר בה מתרחשים הסיפורים – הוא לא התכוון ש-50% יפרנסו את האחרים. ב-85 פתחו את המשק הישראלי ולפני שלוש שנים הגענו לחזון הדורות עם עודף במאזן הכלכלי וכאשר איבדנו את דרכנו צללנו שוב לגירעון במאזן".

יונס הוסיף: "ב-2008 האנליסטים העריכו שארה"ב ואירופה הולכות למיתון, ואילו המערכת הישראלית צלחה את המשבר ועברה אותו בשלום. הכתובת היתה על הקיר, והשאלה היתה מה יקרה ליעדי היצוא. ייקח הן לאירופה והן לארה"ב זמן לצאת מהמיתון. מחוללי הצמיחה בעולם נכנסים לשפל והעולם עליו הסתמכנו בחישוב קטרי הצמיחה לא מתנהג כמו שציפינו. אני שואל שאלות בסיסיות: האם אמצעי הייצור מנוצלים, ואם לא - מה נדרש כדי שהמשאבים יתפתחו למיצוי התוצאות הטובות ביותר".

"בניהול מדינה חשוב לבנות תשתיות נמלים ותחבורה, לצד תשתיות אחרות שכולם יהיו שותפים. אני מניח לשותפות חברתית ומתייחס לכלכלית בלבד ומתייחס לשותפות במאמץ ושכולם יקחו חלק במאמץ הלאומי. שיעור תעסוקת נשים יהודיות גבוה לעומת OECD ובלי זה הנתונים היו נמוכים הרבה יותר. אם מתייחסים לתרבות עבודה – כאשר חמישים אחוז נכנסים למערכת חינוך שחלק כבד מאלה שלוקחים חלק בה לומדים לא להיות שותפים למה שמתרחש שם ולחלק אחר יש בעיית נגישות לשוק העבודה".
 

עבור לתוכן העמוד